آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ , Sunday 13 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102710
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  تقاضای استقرار ۱۲۰۰ ناجی در طرح دریای مازندران/ قول‌هایی برای بهتر شدن طرح‌های دریا

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/استان مازندران با داشتن حدود ۴۰۰ کیلومتر از ساحل زیبای دریای خزر یکی از گردشگرپذیرترین استان‌های کشور محسوب می‌شود.

  چند سالی است که با شروع فصل گرما طرح‌هایی موسوم به طرح سالم‌سازی دریا در استان‌های شمالی و همچنین در ۱۶ شهر ساحلی استان مازندران برگزار می‌شود.

  با آغاز خردادماه و تعطیلی مقاطع تحصیلی سفرهای تفریحی مردم کشورمان به مازندران آغاز می‌شود و یکی از مکان‌هایی که تقریبا همه آنها برای تفریح انتخاب می‌کنند ساحل زیبای دریای مازندران است.

  در سال‌های نه چندان دور تعدادی از مسافرانی که برای گذراندن اوقات خوش به ساحل می‌آمدند با کام و خاطره‌ای تلخ و از دست‌دادن یکی از نزدیکانشان به شهرشان باز می‌گشتند.

  *کاهش چشمگیر غریق در سال‌های اخیر

  اما چند سالی است که با تدابیر بیشتر در طرح‌های سالم‌سازی دریا و افزایش ناجیان غریق، فوتی‌های دریای مازندران به نسبت قبل کمتر شده به طوریکه در سال ۹۲ از عدد سه رقمی ۲۲۰ نفر به حدود ۶۰ نفر در سال گذشته رسیده است.

  البته باز هم غرقی در دریا وجود دارد اما طبق تجربه بیشتر غرق‌شدگان به فن شنا آشنا نیستند و امسال هم باز تعداد ناجیان غریق نسبت به سال گذشته افزایش داده شده است.

  *اجرای یک طرح در هر شهر در ماه رمضان

  اولین روز خرداد آغاز طرح‌های سالم‌سازی دریا در مازندران است، که به گفته مدیرکل امور اجتماعی استان با توجه به قرار داشتن در ماه رمضان در هر شهرستان یک طرح اجرا و بعد از این ماه سواحل استان پوشش ۱۰۰ درصدی داده می‌شود، این مسؤول  قول این را هم داده که امسال طرح‌های دریا متفاوت‌تر از سال‌های قبل است.
  * افزایش نقاط حادثه‌خیز ۴۲۰ نقطه

  در همین ارتباط نقی کریمیان رئیس نجات غریق استان مازندران نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار کرد: حدود ۳۷۵ نقطه حادثه خیز در استان در سال گذشته داشتیم که امسال با افزایش عقب‌نشینی دریا به ۴۲۰  نقطه حادثه‌خیز رسیده است.

  *تقاضای افزایش ناجیان غریق به یک هزار و ۲۰۰ نفر

  وی با بیان اینکه از استانداری تقاضا کردیم که ناجیان را از ۹۵۰ به یک هزار و ۲۰۰ نفر برسانیم، افزود: با توجه به اینکه اول خرداد شروع کار ما در سواحل است، حدود ۵۵۰  نفر منجی غریق را در سواحل مستقر می‌کنیم.

  *مانور بزرگ طرح‌های دریا در بابلسر

  رئیس نجات غریق استان مازندران از استقرار بقیه ناجیان در ۱۵ خرداد در سواحل دریای استان خبر داد و خاطرنشان کرد: با توجه به حساسیت موضوع، یک مانور مشترک بسیار بزرگی با همکاری پنج دستگاه که شامل نجات غریق استان مازندران، هلال احمر، نیروی انتظامی، دریابانی مانور بزرگی را در شهرستان بابلسر برگزار می‌شود.

  این مسؤول هدف از اجرای این مانور را آمادگی کامل دستگاه‌ها در برابر خطرات و تهدیدات احتمالی برای آگاهی مردم و پیش‌گیری از بحران عنوان کرد و افزود: ساعت کار ناجیان غریق از ساعت ۸ صبح شروع تا ساعت ۲۰  پایان می‌یابد و در حال انجام بخش نامه‌ای هستیم که تا اذان مغرب منجیان در نوار ساحلی باشند.

  به گزارش فارس، طرح‌های سالم‌سازی دریا در کاهش ناجیان غریق مؤثر بوده اما همواره در سال‌هایی که در سواحل اجرا می‌شود وضعیت مطلوبی ندارد، و شایسته مردم و مسافران نیست، امید است تدابیر لازم برای بهتر شدن این طرح‌ها انجام شود.

  *طراحی الگویی مناسب برای طرح‌های دریا در سال‌های آینده

  این امر در سخنان مدیرکل امور اجتماعی استان مازندران که پیش‌تر  با فارس گفته کرده بود نیز عنوان شد، مدیرکل امور اجتماعی استان مازندران به نبود اقدامات زیر ساختی لازم در طرح‌ها اذعان کرد و دلیل آن را نیز قراردادهای یک ساله سرمایه‌گذاران دانست که آنان برای در نظر گرفتن صرفه اقتصادی قادر به انجام اقدامات زیرساختی لازم نیستند.

  وی همچنین قول‌هایی در این زمینه داده است که به دنبال طراحی الگویی مطلوب در طرح‌های دریا برای سرمایه‌گذاران با نظارت منابع طبیعی و گردشگری هستند که در این صورت برای سال‌های آینده در اختیارشان قرار دهند تا طرح‌های سالم‌سازی درخور و شایسته‌ای برای مردم استان و مسافران اجرا شود.

  برچسب ها :

  نظرات