آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ , Sunday 13 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102499
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۵
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  شب‌پره خوره‌‌ شمشاد شمال/ آلودگی تمامی رویشگاه‌های شمشاد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/

  از سال ۹۵ با شیوع آفت شب‌پره شمشاد، خزان سبزترین گونه جنگل‌های شمال فرا رسید به‌طوری‌که در برخی از جنگل‌ها یا اثری از شمشادها نیست و یا اگر هست تشخیص اینکه همان شمشاد سرسبز است تقریبا غیرممکن شده است.

  متاسفانه طی سال‌های اخیر این آفت به‌سرعت درحال پیشرفت بوده و همانند خوره به جان جنگل‌های شمال افتاده است.

  نفس جنگل‌های شمال با آغاز فعالیت آفت شب‌پره شمشاد به شماره افتاده به حدی دیگر توان ایستادگی در مقابل آن را نداشته و قد خم کرده و اکنون اثری از سرسبزی نیست.

  اگر از همان ابتدا بحث مبارزه با آلودگی در دستور کار قرار می‌گرفت اینک شاهد از بین رفتن سبزترین گونه جنگل‌های شمال نبودیم، در گذشته اگر از کنار جاده‌های منتهی به جنگل رد می‌شدیم این شمشادها بودند که خودنمایی می‌کردند ولی درحال حاضر اثری از این گونه همیشه سبز نیست آفت همانند خوره آن چنان به جانش افتاد که دیگر نه تنها سبز نیست بلکه حتی ریشه‌هایش خشکانده شده با این حال آفت همچنان فعال است.

  همچنین سم‌پاشی مناطق مختلف با ترکیبات میکروبی و گیاهی در سطح محدود براساس اعتبار محدود اداره‌کل انجام شد ولی با توجه به اینکه این آفت چهار تا پنج نسل دارد، باید سم‌پاشی نیز طی چهار یا پنج بار تکرار شود که با توجه به مشکلات اعتباری به فراموشی سپرده شده و تقریبا انجام سم‌پاشی را در مناطق مختلف درگیر این آفت ناممکن کرده است.

  کارشناس ارشد گیاه‌پزشکی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ منطقه ساری اظهار کرد: از سال ۹۵ تاکنون  آفت شب‌پره شمشادهای شمال کشور را آلوده کرد که به شدت خسارت به بار آورد و شمشادهای سبز به‌تدریج تبدیل به درختان خشکیده شدند.

  امین وطن‌دوست افزود: کانون آلودگی آفت شب‌پره در مازندران در تیر ماه سال ۹۵ در شهرستان چالوس بود که اگر همان زمان با این آفت  به‌صورت قاطع برخورد می‌شد کل رویشگاه‌ها را آلوده نمی‌کرد.

  وی با بیان اینکه درحال حاضر اثری از لکه‌‌های سبز جنگل‌های شمال به جز در مناطق سنگده نیست و تمام رویشگاه‌های شمشاد در شمال کشور را آلوده کرد، تصریح کرد: عملیات محلول‌پاشی علیه آفت در منطقه سنگده ساری با وسعت ۲۵ هکتار قراردادی به مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان با پیمانکار بخش تخصصی خصوصی منعقد شده که اوایل اردیبهشت ماه امسال آغاز شده است.

  کارشناس ارشد گیاه‌پزشکی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ منطقه ساری اضافه کرد: در منطقه ساری باتوجه به آلودگی پایین  بحث سم‌پاشی در دستور کار قرار دارد تا بتوانیم از این رویشگاه به‌عنوان ذخیره‌گاه برای تولید بذر و قلمه برخوردار شویم ولی عملیات سم‌پاشی باتوجه به فعالیت این آفت طی چهار یا پنج نسل باید طی چهار مرحله ادامه پیدا کند اگر در یک مرحله انجام شود خسارت وارد خواهد کرد.

   خوره‌ای به نام آفت شب‌پره به جان شمشادهای جنگل‌های شمال افتاده به‌طوری‌که تنها گونه همیشه سبز جنگل‌های شمال تبدیل به درختی خشکیده شده است.

  برچسب ها :

  نظرات