آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ , Wednesday 16 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102334
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  بشردوستی همیشه و همه جا

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/هشتم ماه مه مصادف با ۱۸ اردیبهشت، سالروز تولد بنیان گذار نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر، هانری دونان است. همه ساله جمعیت‌های هلال احمر و صلیب سرخ این روز را جشن می‌گیرند تا به یادآوری نقش بی بدیل نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در کمک به انسان‌ها بپردازند.

  هانری دونان، تاجری سوئیسی بود که در سال ۱۸۵۹میلادی هنگامی که در یکی از سفرهای تجاری خود از منطقه‌ای به نام سولفرینو در شمال ایتالیا عبور می‌کرد، شاهد درد و رنج سربازان زخمی بسیاری شد که در طی «جنگ سولفرینو» بدون مراقبت رها شده بودند.

  پس از مشاهده این وضعیت ناگوار، او به همراه زنان محلی به مدت سه روز و سه شب به مداوا و یاری سربازان مجروح پرداخت. بعد از این حادثه بود که ایده تاسیس سازمانی بی‌طرف و امدادگر به ذهن او رسید و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و به دنبال آن نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر شکل گرفتند.

  امروز نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر متشکل از سه رکن اصلی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (ICRC)، فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر (IFRC) و ۱۹۰ جمعیت ملی صلیب سرخ و هلال احمر است.
  کمیته بین‌المللی صلیب سرخ که فعالیت‌هایش بر مبنای کنوانسیون‌های ژنو، مصوب ۱۹۴۹ و پروتکل‌های الحاقی آنهاست در هنگام جنگ و دیگر شرایط خشونت‌آمیز فعالیت و به مردم آسیب‌دیده از مخاصمات مسلحانه کمک رسانی کرده و از آن‌ها حمایت می‌کند.

  هر کشور، یک جمعیت ملی صلیب سرخ یا هلال احمر دارد که وظیفه اصلی آن امدادرسانی به مردم در بحران‌ها و بلایای طبیعی است. فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر نیز هماهنگ‌کننده بین‌المللی این جمعیت‌های ملی است.

  کمک‌های نهضت بسته به نیاز جمعیت‌های محلی و با هدف کمک به مردم برای آماده‌سازی و مواجهه با بحران‌ها و بازگشت به شرایط عادی ارایه می‌‌شود.

  وجود شبکه‌ای جهانی و مستقل، متشکل از ۱۱٫۶ میلیون داوطلب و ۴۵۰ هزار نفر کارمند دائمی، امکان فعالیت این نهضت را در ۱۹۰ کشور فراهم می‌آورد و گستره‌ای از خدمات بشردوستانه را به بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ارائه می‌دهد.

  اعضای این نهضت بر مبنای اصول بنیادین بشردوستی، بی غرضی، بی طرفی، استقلال، خدمت داوطلبانه، یگانگی و جهانشمولی خدمات بشردوستانه خود را در اختیار جمعیت‌های نیازمند این کمک‌ها قرار می‌دهند.
  این نهضت رویکردی جهان‌شمول دارد و اعضای آن با بسیج توان بشردوستی به نجات جان افراد و کاهش دردهاشان می‌شتابند. کارکنان و داوطلبان این نهضت تا دقیقه آخر در صحنه می‌مانند تا مطمئن شوند کسی پشت سر جا نمانده است.

  بلایای طبیعی یا ساخته دست بشر، مخاصمات مسلحانه و مسایل مربوط به مراقبت‌های اجتماعی همه و همه محل حضور کارکنان و داوطلبان این نهضت است تا بدون تبعیض به کمک جمعیت متاثر بشتابند. اعضای نهضت در سطح محلی و بین‌المللی به شکل مستقل و بی طرف، همه جا آماده کمک به همه افراد نیازمند به کمک هستند.

  برچسب ها :

  نظرات