آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ , Sunday 13 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102859
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ خرداد, ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۳
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  «فتح خرمشهر» نقطه عطف پیروزی‌های دفاع مقدس بود/ عصر افول قدرت‌های استکباری فرارسیده

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ صبحگاه مشترک قرآنی نیروهای مسلح استان مازندران به مناسبت سوم خرداد حماسه آزادسازی خرمشهر برگزار با حضور نیروهای مسلح ارتش، انتظامی، سپاه و بسیج در حسینیه عاشقان کربلای ساری برگزار شد.

  در ابتدای برنامه قاریان ممتاز قرآنی در نیروهای مسلح آیاتی از قرآن کریم را تلاوت کردند.

  در ادامه سردار ملکی مدیرکل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس استان مازندران در مراسم اظهار کرد: سی و هفتم پیروزی خرمشهر را به همه تبریک می‌گویم، حماسه آزادی خرمشهر را باید به نسل های آینده منتقل کنیم.

  وی افزود: در استان به این مناسبت برنامه‌های زیادی در حال برگزاری است، فردا در نماز جمعه نیز با لباس نظامی حضور پیدا می‌کنیم و سخنرانی پیش خطبه در شهرستان‌ها مربوط به آزادسازی خرمشهر است، سخنران قبل از خطبه مرکز مازندران نیز مجید حسین‌زادگان استاندار مازندران است.

  در ادامه این مراسم سردار کمیل کهنسال با تبریک به مناسبت ماه رمضان و سی و هفتمین سالگرد فتح خرمشهر اظهار کرد: جنگ و دفاع مقدس را باید به روش تحلیلی برای نسل‌ها بیان کرد تا همه ابعاد و جوانب این واقعه بزرگی که در تاریخ ملت اتفاق افتاد بهتر شناخته شود.

   وی با بیان اینکه آزادسازی خرمشهر دارای لایه‌های عمیق و کتاب قطوری است، افزود: ما حماسه آزادی خرمشهر را نباید از حماسه مقاومت در خرمشهر تفکیک کنیم، آزادی خرمشهر دارای قلمرو بسیار بزرگی است، قلمرو اجتماعی فرهنگی فتح خرمشهر که به مسائل دینی و اعتقادی و عاطفی می‌پردازد، قلمرو سیاسی فتح خرمشهر یا دفاع مقدس به مسائل سیاست‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.

  مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: قلمرو نظامی و فتح خرمشهر که به تاکتیک‌ها تکنیک‌ها و مانورها و طرح‌ها می‌پردازند، یکی از مهم‌ترین قلمرو دفاع مقدس و فتح خرمشهر، عقلانیت مدیریت در صحنه‌های جنگ که همه آن قلمروها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. بدون تحلیل واقع بینانه از دفاع مقدس و جنگ ما نمی‌توانیم از عظمت آزادسازی فتح خرمشهر درک درستی داشته باشیم.

  این مسؤول ادامه داد: گرچه با گذشت زمان امکان القای شبهه هم وجود دارد کما اینکه در فتح خرمشهر و بعد از آن شبهاتی را در ذهن ملت و جوانان ایجاد کردند لذا از همین زاویه معتقدم باید تحلیلی به حماسه فتح خرمشهر و مقاومت خرمشهر پرداخت‌، یک پازل از این پازل فتح خرمشهر سوال‌هایی است که مطرح می‌شود اینکه چرا به ایران بعد از انقلاب حمله کردند؟ به چه علتی جنگ به کشور تحمیل شد، این را باید در هویت و ماهیت انقلاب و در تفکر دینی دید چرا ماهیت توحیدی انقلاب با منافع رزمندگان و زورمندان منافات دارد، بندگی خدا سر سازگاری با طاغوت و منافع طاغوت ندارد.

  کهنسال خاطرنشان کرد: سوال دوم آنکه در این تجاوز وحشیانه صدام و ارتش بعث و دشمنان انقلاب اسلامی چه اهدافی را دنبال می‌کردند؟ هدف کلی آنان سقوط جمهوری اسلامی ایران بود که  بعد همه قدرت‌های شرق و غرب حامیان صدام به آن اعتراف کردند.

  وی یادآور شد:  اما نکته دیگری که مهم است و ما باید بدانیم اینکه در آغاز جنگ وضعیت صدام و ارتش بعث در چه وضعیتی بود، ارتش بسیار مجهز و در بین اعراب منطقه بزرگترین ارتش مجهز بشمار می‌رفت، هیچ محدودیتی به جهت حمایت نظامی از طرف حکام غرب و شرق نداشت و خود صدام حکومت بعث و در محافل دیپلماسی مورد حمایت بود.

  مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: هم آمریکایی‌ها و هم شوروی‌ها در کنار هم قرار گرفتند، چند روز قبل از حمله ارتش صدام به ایران وزیر امورخارجه امریکا گفته بود عراق نقش مهمی برای غرب و آمریکا در منطقه ایفا می‌کند همین حرف نشان می‌دهد این حمله با حمایت امریکا و شوری سابق این طراحی شد.

  این مسؤول بیان کرد: این نکته را جوانان ما بدانند با چه زحماتی و قیمتی و به چه خون‌هایی این انقلاب تا به اینجا ماند و موفقیت‌های بزرگی را بدست آمد، وضعیت ایران در شرایطی که دشمن حمله کرد از نظر نیروی نظامی، باید بگوییم که فرماندهان تأثیرگذار در جاهای حساس مستشاران صهیونیستی و آمریکایی بودند.

  کهنسال ادامه داد: وضعیت تحقیرآمیزی که در آن زمان حاکم بود، در مسائل اقتصادی هم همین‌طور، یک زمانی به امام گفتند در سیلوها گندم نیست مردم برای نیازهای غذایی روز خودشان مشکل داشتند، ارتباط اقتصادی کامل قطع شد کسی با ایران معامله نمی‌کرد و انقلاب اسلامی را جمهوری اسلامی را قبول نداشتند.

  مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: در بعد سیاسی هم همین وضعیت بود، چون آنها انتظار نداشتند جمهوری اسلامی پا بگیرد، آن زمان امام فرمودند اسلام امریکایی و بعضی در آن زمان به امام خورده می‌گرفتند چرا می‌گویید اسلام امریکایی،انگلیسی،وهابی، در داخل کشور هم گروه‌های سیاسی لاییک وابسته به دور از معارف قرآن و اهل بیت با ظاهر اسلامی مثل لیبرال‌ها و بنی صدر بیشترین مشکل را برای جمهوری اسلامی ایجاد کردند، اصلا سبب و وسیله  تهاجم خارجی اینها بودند.

  این مسؤول اضافه کرد: محاسبات دشمن طوری بود که در حمله تردیدی نداشت گفتند سه روزه خوزستان را تصرف می‌کنیم  یک هفته می‌آییم تهران. هنوزم هم آمریکایی‌ها میگویند ما با توجه به اشراف دقیق اطلاعاتی از توان و امکانات و ارتش ایران در دوران انقلاب داشتیم و هم ارتباطات با گروههای وابسته با توجه به تشدد و ناامنی در سراسر کشور مثل وجود منافقین که ناامنی و ترور می‌کردند با ایران وارد جنگ شدیم تا جمهوری اسلامی را ساقط کنیم.

  کهنسال افزود: اما کم کم در میدان عمل ایرانی‌ها ما را شگفت زده می‌کردند از جمله در حماسه خرمشهر، ما نمی‌دانستیم این توانایی رزم از کجا وارد صحنه شد، دشمن درک ندارد و نمی‌فهمد قدرت ایران از ناحیه ایمان برگرفته از شهادت‌طلبی و عاشورای حسینی است. ۳۳ روز در خرمشهر مقاومت صورت گرفت.

  وی خاطرنشان کرد: چرا خرمشهر نقطه عطفی در پیروزی‌های دفاع مقدس و از افتخارات تاریخ جمهوری اسلامی ایران شد را در جملات شهید جهان آرا بخوانید «بچه‌ها دیگر امیدی به مقامات بالا نیست هیچ کسی برای ما کار نمی‌کند خودمان هستیم و خدای ما منتظر کمک نباشید فقط منتظر رحمت الهی باشید. هرکسی بماند در خرمشهر شهید می‌شود نبرد عاشورایی است. من می‌مانم کسانی که میخواهند بمانند تکلیف خودشان را با خدای خودشان مشخص کنند.»

  مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران ادامه داد: این سخنان شهید جهان‌آرا مظلومیت رزمندگان اسلام  را بیان میکند که چه برسر انقلاب آمد و از همین رو صحنه جدیدی در جنگ بوجود آمد، آن چیزی که انقلاب را پیروز کرد اندیشه و تفکر عاشورایی برگرفته از معارف قران و اهل بیت بود، همین روحیه باعث شد ارتش صدام با آن اهداف بلند یک باره متوقف شود، اگر بررسی کنیم که جنگ بعد از حماسه مقاومت برخلاف روندی که آنها طراحی کردند پیش نرفت قطعا حماسه خرمشهر یکی از عوامل مهمش بود.

  این مسؤول تصریح کرد: تردید در ذهن فرماندهان دشمن ایجاد شد برای تصرف یک وجب خاک ایران باید هزینه‌های بزرگی بدهند، این یک مقطع از حماسه خرمشهر بود که مقاومت با فتح خرمشهر تفکیک‌ناپذیر بود، با همین مقاومت تقریبا جبهه دشمن متوقف شد، در سال اول جنگ یک برهه عجیب رقم خورد، بنی‌صدر فرماندهی دوران جنگ خود بزرگترین مانع برسر جنگ و انقلاب بود.

  کهنسال ادامه داد: یکی از عواملی که ارتش بعث به ایران حمله کرد این بود بازدارندگی صورت نگرفت، بنی‌صدر هیچ اعتقادی به حضور مردمی نداشت، بنی‌صدر که عزل شد اتفاقات بزرگ در مدیریت جنگ افتاد، اول مدیریت جهادی مبتنی بر اعتقادات دینی و عاشورایی. دوم دیگر بنی صدر مانع حضور مردم نشد وحدت و انسجام بین مردم و سپاه و بسیج با ارتش ایجاد شد قرارگاه‌های مشترک برپا شد و عملیات‌های  بیت‌المقدس و حصر آبادان و طریق القدس شکل گرفت بعد خرمشهر آزاد شد.

  وی افزود: دشمن بعد از فتح خرشمهر گفت جمهوری اسلامی یک قدرت نوظهور در منطقه است و باید جلوی این قدرت را گرفت و از این بعد هر تلاشی که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها می کنند که جلوی نفوذ و قدرت و توسعه قدرت جمهوری اسلامی را بگیرند اما نمی‌توانند.

  مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان کرد: الان هم شرایط کشور طوری است که آمریکا هیچ غلطی نمی‌کند، امام فرمود: قدس باید آزاد شود، این انقلاب زمینه ساز انقلاب جهانی است و سنگرهای کلیدی را اسلام فتح خواهد شد عصر افول ابرقدرتهاست ، همه سخنان امام دارد تحقق پیدا می‌کند.

  برچسب ها :

  نظرات