آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ , Thursday 4 March 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 103589
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ تیر, ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۲
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد خبرداد

  ردیابی مگس میوه مدیترانه‌ای در ۱۲۸ هکتار از باغ های محمودآباد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ احمد صادقی از ردیابی و شناسایی مگس میوه درسطح ۱۲۸ هکتار از باغ های مرکبات و سیاه ریشه خبر داد و گفت: در ۶ ایستگاه پیش آگاهی شهرستان محمودآباد از ابتدای امسال تاکنون، درباره استراتژی شکار انبوه حشرات کامل مگس میوه اطلاعاتی به کشاورزان داده شد.

  وی افزود: ۸۴ کارت زرد، ۱۲ عدد فرمون، ۱۵ لیتر سراتراپ و ۶ تله مکفیل برای کاهش جمعیت این آفت در باغ‌های میوه، تله جلب کننده نصب شد.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد ادامه داد: مگس بالغ معمولاً در پشت برگ یا سطح زیرین میوه استراحت می‌کند و در شرایط عادی پرواز مگس کوتاه بوده و اغلب در سطح میوه های مجاور خسارت وارد می‌کند.

  صادقی به اهمست جلوگیری از این آفت اشاره گرد و بیان داشت: این آفت اگر در معرض باد شدید قرار گیرد تا مسافت یک تا دو کیلومتری و حتی بیشتر از محل اولیه خود می تواند پرواز کند.

  وی در خصوص کنترل آفت مگس میوه مدیترانه‌ای خاطرنشان کرد: نصب تله‌های زرد چسبنده در باغات آلوده، جمع‌آوری و معدوم کردن میوه‌های آفت‌زده و مشکوک با غرقاب کردن در ظروف بشکه‌ای حاوی آب و مشتقات نفتی، مدفون کردن میوه‌ها در عمق بیش از ۵۰ سانتی‌متری خاک را از راهکار های کنترل این آفت می باشد.

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد در پایان گفت: سوزاندن میوه‌های آفت زده، طعمه پاشی تنه و سرشاخه‌های اصلی درخت به‌ویژه قسمت‌های آفتاب‌گیر درخت با پروتئین هیدرولیزات ۲ تا ۳ درصد به همراه سم مالاتیون با دوز دو در هزار نیز سبب جلوگیری افزایش این آفت می شود.

  برچسب ها :

  نظرات