آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 104337
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  روایتی از زندگی ارواح با انسان‌ها در «فقط چهل روزه بودم»

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ نمایش «فقط چهل روزه بودم» به نویسندگی مسعود هاشمی‌نژاد و کارگردانی مسعود طیبی از ۲۴ شهریور ماه تا هجدهم مهر در تماشاخانه مهر حوزه هنری هر شب به صحنه خواهد رفت.

  بازیگران این کار ایمان میرهاشمی و آرزو صفی‌یاری هستند. این نمایش پیشتر در جشنواره تئاتر دانشگاهی به صحنه رفته بود.

  مسعود طیبی، کارگردان در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر فارس عنوان کرد: این کار در بخش اساتید جشنواره تئاتر دانشگاهی به صحنه رفت و طبق روال ما هم درخواست اجرا در تالار کوچک مولوی دادیم که متأسفانه مورد موافقت آقای حریری قرار نگرفت.

  وی در ادامه افزود: شرایط تالار مولوی طوری شده که مدیریت ، هنرمندان را در بلاتکلیفی نگه می‌دارد من هم چون سابقه هشت اجرا از سال ۸۲ در تالار مولوی داشتم و آخرین اجرایم هم برای سال ۹۵ بوده و اولین نفری هم بودم که لیست اجرا پر کردم، انتظار داشتم که با اجرای در این سالن موافقت کننند که این اتفاق نیافتاد.

  طیبی با اشاره به کوچک بودن حجم و شرایط اجرا گفت: شرایط اجرای این نمایش برخلاف اجرای اردیبهشت ماهم در تماشاخانه ایرانشهر طوری بود که می‌بایست یا در پلاتو اجرای تئاتر شهر یا سالن کوچک مولوی، یا کوچک محراب به صحنه بروم که البته علاوه بر تالار مولوی، آقای اسدی مدیریت تئاتر شهر هم با ما همراهی نکردند و مشخص نیست به چه دلیل از سال ۹۰ تا به حال اجازه اجرا در تئاتر شهر نگرفته‌ام.

  وی با اشاره به اینکه سعید اسدی بهترین استاد دوره کارشناسی ارشد او بوده اما به لحاظ مدیریتی او را قبول ندارد، گفت: ما فقط ۱۵ اجرا در پلاتو اجرای تئاتر شهر می‌خواستیم و این هیچ ربطی به اجرا رفتن در ایرانشهر نداشت، قوانین باید برای همه قوانین باشد نه اینکه فقط برای یک عده خاص وضع شود و باندبازی باعث اجرای نمایش باشد.

  طیبی با نقد نمایش‌هایی که این روزها و ماه‌ها در تئاتر شهر به صحنه می‌رود، گفت: متأسفانه کم کیفیت‌ترین کارها از سوی کارگردان‌های کم تجربه این روزها در تئاتر شهر به صحنه می‌روند و علتش هم مشخص نیست.

  وی با اشاره به اینکه نمایش «فقط چهل روزه بودم» را یک سال تمرین کردند، افزود: خوشبختانه کوروش زارعی و امیرحسین شفیعی در حوزه هنری با ما به خوبی همراهی کردند و بیشتر گروه‌های نمایشی هم از اجرای این روزهای خود در حوزه هنری راضی هستند.

  این کارگردان درباره تغییرات این نمایش از اجرای جشنواره‌ای‌اش گفت: در طراحی نور، دکور و بازی‌ها و فلسفه اجرا برای بهبودی تغییراتی داشتیم. ساختار بازی میکرواکتیو و مهندسی شده بود اما در نمایشنامه و اصل متن تغییراتی نداشتیم.

  وی درباره محتوای کار توضیح داد: داستان از این قرار است که مردی مرده است ولی روحش تا چهل روز در خانه با همسرش زندگی می‌کند. شیوه بازی میکرواکتیو بر این کار نشسته است ، مخصوصا با ترکیب طراحی صحنه جدیدی که در این خلق شده است.

  وی زمان اجرای نمایش را ۲۴ شهریور تا ۱۷ مهر به شمار آورد و گفت:‌احتمال دو اجرایی رفتن کار زیاد است ولی فکر نمی‌کنم کار تمدید شود چرا که بلافاصله بعد ازاین کار کارگردانی نمایش دیگری در تماشاخانه شانو با نام «و چند داستان دیگر» از پیام لاریان با تهیه کنندگی شبنم قلی‌خانی را برعهده دارم و آن کار نیز سی و یکم مهر ماه آغاز خواهد شد.

  برچسب ها :

  نظرات