آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ , Wednesday 16 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102677
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  پیش‌نویس سند پیشگیری از جرایم فضای مجازی تهیه شد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/فرزاد جلیلیان در نشست تخصصی پیشگیری از انحرافات و آسیب‌های اجتماعی افزود: این پیش‌نویس برای بررسی در دستور کار کمیته اصلی در شورای عالی فضای مجازی قرار گرفت.

  سرپرست مرکز مطالعات اجتماعی و جرم‌شناسی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با تأکید بر ترویج فرهنگ گفت‌وگو در کشور با توجه به تخصصی و پیچیده شده موضوعات در جوامع انسانی گفت: حوزه جرایم و آسیب های اجتماعی هم از حوزه‌هایی است که مدیران را مجاب می‌سازد تا با استفاده از اتاق‌های فکر به عنوان ابزار مدیریتی با بهره‌گیری از تفکر جمعی، ضمن شناسایی فرصت‌ها و تهدیدها، بتوانند راهبردهای پیش‌رو را ترسیم کنند.

  وی ادامه داد: به همین منظور چهار کمیته تخصصی پیشگیری از جرایم نوپدید و آسیب‌های مجازی، دعاوی و اختلافات، انحرافات و آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی و فساد مالی در دستور کار مرکز مطالعات اجتماعی و جرم‌شناسی معاونت اجتماعی قوه قضائیه قرار گرفت تا مدیران این معاونت از دستاوردهای این کمیته‌ها بهره لازم را ببرند.

  جلیلیان اظهار کرد: این جلسات در سال گذشته نتایج مثبتی به همراه داشت که از جمله آنها می‌توان به تهیه پیش‌نویس سند پیشگیری از جرایم فضای مجازی اشاره کرد؛ این پیش‌نویس سند از سوی این معاونت تهیه و تنظیم شده و مورد پذیرش شورای عالی فضای مجازی کشور قرار گرفت.

  محسنی تبریزی رئیس کمیته تخصصی پیشگیری از انحرافات و آسیب‌های اجتماعی هم در این نشست با در دستورکار قرار دادن موضوع شناسایی حوزه­‌های اولویتی سبک زندگی بر اساس شرایط فرهنگی و اجتماعی موجود و اثرات آن برکنترل و کاهش آسیب­‌های اجتماعی عنوان داشت که  سبک زندگی سالم و محافظت شده در مقابل سبک زندگی ناسالم و خطرآفرین قرار دارد که در سبک زندگی معطوف به سلامت شاهد حضور عوامل محافظت‌کننده مانند عزت نفس، خانواده‌گرایی، اخلاق گرایی، حمایت اجتماعی هستیم و نقیض این،  سبک زندگی پرخطر می‌شود.

  وی ادامه داد: جامعه‌­شناسان سبک زندگی ناسالم را در ارتباط با رفتارهای پرخطر می­‌بینند خصوصا مصرف دخانیات، مصرف الکل و مواد مخدر رفتارهای پرخطر، کم تحرکی و حتی رفتارهای مربوط به بدخوری و پرخوری، خودکشی، وندالیسم و… اینها همه محصول شیوه‌­های غلط زندگی است و از نظر جامعه‌­شناسان احتمال بروز رفتارهای پرخطر در سبک زندگی سالم و محافظت‌کننده  بسیار کم است.

  برچسب ها :

  نظرات