آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ , Saturday 12 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102674
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > سیاسی
 •   

  خطیب جمعه سواد کوه شمالی

  نظام اسلامی قوی تر از آمریکا و سایر دشمنان است/ کنترل بنزین سبب ایجاد فرصت های اقتصادی در کشور

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/حجت الاسلام حسین ابراهیمی به دیدار مقام معظم رهبری با مسؤولان و کار گزاران نظام اشاره کرد و گفت: حضرت آقا با اشاره به اقدامات خبیثانه‌ی آمریکا براى «تغییر محاسبات و تسلیم شدن مسؤولان» و نیز «فاصله گرفتن مردم از نظام» فرمودند: «گزینه‌ی قطعى ملت ایران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه زمینه‌هاست، چراکه مذاکره با دولت کنونى آمریکا سمّ مضاعف است. – البته جنگى نخواهد شد بلکه برخورد، برخورد اراده‌هاست و در این زمینه، اراده‌ی ملت ایران و نظام اسلامى قوى‌تر از دشمن است و به فضل الهى این بار هم پیروز خواهیم شد».

  ابراهیمی ادامه داد: معظم له در بیان علل شکست این طرح، فرمودند: «۱- آن‌که شدت دشمنى و خصومت سران آمریکا نسبت به جمهورى اسلامى، آنان را دچار خطا در محاسبات کرده است و باعث شده درک درستى از مسائل ایران نداشته باشند. ۲- اصلى‌ترین ابزار آن‌ها هیاهو و تهدید است که مردم ایران، هراسى از این تهدیدهاى توخالى ندارند. آمریکایى‌ها به‌طور تصاعدى بر شدت عربده‌هاى خود مى‌افزایند، اما توجه ندارند این عربده‌ها فقط ضعف آن‌ها را آشکارتر مى‌کند. باید بدانیم، کسى‌که با صداى بلند تهدید مى‌کند، قدرت و توانایى او به اندازه‌ى آن صداى بلند نیست. ۳ – آمریکا آنچنان که برخى مدعى هستند، پر هیبت و قدرت نیست و از ضعف‌هاى زیاد و مهمى رنج مى‌برد و نباید مرعوب آن شد.»

  ابراهیمی دلیل سم بدن مذاکره با آمریکا از نظر رهبری را «۱-بى‌ثمر بودن مذاکره براى ملت ایران، نیت پلید آمریکا از مذاکره، غیر قابل اعتماد بودن آمریکا براى مذاکره، مأموریت آمریکا در خدمت به رژیم صهیونیستى، محاسبات غلط دولت آمریکا از ملت ایران، حماقت دولت فعلى آمریکا.» عنوان کرد.

  وی وظایف دولت براى مقابله با آمریکا را از دیدگاه رهبری « لزوم جدى‌تر شدن مدیریت‌ها و برنامه‌ریزى‌ها جهت مقابله با مشکلات اقتصادى، در دستور کار قرار دادن جدى حل مسائل و مشکلات اقتصادى، درمان بیمارى‌هاى اقتصاد کشور، اصلاح ساختارى بودجه کشور، اصلاح نظام بانکى، مدیریت شجاعانه، امیدوارانه، جهادى، همراه با اِشراف میدانى بر مشکلات، عدم انفعال در برابر دشمن و شرطى نکردن اقتصاد به مسائل خارج، استفاده از ظرفیت وسیع مردمى کشور، برخورد قاطع با قاچاق، دلالى‌ها، خریدهاى خیانت‌کارانه‌ى ارزاق عمومى و احتکار، حمایت همگانى از دولت در این عرصه‌ها» برشمرد.

  این مقام مسئول اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) جهت مقابله با طرح آمریکا، وظایف را متوجه‌ی قواى سه گانه دانسته و « رفع موانعِ «رونقِ تولید» به‌عنوان کلید حل بسیارى از مشکلات کشور، «اعتماد به جوانان» به‌عنوان راه‌حل اصلى مشکلات کشور، رفع نیازهاى واحدهاى تولیدى تعطیل شده، تلاش برنامه‌ریزى شده وبى‌وقفه براى خودکفایى به‌ویژه در زمینه‌ى کشاورزى، «سهولت کسب‌وکار» به‌عنوان دستور کار عمومى قوا، اولویت¬بخشى به بخش کشاورزى، استفاده از خلاقیت نیروى انسانى کشور، رونق بخشیدن به تولید و راه اندازى کارخانه‌ها، مسکن‌سازى به‌عنوان رشته‌اى کارآفرین‌، مقاوم‌سازى اقتصاد، چشم ندوختن به خارج براى اصلاح امور.» را متذکر شدند.

  ابراهیمی به وظایف مردم در راستاى مقابله با طرح آمریکا به فرموده مقام معظم رهبری اشاره کرد و یادآور شد: رهبر انقلاب «خرید محصولات داخلى و استمرار حمایت از کالاى ایرانى، پرهیز از اسراف، توجه نکردن به شایعات در فضاى مجازى، زیاده‌روى نکردن در خرید، کمک به رونق تولید» را وظایف مردم در راستای مقابله با طرح آمریکا عنوان کرد.

  وی رفع فقر، محرومیت‌زدایى، رسیدگى به محرومان و مستضعفان، به‌عنوان یکى از مهم‌ترین فلسفه‌ها و علت‌هاى وجودى انقلاب اسلامى ایران و هم‌چنین یکی از اصلى‌ترین اهداف کلان نظام مقدس جمهورى اسلامى عنوان کرد و بیان داشت: این نکات بارها مورد تأکید رهبر معظم انقلاب (حفظه الله تعالى) قرار گرفته است؛ تا آن‌جا که این موضوع، از موضوعات راهبردى در منظومه‌ی فکرى معظم له بشمار می‌آید.

  این مقام مسئول خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری در طول سه دهه‌ی رهبرى حکیمانه، این نگاه راهبردى را از ابعاد مختلفى تبیین نموده‌اند که برخى از این ابعاد عبارت است از: تبیین معرفتى، تبیین در قالب معرفى هویت اصیل و ارائه‌ی عیار انقلاب اسلامى، معرفى خطّ و سیره‌ی رهبرى امام خمینى(ره)، بیان نقش محرومان و مستضعفان در پیروزى و بقاء انقلاب اسلامى، تربیت عمومى افراد جامعه و اصلاح رفتارهاى اجتماعى، ابلاغ سیاست‌هاى کلى نظام جمهورى اسلامى، تبیین در متن بیانیه‌ی گام دوم انقلاب، تعیین راهبردهاى کلان اجرایى کشور و ارائه‌ی معیار سنجش صحت و سقم برنامه‌هاى اجرایى کشور.

  وی با اشاره به اول خرداد ماه که در تقویم کشور، با نام روز بهره‌ورى و اصلاح مصرف نام‌گذارى شده است بیان کرد: مصرف، مسأله‌ی مهم در اقتصاد بوده و نقش مهمى در پیشرفت کشور دارد. اگر یک جامعه نتواند مصرف خود را کنترل کند، نه تنها همه‌ی تولیدات خود را مصرف مى‌کند، بلکه براى تأمین مصرف خود نیازمند خرید از خارج نیز خواهد بود.

  وی با اشاره به اهمیت مسئله الگوى مصرف اظهار کرد: این مسئله آنقدر اهمیت دارد که رهبر معظم انقلاب بارها بر آن تأکید کرده‌اند؛ تا آن‌جا که ایشان سال ۱۳۸۸ را سال اصلاح الگوى مصرف نامگذارى کردند. سیاست‌هاى کلى نظام نیز در این حوزه روشن و شفاف است و از سوى رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است.

  خطیب جمعه سوادکوه شمالی در خصوص انرژی کشور یادآور شد: بخش مهمى از مسأله‌ی مصرف، در حوزه‌ی حامل‌هاى انرژى است. با توجه به آن‌که انرژى در ایران ارزان بوده و در دسترس است و ایران کشورى داراى منابع سرشار انرژى است، توجه کمترى به مسأله‌ی اصلاح الگوى مصرف انرژى در کشور مى‌شود.

  ابراهیمی از نظر شدت مصرف انرژى یادآور شد: کشورمان از بالاترین آمارها در سطح جهان در بخش انرژی برخوردار است. در سال ۱۳۹۷ اعلام شد که ایران سه برابر متوسط جهانى و ۷ برابر کشورهاى صنعتى جهان، شدت مصرف انرژى دارد.

  وی با اشاره به تحقیقات انجام شده در حوزه‌ی مصرف سوخت گفت: دهک دهم درآمدى کشور که بالاترین درآمد را دارند، بیش از یازده برابر پایین‌ترین دهک جامعه، سوخت مصرف مى‌کنند. به عبارت دیگر، مرفهین‌بى‌درد جامعه، بیش از ده برابر فقراى جامعه از یارانه‌ی سوخت بهره مى‌برند و این وضعیت، کاملاً ضد عدالت است.

  خطیب جمعه سوادکوه شمالی در خصوص کنترل مصرف بنزین در کشور اضافه کرد: کنترل مصرف بنزین مى‌تواند فرصت‌هاى بسیارى در اقتصاد کشور ایجاد کند. هر لیتر بنزین در کشورهاى همسایه، حدود ۷ هزار تومان است. در نتیجه هر لیتر بنزین که در کشور صرفه جویى شود و به جاى مصرف، صادر شود، حدود ۵ هزار تومان نصیب کشور مى‌شود. اگر ده میلیون لیتر صرفه‌جویى شود، روزانه ۵۰ میلیارد تومان و سالانه ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد نصیب کشور مى‌کند.

  وی تصریح کرد: کشور، فاقد یک برنامه‌ی جدى براى اصلاح الگوى مصرف است. برنامه‌اى که هم سازوکارها را در نظر داشته باشد و هم مسائل فرهنگى را پوشش دهد. بنابراین، اصلاح الگوى مصرف علاوه بر فرهنگ‌سازى، نیازمند سازوکارها و قواعد مشخص است.

  ابراهیمی کاهش حجم زباله را از فواید اصلاح مصرف بیان داشت و خاطر نشان کرد : امروزه با تولید بیش از حد انواع زباله‌ها و دفن آنها در زمین و یا رهاکردن آنها در روی زمین، ضربات جبران ناپذیری به محیط زیست واردشده است که می‌طلبد فکری و کاری صورت بگیرد.

  این مسئول در پایان گفت: با عمل به توصیه‌ی حکیمانه‌ی اسلام درخصوص پرهیز از اسراف، تاحدود زیادی می‌توان به کاهش مقدار زباله و درنتیجه حفظ محیط زیست کمک کرد. و گام بعدی هم تفکیک زباله و استفاده‌ی درست از پسماندها است.

  برچسب ها :

  نظرات