آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 104378
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  ۱۷۵ سالگی نقاشی که قبر ندارد

  به گزارش آوای شمال؛

  ۱۷۵ سالگی نقاشی که قبر ندارد + تصاویر

  آوای شمال/امسال صد و هفتاد و پنجمین سالگرد «ایلیا یفیموویچ رپین» نقاش بزرگ روسی، عضو آکادمی هنرهای امپراتوری، خبرنگار و نویسنده کتاب خاطرات «نزدیک دور» است.

  ایلیا رپین استاد برجسته پرتره و نقاشی تاریخی بود، وی در کار طراحی طبیعت و موقعیت های درام موفق بود. در روز آگوست سال ۱۸۴۰ در روستای کوچک چوگویف در اوکراین در خانواده یک مهاجر نظامی متولد شد. در نوجوانی به عنوان شاگرد در یک کارگاه هنری کار می کرد و در ۱۳ سالگی آثار خود را خلق کرد که در آن ها استعداد بسیار و سبک خوبی دیده می‌شد. در ۱۹ سالگی به پتربورگ رفت تا وارد آکادمی هنر شود. پس از اتمام آن مدال بزرگ طلا و امکان تحصیل در خارج از کشور را به دست آورد.

  رپین در اواخر دهه ۶۰ قرن نوزدهم روی پرتره و نقاشی‌های دارای سبک کار می‌کرد. او ضمن علاقه به موضوعات تاریخی، آثاری همچون «سوفیای ملکه» و «ایوان مخوف و فرزند او ایوان» را در ۱۶ نوامبر سال ۱۵۸۱ میلادی آفرید. این کار توسط پاول ترتیاکوف خریداری شد، اما به دستور امپراتور، الکساندر سوم به نمایش گذاشته نشد و تنها در سال ۱۹۱۳ میلادی در معرض دید عموم قرار گرفت.

  استان ویتبسک فضایی برای الهام گیری رپین بود. در بهار سال ۱۸۹۲ ایلیا یفرموویچ با خانواده خود به آنجا رفت. در آن زمان وی شخصی متمول و استاد مشهور قلم‌مو بود. در آنجا تبدیل به معمار و طراح حقیقی شد. در سال ۱۹۳۰ در سن ۹۰ سالگی در خانه‌باغ پدری خود در روستای زدراونوا در استان ویتبسک درگذشت، اما اثری از قبر او تا به امروز باقی نمانده است.

  در این روستا، وی به کشاورزی متمایل شد، همچنین بیش از ۴۰ اثر خلق کرد. در استان ویتبسک وی تمثال‌هایی را به کلیسای روستا هدیه داد. از سال ۱۹۰۱ کمتر به زدراونکو می رفت، آخرین بار در سال ۱۹۰۴ از خانه‌باغ خود دیدن کرد.

  در خانه کوچک رپین مدرسه ابتدایی برای کودکان دهقانان افتتاح شد که دختر و نوه این هنرمند در آنجا تدریس می‌کردند. نتیجه‌های او نیز در این استان متولد شدند، اما در اواخر دهه ۲۰ قرن بیستم به دلیل شکنجه‌ها و فشارها از اتحاد جماهیر شوروی خارج شدند.

  به مناسبت ۱۴۵ سالگی وی این خانه باغ بازسازی شد. برخی از آثار این هنرمند در موزه منطقه‌شناسی ویتبسک نگهداری می‌شود.

  در سال ۲۰۰۹ به افتخار صد و شصت و پنجمین سالگرد رپین، سکه نقره‌ای چهارگوش یادبود با طرح ایلیا رپین ضرب شد.

  برچسب ها :

  نظرات