آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ , Saturday 12 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102711
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  ویلاسازی بلای جان ییلاق‌های مازندران/ ضرورت سدسازی در مازندران

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/بعد از گذشت پاییز کم بارش و زمستان کم برف بهار نوید پُربارانی را نه تنها به استان مازندران بلکه برای تمام کل کشور به همراه داشت.

  درحال حاضر رودخانه‌های مازندران پُرآب هستند و تقریبا تمامی سدهای مازندران پُر شدند و شالی‌کاران با امیدواری بیشتری به استقبال کشت و کار رفتند.

  باتوجه به اینکه طی سال‌های گذشته شاهد خشکسالی و تنش‌های آبی بودیم یک سال پُرآبی نمی‌تواند ما را به‌صورت کامل امیدوار کند تا در فصل گرم سال با تنش آبی مواجه نشویم اما با مدیریت صحیح و درست آب شاید بدون فصل گرم سال را باتوجه به بارندگی‌های خوب پشت سر بگذاریم.

  با توجه به بارش‌های خوب بهاری که در استان مازندران داشتیم تصور مردم بر این است ادامه بارش‌ها را خواهیم داشت و امسال تابستان گرم همیشگی را نخواهیم داشت.

  مدیرکل هواشناسی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: براساس پیش‌بینی در خرداد ماه بارش‌های سنگین نداریم و همچنین سامانه‌های گرم و جنوبی نیز خیلی زود به آسمان مازندران رسیدند.

  سیدمحمدرضا رضوی با اشاره به اینکه بارندگی طی خرداد ماه امسال در مازندران نرمال یا بیشتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود، افزود: دمای هوای استان نیز نسبت به دوره درازمدت می‌تواند خنک‌تر باشد.

  وی با بیان اینکه باتوجه به بارندگی‌ها نباید خیال‌مان راحت باشد، تصریح کرد: با توجه به خشکسالی و تنش‌های آبی که طی سال‌های گذشته تجربه کردیم با یک سال ترسالی مشکلات حل نخواهد شد.

  مدیرکل هوشناسی مازندران با طرح این سؤال که درست است سدهای مازندران پر شدند آیا سفره‌های زیرزمینی پر شدند؟، بیان کرد: به‌دلیل برداشت‌های بی‌رویه همه سفره‌های زیرزمینی تحت آسیب هستند و یک سال بارندگی ترمیم نخواهد شد ولی بارندگی‌ها به کاهش آسیب‌های خشکسالی کمک کرده است.

  این مسؤول به افزایش ۴۰ درصدی بارندگی در هشت ماه سال آبی گذشته اشاره کرد و افزود: بارندگی‌‌ها در استان مازندران طی هشت ماه گذشته در حد نرمال پیش‌بینی شده است.

  رضوی یادآور شد: به شرط برنامه‌ریزی و مدیریت در مصرف آب می‌توانیم برای فصل گرم سال نگران نباشیم در غیر این صورت نگرانی همواره وجود دارد.

  وی تصریح کرد: اتفاقاتی در استان مازندران در حال رخ دادن است که بسیاری از زمین‌های کشاورزی در ییلاق‌ها و روستاها تبدیل به ویلا شده است که این موضوع منابع آبی استان مازندران را تهدید می‌کند؛ به این دلیل که آب‌هایی که از بالادست وارد مزارع می‌شد در حال حاضر تبدیل به فاضلاب شده است.

  مدیرکل هواشناسی مازندران اظهار کرد: همچنین با توجه به اینکه روی منابع و ذخیره‌گاه آبی خود در کوهستان مدیریت نداریم باتوجه به گرمای پیش از موعد در ییلاق‌ها برف‌ها درحال آب شدن بوده به‌طوری‌که رودخانه‌ها پُرآب شدند و در فصل گرما به سمت سدهای استان سوق می‌یابیم.

  رضوی با تأکید بر ضرورت سدسازی در استان مازندران، خاطرنشان کرد: باید ایجاد سدهای کوچک که آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌کند در اولویت قرار گیرد؛ به این دلیل که سیل اخیر به ما اثبات کرد که باید به سمت سدسازی سوق یابیم.

  به گزارش فارس، درست است بارندگی‌های شدید در مازندران همواره با نگرانی است ولی مازندرانی‌ها چشم‌انتظار این بارش‌ها هستند تا همواره سرسبزی از این این دیار همیشه پُرباران رهت برنبندد.

  برچسب ها :

  نظرات