آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ , Saturday 12 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102497
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  ارایه خدمات داندان‌پزشکی به ۷ میلیون دانش‌آموز

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/حمید صمدزاده رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت در خصوص طرح غربالگری دهان و دندان دانش‌آموزان توضیح داد: گروه هدف ما دانش آموزان  سنین ۶ تا ۱۴ سال بوده است، علت اصلی انتخاب این گروه سنی این بود که دندان‌های دائمی از سن ۶ سالگی رویش خود را آغاز می‌کنند و خوشبختانه این موضوع همزمان با ورود کودکان به مدرسه رخ می‌دهد، دومین نکته اینکه تعداد دانش آموزان ابتدایی نسبت به جمعیت ۶ تا ۱۴ سال بیشتر از ۹۰ درصد است و  این جمعیت در مدارس حضور دارند که دسترسی به آنها را آسان می‌کند.

  وی با اشاره تفاهم نامه امضا شده با آموزش و پرورش در سال ۹۴ گفت: این موضوع باعث شده که بیش از ۶۲ هزار مدرسه ابتدایی شهری و روستایی و بیش از ۷ میلیون دانش آموز ابتدایی را در طول این سه سال در سطح شهر و روستا تحت پوشش برنامه‌های آموزشی، پیشگیری و غربالگری درمان قرار گیرند.

  وی تأکید کرد: گروه سنی انتخاب شده جمعیت زیادی دارد و در بحث مدارس تقریباً برنامه‌های آموزشی ما گسترش یافته است. همچنین در حال حاضر دو نوبت در سال در در سطح مدارس ابتدایی استفاده از «وارنیش فلوراید» انجام می‌شود. ثبت اطلاعات خدمات غربالگری، معاینات در سامانه الکترونیک یکی از اقدامات خوبی بود که در قالب این طرح اتفاق افتاد.

  صمدزاده گفت: در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر با همکاری بیمه سلامت توانستیم به گروه هدف روستایی را که جمعیت زیر ۱۴ سال و مادران باردار و شیرده بودند خدمات رایگان ارایه کنیم. بسته خدمتی شامل کشیدن، پر کردن و فلوراید تراپی بوده است.

  کودکان ۱۲ ساله حدود دو دندان پوسیده دارند

  رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت افزود: حدود پنج میلیون نفر از جمعیت ۲۸ میلیونی گروه هدف ما در روستاها خدمات رایگان دریافت می‌کنند، با توجه به اجرای این طرح و دستاورد خوبی که داشت توانستیم شاخص‌های پوسیدگی را اندازه گیری کنیم،  شاخص پوسیدگی دندان که «دی ام اف تی» نام دارد در کودکان ۱۲ ساله در حال حاضر ۱.۸۴ است که این شاخص نسبت به سال ۹۲ کاهش یافته است. این موضوع به ما نشان داد که به طور متوسط کودکان ۱۲ ساله حدود دو دندان پوسیده دارند.

  وی گفت: ما در بین کشورهای منطقه شرایط خوبی را داریم، اما داشتن دو دندان پوسیده رقم زیادی است به دلیل اینکه رویش دندان از ۶ سالگی آغاز می شود و تا ۱۲ سال ادامه می یابد، یعنی اینکه هر سه سال به طور متوسط یک دندان خراب اضافه می‌شود.

  وی تصریح کرد: هدف ما کاهش این شاخص و رساندن آن به عدد یک بوده است، برای دانش آموزان پایه ششم که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هستند و آخرین سال حضور شان در مدارس است برنامه خاصی آغاز شد و اولین جشن عاری از پوسیدگی در شهرستان نمین با حضور وزیر بهداشت برگزار شد.

  صمدزاده گفت: خدمات دندانپزشکی در روستا ها و برای افراد بی بضاعت ساکن در شهرها به صورت رایگان انجام می‌شود و اطلاعات مراجعه‌کنندگان در دفترچه سلامت و در سامانه الکترونیک سیب ثبت می‌شود.

  وی در خصوص برنامه وزارت بهداشت برای کاهش هزینه‌های دهان و دندان گفت: حدود ۹۰ درصد مردم درگیر مشکلات دهان و دندان هستند و از آنجایی اغلب آنها تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند بیمه‌ها باید اقدامات بیشتری در این زمینه انجام دهند. با همکاری بیمه سلامت توانستیم اقدامات خوبی را در روستاها انجام دهیم همچنین وزارت بهداشت در حال تلاش برای گسترش خدمات است تا خدمات مورد نیاز با اولویت گروه‌های هدف جایگزین خدمات قبلی شود.

  صمدزاده گفت: به طور مثال پوشش فعلی کشیدن دندان جزو خدمات بیمه است اما با این موضوع موافق نیستیم به دلیل اینکه این موضوع افراد را به کشیدن دندان ترغیب می‌کند.

  وی ادامه داد: شاخص پوسیدگی در افراد ۳۵ ساله ۱۳.۲ است که ۴۰ درصد شاخص مربوط به دندان‌های کشیده است یعنی اینکه می‌توانیم بگوییم هر شخص ۳۵ ساله پنج دندان کشیده شده دارد و از آنجایی که هر سه سال یک دندان پوسیده اضافه می‌شود باید فرهنگ‌سازی لازم در این زمینه صورت بگیرد.

  وی علت اصلی مراجعه مردم دندان‌پزشک درد ناشی از دندان دانست و گفت: شاید یکی از علل ای اتفاق ضعیف بودن پوشش بیمه و کم بودن آگاهی مردم است که باید قطعاً روی این موضوع کار شود.

  برچسب ها :

  نظرات