آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ , Tuesday 30 November 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 104426
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  قیمت پایین خرید تضمینی، گندم را نصیب دلالان کرد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در تذکری به رئیس جمهور عنوان کرد که قیمت پایین خرید تضمینی گندم و قیمت بالای این محصول در کشورهای منطقه باعث شده تا کشاورزان رغبتی برای فروش گندم خود به دولت نداشته باشند و همین مسئله باعث شده تا گندم خریداری شده از کشاورزان به جای ۱۰ میلیون تن به ۷٫۵ میلیون تن برسد.

  متن کامل تذکر نماینده شاهین شهر به رئیس جمهور به شرح زیر است:

  خلاصه تذکر: برای پیشگیری از وابستگی مجدد به واردات گندم فورا قیمت خرید تضمینی گندم را اصلاح نمایید.

  شرح تذکر:

  طی سه ساله اخیر افزایش نرخ خرید تضمینی متناسب با تورم نبوده است به نحوی که در سال ۹۶ و با وجود تورم ۹٫۶ درصدی موجود، تنها ۲٫۴ درصد بر نرخ خرید تضمینی گندم افزوده شد. همچنین در سال ۹۷ و به رقم تورم ۱۱٫۶ درصدی، قیمت گندم افزایشی نیافته و دولت با تخلف در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات اساسی، قیمت گندم را در سال ۹۷، به همان میزان قیمت سال ۹۶ تعیین نمود. قیمت گندم در سال زراعی جاری نیز با وجود افزایش سرسام‌آور هزینه تولید و نرخ تورم ۵۸ درصدی تولید در بخش کشاورزی، نهایتا ۱۷۰۰ تومان اعلام گردید. این در حالی بود که نظر بسیاری از کارشناسان قیمت این کالا با توجه به هزینه‌های تمام‌شده تولید و قیمت گندم در کشورهای همسایه باید حدود ۲۰۰۰ تومان تعیین می‌شد اتفاقی رخ نداد و راه‌های قاچاق گندم و خروج این محصول استراتژیک را از چرخه تضمینی باز نمود. گزارش‌های وقوع قاچاق گندم و خارج شدن دو و نیم میلیون تن گندم از چرخه خرید تضمینی با توجه به قیمت غیرمنطقی تعیین شده از سوی دولت و همچنین قیمت بالای گندم در کشورهای منطقه، طی ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی پیرامون خروج گندم از چرخه تضمینی و قاچاق این محصول اساسی به خارج از مرزها ارائه شده است. بر اساس گزارش‌های میدانی، کشاورزان از تحویل گندم خود به دولت خودداری می‌کنند و از ابتدای فصل خرید تضمینی گندم تاکنون ۷٫۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده است. این در حالی است که در صورت تعیین قیمت معقول و منطقی برای خرید این محصول مهم، میزان خرید تضمینی گندم باید به ۱۰ میلیون تن می‌رسید. این بدان معناست که بخش قابل توجهی از کشاورزان، محصول خود را به واسطه‌ها و دلالان فروخته‌اند و عملا کشور در تامین گندم برای سال بعد با مشکل مواجه خواهد شد.

  بر اساس شواهد میدانی نیز در ماه‌های گذشته، بخش قابل توجهی از گندم ذخیره شده در سیلوهای استان‌های غربی (و سایر استان‌های همجوار) کشور از سوی دلالان خریداری و از طریق مرز سومار و خوزستان به کشور عراق ارسال شده است! در همین رابطه نیز طی هفته‌های اخیر استاندار خوزستان و همچنین رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان نسبت به قاچاق گندم به کشور عراق هشدار دادند.

  لذا خواهشمند است تا دیر نشده تدابیر لازم را اتخاذ فرمایید.

  برچسب ها :

  نظرات