آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ , Sunday 13 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 103051
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ خرداد, ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۶
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  تمشکی که برای نکا ثبت ملی می‌شود

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ تمشک به عنوان یک محصول ارگانیک یکی از ظرفیت‌های مختلف شهرستان نکا در کنار محصولاتی همچون هلو، گل گاوزبان و بسیاری از محصولات باغی و کشاورزی است که رشد خودرو و جنگلی آن، این میوه را متمایز و منحصر به فرد کرده است.

  میوه‌ای جنگلی که فواید ریز و درشت آن از نظر کارشناسان و البته تولیدکنندگان دور نمانده است و در دومین جشنواره تمشک نکا با دبیری شهرداری نکا در نظر است تا این ظرفیت‌ها بیش از پیش به اطلاع مردم رسانده شود.

  شهردار نکا که اکنون ۱۹ ماه از آمدنش در شهرستان نکا می‌گذرد؛ سال گذشته و در ماه‌های اولیه حضورش در ساختمان شهرداری نکا، تلاش برای برگزاری جشنواره تمشک در نکا را به عنوان میوه ارگانیک این شهرستان با استحصال یک‌هزار تن میوه تمشک سالانه در دستور کار قرار داد.

  سیدمهدی احمدی، اگر چه قبل از تکیه بر صندلی شهرداری نکا، شناخت اولیه از این شهرستان را با ریاست دانشگاه آزاد اسلامی نکا در سال‌های نه چندان دور داشته است؛ اما ورود به کارهای عمرانی و تعریف پروژه‌های ۱۴ گانه و همچنین برگزاری جشنواره فرهنگی و اقتصادی تمشک، شاید بیانگر ریسک‌پذیری بالای وی بوده است.

  اگر چه برگزاری جشنواره و انجام پروژه‌های مختلف عمرانی در همان ماه‌های اولیه ورود سید مهدی احمدی به عنوان شهردار نکا برای برخی دور از انتظار بود؛ اما وی توانستن را معنا و نکا را به عنوان پایلوت جشنواره تمشک جنگلی مازندران معرفی کرد.

  جشنواره تمشک نکا ثبت ملی می‌شود

  شهردار نکا با پشت سر گذاشتن برگزاری موفق جشنواره تمشک سال گذشته اکنون در آستانه برگزاری دومین جشنواره تمشک جنگلی نکا با اشاره به اینکه تمشک یک نماد تولید و اقتصاد برای شهرستان نکاست، گفت: تلاش شده تا ضمن برندسازی مناسب از این محصول، این جشنواره را ثبت ملی کرده و تمشک به عنوان یک برند شهرستانی و ملی مورد توجه باشد.

  سیدمهدی احمدی اظهار کرد: شناساندن این میوه و نعمت خدادادی، تبدیل کردن آن به محصول صنعتی و فرآوری‌های مختلف، اشتغال، درآمدزایی و ارائه نمادی مناسب از تولید محصول به جامعه از اهداف مهم ما در این جشنواره است.

  وی افزود: تمشک میوه جنگلی است که تنها زحمت برداشت آن با مردم است و محصول به صورت خودرو تولید می‌شود و می‌تواند منبع درآمد مناسبی برای شهروندان نکایی باشد.

  شهردار نکا با اشاره به اینکه سالانه هزار تن تمشک در شهرستان نکا استحصال می‌شود؛ یادآور شد: در آستانه برگزاری دومین جشنواره ملی تمشک جنگلی در نکا قرار داریم و باید آسیب‌شناسی مناسب انجام و برای بهتر شدن این مراسم برنامه‌ریزی مدون انجام شود.

  جای خالی تمشک، در جشنواره سال گذشته

  احمدی بیان داشت: یکی از مشکلات و نقاط ضعف سال گذشته در برگزاری جشنواره تمشک، کمبود تمشک در جشنواره بوده است که تلاش شده است تا امسال این نقص برطرف شود.

  وی گفت: با تنظیم تیم‌های مختلفی تلاش شده است تا پیمانکاران برای استحصال و تامین تمشک جشنواره اقدام کنند تا شاهد کمبود و یا کمرنگ بودن تمشک در جشنواره‌ای که به نام تمشک است؛ نباشیم.

  این مسؤول اظهار کرد: دومین جشنواره ملی تمشک جنگلی در نکا ۲۹ اردیبهشت ماه به مدت ۵ روز برگزار و همچون سال گذشته شاهد برگزاری نمایشگاه‌های مختلف تولیدی، صنایع دستی، غرفه‌های صنایع سنتی و بومی، غذاهای محلی و موسیقی و جشن‌های شبانه در شهرک شهید عباسپور نکا خواهیم بود.

  شهردار نکا بیان کرد: تلاش داریم تا این جشنواره با حضور استاندار مازندران و مسؤولان ارشد استانی و کشوری برگزار شود.

  احمدی افزود: برای تعیین پیمانکار جشنواره، براساس فراخوان عمل کرده و فراخوان داده شد که از بین ۵ شرکت کننده، اجرای برنامه و برگزاری نمایشگاه با نظر کارشناسی و رأی داوران به یکی ازافرادی که در این فراخوان شرکت و واجد شرایط لازم بود، واگذار شد.

  وی گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده، المان تمشک در سطح شهر نکا نصب می‌شود و علاوه بر تمبر و لوح یادبود، تندیس جشنواره به دست‌اندرکاران اهداء و مستندی از این جشنواره تهیه خواهد شد.

  برچسب ها :

  نظرات