آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ , Thursday 4 March 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 103700
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ مرداد, ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  کاشت برنج«روشن» در هزار هکتار از شالیزارهای مازندران

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/با توجه به بارش‌ها و سیل اخیر در استان، طبق آمار جهاد کشاورزی خوشبختانه امسال افزایش تولید محصول برنج را شاهد بودیم.

  علاوه بر کشت ارقام محلی و پرمحصول برنج که سبب افزایش تولید در استان شده است، محققان توانستند ارقام جدیدی را برای کشت و کار وارد مزارع شالیزاری کنند.

  علاوه بر ارقام پرمحصولی همچون فجر و شیرودی، دو رقم “روشن و تیسا” هم به جمع ارقام برنج مازندران اضافه شد که علاوه بر افزایش سطح برنج، افزایش تولید را نیز به همراه خواهد داشت.

  طبق گفته محققان بخش کشاورزی، “روشن و تیسا” که این روزها به عنوان رقم جدید برنج برای کشت در مزرعه مطرح شده اند، پس از طی آزمایشات مربوطه در زمان و مکان‌های مختلف برای بررسی همه جانبه کشت در استان، اکنون به عنوان ارقام جدید برنج در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

  طبق اظهارات مسؤولان جهاد کشاورزی مازندران، امسال بیش از هزار هکتار از شالیزارهای مازندران ارقام “روشن” و “تیسا” کشت شد که اگر با رضایتمندی کشاورزان همراه باشد در سال‌های آینده سطح زیرکشت آن افزایش پیدا می‌کند چرا که از عملکرد و کیفیت بالایی برخوردارند و می‌توانند جایگزین ارقامی باشند که در افزایش تولید موثر هستند.

  رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه بذر رقم “روشن” هنوز در بازار وجود ندارد، گفت: رقم روشن از جمله ارقام پرمحصول زودرس است که در برخی از شهرستان‌های استان کشت شده است.

  ابراهیم قربان‌نژاد در پاسخ به این سوال که با توجه به موجود نبودن این رقم در بازار چطور کشاورزان این رقم را کشت می‌کنند، ادامه داد: سال‌های گذشته برخی از کشاورزان این بذر را به صورت آزمایشی از پژوهشکده ژنتیک دانشگاه علوم کشاورزی ساری دریافت کردند و همین اقدام سبب شد در اکثر شهرستان‌ها از سوی کشاورزان دست به دست شده و کشت شود.

  وی افزود: کشاورزانی که این رقم را برای کشت انتخاب کردند در سطوح مختلفی بوده و در یک‌هزار متر تا هزار هکتار کشت شد.

  به گزارش آوای شمال به نقل از  فارس پیش‌بینی می‌شود امسال یک میلیون و ۴۲۰ هزار تن شلتوک از شالیزارهای سطح استان تولید شود که نسبت به سال قبل ۱۳ تا ۱۵ درصد افزایش تولید دارد.

  برچسب ها :

  نظرات