آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ , Monday 1 March 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 103719
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ مرداد, ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  وزیر بهداشت: گزارش بررسی‌های ارزی به زودی آماده خواهد شد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/سعید نمکی وزیر بهداشت در مراسم افتتاحیه دوره کشوری آموزشی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر با اشاره به دستاوردهای ارزشمند کشور در حوزه کاهش موارد مرگ و میر ناشی از بیماری‌ها، افزایش طول عمر، واکسیناسیون، افزایش دانش آموختگان و توسعه دانش پزشکی، ایران را یکی از الگوهای توسعه بهداشت و سلامت در جهان عنوان کرد.

  وی گفت: افتخار می کنم که سه دهه پیش اداره کنترل بیماری های غیرواگیر را در وزارت بهداشت راه اندازی کردم.

  نمکی، توجه به بیماری‌های غیرواگیر را حائز اهمیت دانست و افزود: تحلیل مرگ های سال های اخیر نشان می دهد که بیماری های غیرواگیر رتبه اول را در میان عوامل مرگ و میر دارند.

  وزیر بهداشت با اشره به اینکه از ۳۸۰ هزار مرگ و میر سالانه، ۳۱۳ هزار مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر هستند و فقط ۲۵ هزار مورد مرگ و میر به بیماری های واگیر مربوط می شود و پرفشاری خون به تنهایی عامل حدود ۱۰۰ هزار مرگ و میر بوده است گفت: پرفشاری خون سردمدار بیماری های غیرواگیر است و بزرگ ترین پروژه کنترل فشار خون جهان را برگزار کردیم.

  نمکی خاطرنشان کرد: فشار خون بیش از ۳۰ میلیون نفر در طرح کنترل پرفشاری خون کنترل شد و ۷۵ درصد جمعیت هدف، غربالگری فشار خون شدند و ۲میلیون و هفتصد هزار مورد جدید پیدا کردیم و ۱۰ میلیون نفر را که در مرحله قبل از فشار خون هستند شناسایی شدند که این اقدام گامی بزرگ در بهبود وضعیت سلامت مردم است.

  وزیر بهداشت با اشاره به هزینه های سرسام آور درمان بیماری های غیرواگیر برای کشور گفت: فقط یک دوره شیمی درمانی معادل واکسیناسیون کودکان یک شهرک هزینه دارد.

  وی به تفاوت های بیماری‌های غیرواگیر با بیماری های واگیر اشاره کرد و گفت: نیازمند رویکرد بین بخشی در مبارزه با بیماری های غیرواگیر هستیم و وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند کار پیش ببرد.

  نمکی، آموزش را مهم ترین موضوع در مقابله با بیماری های غیرواگیر ارزیابی کرد و افزود: با توجه به تنوع فرهنگی در کشور، نیازمند برنامه های آموزشی متنوع و هدفمند برای اقلیم های مختلف کشور هستیم. نیازمند ارائه بسته های آموزشی برای مدیران بین بخشی هستیم. با شیوه های گذشته نمی توان مبارزه با بیماری ها را به سرعت پیش برد.

  وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران درباره ارتباط با نامه رئیس جمهور به چهار وزیر دولت برای ارائه گزارشی از وضعیت هزینه کرد ارز اختصاص یافته، گفت: ما کارمان را قبل از نامه رئیس جمهور شروع کرده بودیم و تیم‌های ارزیاب مشغول بررسی هستند و به زودی نتایج این گزارش به رئیس جمهور، رسانه ها و مردم ارائه خواهد شد.

  وی افزود: برای تک تک ارزهای اختصاص یافته به دارو و تجهیزات پزشکی، مستندات وجود دارد و گزارش آن به زودی آماده خواهد شد.

  وزیر بهداشت در ارتباط با راه اندازی سامانه مصور سازی اطلاعات جمعیتی سلامت و بیماری در ایران(ویزیت)، گفت: در این سامانه میزان ابتلا به بیماری های غیر واگیر در هر شهر و استان به تفکیک و در سطح ملی، وجود دارد که می تواند برای برنامه ریزی مدیران مربوطه مورد استفاده قرار گیرد.

  برچسب ها :

  نظرات