آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ , Wednesday 16 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102611
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۹
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  قیمت تولید مرغداری‌ها ۷۹٫۳۸ درصد افزایش یافت

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/شاخص قیمت تولیدکننده محصولات مرغداری‌های صنعتی کشور زمستان ١٣٩٧ (١٠٠=١٣٩٠) از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

  شاخص کل قیمت تولیدکننده محصولات مرغداری‌های صنعتی کشور در زمستان سال ١٣٩٧ به عدد ۵٣۶,٢۴ رسید که ١٣.٩۶ درصد نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) افزایش و ٧٩.٣٨ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، افزایش داشته است.

  گروه مرغ با افزایش ٢۵,٠٣ درصد و گروه تخم مرغ با کاهش ١۶.٠٧ درصدی، افزایش ١٣.٩۶ درصدی شاخص نسبت به فصل قبل را رقم زده­اند. همچنین گروه مرغ و تخم مرغ به ترتیب با ١١۴.۵٧ و ١٠.۶۵ درصد افزایش، موجب افزایش ٧٩.٣٨ درصدی شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل شده­اند. درصد تغییر شاخص در چهار فصل منتهی به زمستان ١٣٩٧ نسبت به چهار فصل منتهی به زمستان ١٣٩۶، معادل ۵٠.٢٣ درصد (تورم سالانه) بوده است.

  *شاخص استانی

  بررسی شاخص قیمت تولیدکننده محصولات مرغداری‌های صنعتی کشور در زمستان ١٣٩٧ نشان می­دهد که استان های کشور نسبت به فصل قبل با افزایش و کاهش روبه رو بوده و بیشترین میزان افزایش به ترتیب مربوط به استان های خراسان شمالی و ایلام با ۴۴,٢۵ و ۴٣.۶٧ درصد می باشد. همچنین تمام استان های کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل افزایش داشته­ اند، به طوری که استان گیلان با ٢١١.۴١ درصد افزایش، بیشترین افزایش قیمت را نسبت به فصل مشابه سال قبل تجربه کرده است.

  *شاخص گروه­های اصلی

  مرغ

       در زمستان ١٣٩٧ شاخص گروه مرغ به ۶۵٧,٣٧ واحد رسیده که نسبت به فصل قبل ٢۵.٠٣ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١١۴.۵٧ درصد افزایش یافته است. همه اقلام این گروه شامل پولت، مرغ گوشتی و جوجه یکروزه به ترتیب ٢۴.۶۴، ٣٢.٩۶ و ١٠.٠٨ درصد نسبت به فصل قبل افزایش داشته­اند. همچنین پولت و مرغ گوشتی و جوجه یکروزه به ترتیب ١٠۵.۵۶ ،٨۶.۴٨ و ٢٢٧.٨۴ درصد افزایش نسبت به فصل مشابه سال قبل داشته اند.

  تخم مرغ

  در زمستان ١٣٩٧ شاخص گروه تخم مرغ به ٢٩٩,٢۵ واحد رسیده که نسبت به فصل قبل ١۶.٠٧ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٠.۶۵ درصد افزایش یافته است. در این گروه تخم مرغ نطفه­ دار و تخم مرغ خوراکی به ترتیب ١٢.٩٩ و ١٩.٠٣ درصد نسبت به فصل قبل کاهش نشان می دهد. همچنین اقلام مذکور نسب به فصل مشابه سال قبل به ترتیب ١٩.١٣، ٣.١٠ درصد افزایش داشته است.

  سایر

  این گروه شامل کود است، در زمستان ١٣٩٧ شاخص کود به ١٠٨٩,۵٠ واحد رسیده که نسبت به فصل قبل ١٣.۴٩ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ٢١.۵٧ درصد افزایش یافته است.

  برچسب ها :

  نظرات