آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ , Tuesday 2 March 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 103657
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ تیر, ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  نقض آشکار قوانین مناسب سازی توسط مدیران مازندران

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ مناسب سازی شهری الزام قانونی است، مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۰/۱۲/۹۷  ارگان‌ها و نهادها را موظف کرده که زمینه دسترسی افراد معلول را به ادرات تابع خویش فراهم کنند.

  شهرداری‌ها مکلفند صدور پروانه احداث و بازسازی و پایان کار برای تمامی ساختمان‌ها و اماکن با کاربری عمومی از جمله مجتمع‌های مسکونی، تجاری، اداری، درمانی و آموزشی را به رعایت ضوابط و استانداردهای مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و اصلاحات پس از آن در مورد دسترس‌پذیری افراد دارای معلولیت توسط مجری، مشروط کنند.

  وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور و شهرداری‌ها مکلفند حسب مورد نسبت به مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری کلیه پایانه‌ها، ایستگاه‌ها، تأسیسات سامانه‌ها و ناوگان حمل و نقل درون‌شهری و برون‌شهری، دسترس‌پذیری سامانه‌های حمل و نقل عمومی برای دسترسی منطبق با قوانین داخلی و استانداردهای بین‌المللی افراد دارای معلولیت اقدام کنند و امکان بهره‌مندی این افراد از ناوگان حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی را فراهم نمایند و کارکنان خود را جهت همیاری عملی و صحیح با مسافران دارای معلولیت، آموزش دهند.

  با این اطلاعات و پیش‌زمینه قانونی در هفته بهزیستی، گفت‌وگویی انجام دادیم با عبدالرضا قلندری معاون امور توانبخشی بهزیستی مازندران تا مخاطبان این رسانه را  در جریان آخرین اقدامات و کارکردهای انجام‌شده قرار دهیم.

  وی با اعلام اینکه آگاهی‌رسانی در حوزه مناسب‌سازی به‌صورت جدی در دستور کار قرار گرفته و شهرداران استان در حال حاضر به وظیفه قانونی خویش واقف شدند، افزود: در بسیاری از مواقع  شهرداران اطلاعات کافی در ارتباط با این قانون نداشتند.

  قلندری خاطرنشان کرد: بحث آموزش‌های منطقه‌ای و تشکیل کمیته‌های مناسب‌سازی شهرستانی از اقدمات انجام‌شده در حوزه آگاهی‌سازی بوده است.

  وی یادآور شد: در حال حاضر هیچ مسؤولی در استان نمی‌تواند اعلام کند که در جریان حساسیت‌های قانونی مناسب‌سازی قرار ندارد.

  معاون امور توانبخشی بهزیستی مازندران با اعلام اینکه عملکرد مناسب سازی مدیران ما در دستگاه‌ها به نقطه مطلوب نرسیدیم، افزود: طی ارزیابی که انجام دادیم ۳۵ درصد از ۴ شاخص اصلی مناسب‌سازی انجام شده است که  ورودی ساختمان،  ایجاد سطح شیب‌دار، وجود سرویس بهداشتی و آسانسور را شامل می‌شود.

  وی اضافه کرد: کارشناسان ما وضعیت موجود را بررسی می‌کنند، در جشنواره شهید رجایی ۳۰ امتیاز را برای آیتم‌های مناسب‌سازی در نظر گرفتند، پس از بررسی‌های انجام‌شده ۳۵ درصد از کل دستگاه‌ها مناسب‌سازی شده است.

  قلندری یادآور شد: آمار خروجی ما از وضعیت مناسب سازی مطلوب نبوده در حال حاضر همه دستگاه‌ها در جریان موارد قانونی قرار دارند.

  وی با اعلام اینکه مازندران در بحث پیگیری‌ها برای اجرای این طرح استان برتر انتخاب شده است، افزود: در بحث عملکردی و زیرساخت‌ها نیاز به همکاری بیشتر دستگاه‌هاست که انتظار داریم رسانه‌ها در این ارتباط ورود بیشتری داشته باشند.

  مدیرکل بهزیستی مازندران هم در این ارتباط گفت: در بحث مصوبات عملکرد ما مناسب بوده اما در اجرا به نسبت استان‌های دیگر وضعیت ما بهتر است اما نیاز به کار بیشتری دارم.

  سیدسعید آرام خاطرنشان کرد: وقتی به‌صورت میانگین ۳۵ درصد ادارات مناسب‌سازی‌شده هستند یعنی اینکه اوضاع چندان مطلوب نیست.

  مدیرکل بهزیستی مازندران اضافه کرد: در سال جاری با سازمان برنامه‌ریزی استان مازندران هماهنگ کردیم که در ارتباط با شاخص‌های مختلف بحث مناسب سازی هم در جریان بررسی‌های لحاظ شود و دستگاه فعال و غیر فعال در این حوزه بیشتر معرفی شوند.

  به گزارش فارس، با یک بررسی سرانگشتی ادارات و نهادهایی که نسبت به این قانون کم‌توجه هستند در سطح مرکز استان مازندران ادارات و نهادهای زیادی نسبت به این قانون بی‌توجه و کم توجه هستند و حساسیت‌های جسمی افراد معلول و کم توان جسمی و حتی سالمندان را درک نکردند.

  یکی از راهکارهای پیشنهادی در این حوزه که می‌تواند مؤثر باشد، مدیران استانی مجبور باشند که یک روز در هفته را با ویلچر در محیط کار خویش حاضر شوند تا حساسیت جامعه آمار حدود ۱۵ درصدی معلول و ۱۵ درصدی سالمندان استان را در ارتباط با مناسب‌سازی درک کنند.

  ساختمان پست روبه‌روی استانداری مازندران، اداره‌کل حمل و نقل و نگهداری راه‌های استان، بخشی از ساختمان اداره‌کل آموزش و پرورش استان، ساختمان بزرگ بانک ملی میدان امام حسین(ع) ساری، اداره‌کل ورزش و جوانان استان، ساختمان ثبت اسناد و املاک  میدان امام حسین(ع) ساری از جمله ادارات و نهادهایی هستند که با بررسی عادی عدم مناسب‌سازی قابل لمس است.

  برچسب ها :

  نظرات