آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ , Sunday 13 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102318
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  طنین نوای خوش سحری‌خوانان در دهکده‌های ییلاقی مازندران

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ماه مبارک رمضان یکی از ماه‌هایی است که از گذشته‌های دور برای خودش رسم و رسوم خاصی بین ایرانیان داشته است.

  هرچند امروزه به‌واسطه وجود تکنولوژی بسیاری از آداب و رسوم از بین رفته اما برخی از روستائیان به این سنت‌ها پای‌بند هستند.

  اینکه گفته می‌شود رمضان ماه مهمانی خداوند است همه ما به عینه آن را درک می‌کنیم و در زندگی روزمره خود مشاهده می‌کنیم که به نوعی مهمان خدای متعال هستیم.

  اما نکته‌ای که همواره باید مدنظر داشته باشیم همزمان که از خوردن و آشامیدن پرهیز می‌کنیم باید تمام جوارح و اعضای بدن ما در این ماه روزه باشند و در این صورت روزه‌دار واقعی خواهیم بود.

  مردم مازندران همانند سایر مردم کشور با شور و شوقی فراوان به پیشواز این ماه مبارک می‌روند و از هم اکنون در تدارک برگزاری مراسم‌های ویژه این ماه هستند تا به بهترین نحو ممکن برگزار شود.

  کارشناس گردشگری در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: مردم مازندران مانند سایر مسلمانان با تمام وجود به استقبال ماه رمضان می‌روند،  شور و شوق وصف‌ناپذیرى در میان مردم به وجود می‌‏آید.

  محمدجعفریان کفشگرکلائی افزود: در این ماه مبارک مساجد تمیز شده و مردم به فکر مراسم‏‌هاى مذهبى شب‌هاى ماه رمضان می‌افتند.

  وی بیان کرد: یکی از رسوم قدیمی مازندرانی‌‌ها در ماه مبارک رمضان به استقبال رفتن این ماه مبارک و الهی است،که عمدتاً سه روز آخر ماه شعبان را به استقبال ماه رمضان می‌‌روند و اگر سه روز به‌دلیل گرما یا طولانی بودن روز، مقدور نباشد، یک روز را به‌طور حتم به استقبال می‌‌روند.

  *سحری‌خوانی

  این کارشناس گردشگری تصریح کرد: با وجود گسترش شهرنشینی و رشد پیچیده تکنولوژی، هنوز هم می‌توان نوای خوش سحری‌خوانان را در محلات و دهکده‌‌های ییلاقی و قدیمی مازندران شنید که روزه‌داران را به ضیافت الهی فرا می‌‌خوانند.

  جعفریان اضافه کرد: سحری‌خوانان از دو ساعت قبل از اذان صبح بیدار می‌شوند و با به راه افتادن در کوچه و محلات بانوای خوش، روزه‌داران را بیدار می‌کردند و می‌خواندند، «سحر شد بپا خیز هنگام نماز است» و همسایه‌ها نیز با این آواز دیگران را برای سحری بیدار می‌کردند.

  وی یادآور شد:  در سال‌های اخیر نیز با وجود تلفن همراه نیز بیدار شدن خانواده‌ها و حتی همسایه‌ها راحت‌تر شده کمتر کسی ممکن است که خواب بماند و مجبور شود بدون خوردن سحری روزه بگیرد.

  کارشناس گردشگری اظهار کرد: هر چند این آئین سنتی زیبا در حال حاضر کمتر در شهرها و روستاهای مازندران اجرا می‌شود اما معتمدان و ریش‌سفیدان برخی از مناطق استان در حال احیا کردن این سنت‌ها هستند.

  *غذاهای ماه رمضان

  جعفریان بیان کرد: براساس رسوم باقی‌مانده از گذشتگان، مردم ابتدا روزه خود را با نمک، چای، آب داغ و خرما باز می‌کنند و سپس غذاهای مرسوم افطار همچون نان، پنیر و سبزی خوردن، آش کشک، آب‌گوشت، لوبیاپته، شامی، فرنی و حلوا تناول می‌شود.

  وی افزود: شیر آش، راغون دشو، شکر پلا، اوحلوا، آش ساک، کوکو، شامی سبزی، تخم‌مرغ و برنج و در قدیم نیز قرقناق از غذاهای محلی مازندران بود که اعتقاد داشتند خوردن این غذاها در طول روز مانع گرسنگی و ضعف می‌شود.

  *عزاداری شب نوزدهم

  کارشناس گردشگری بیان کرد: درباره عزاداری مردم مازندران از شب نوزدهم تا آخر ماه رمضان می‌توان گفت که  مردم استان در این شب‌ها در مدح امام علی (ع) شعر می‌گویند و مردم نذورات خود را به صورت پول داخل کشکول می‌گذارند، در آن شب خرما، شربت زعفرانی و فرنی به عنوان نذورات به روزه‌داران داده می‌شود.

  *اطعام‌دهی

  جعفریان خاطرنشان کرد: در ماه مبارک رمضان مردم مازندران از قدیم‌الایام اعتقاد دارند، ماه رمضان با خود خیر و برکت می‌آورد و به همین دلیل برپایی سفره‌های افطاردهی در منازل و مساجد از سنت‌های مهمی است که با قوت در مازندران برپا می‌شود.

  وی ادامه داد: در رسوم گذشته کسانی که نذر اطعام داشتن، برای ادای نذر عده‌ای از کسانی که وضع مالی خوبی نداشتن را دعوت کرده و با احترام از آنها پذیرائی می‌کردند و اعتقاد داشتن که خدمت به این قشر از مردم می‌تواند به قبولی نذرشان کمک کند.

  این کارشناس ارشد گردشگری بیان کرد: در دیگر از رسم‌های اطعام‌دهی در ماه مبارک رمضان  دعوت از اقوام و فامیل به افطاری یکی از مهم‌ترین مراسمی است که مردم مناطق مازندران به آن پای‌بند هستند و در این نوع اطعام‌دهی بیشتر در سفرها از آش، فرنی،حلوا،برنج ،گوشت و مرغ استفاده می‌کنند.

  *کم‌رنگ شدن برخی از آیین‌‌های سنتی در ماه رمضان

  روزه‌سری

  جعفریان اضافه کرد: کسانی که در مازندران برای نخستین بار به سن تکلیف می‌رسند و روزه می‌گیرند تا زمانی که از جانب بزرگ‌ترها به عنوان روزه‌سری هدیه‌ای نگیرند، افطار نمی‌کنند؛ معمولاً این هدایا شامل چادر نماز و طلاجات برای دختران، پول و انواع نقره‌جات قدیمی برای پسران است.

  آشتی‌کنان

  وی بیان کرد: یکى از رسوم پسندیده به‌عنوان استقبال ماه رمضان، ایجاد آشتى و صلح بین افرادى است که به سببى کدورتى با هم دارند؛ مردم معتقدند در حالت قهر و دشمنى با برادران ایمانى روزه قبول نیست.

  آزادی زندانی

  این کارشناس گردشگری تصریح کرد: عده‌ای هم نذز آزادی می‌کردند یعنی برای  آزادی یک یا چندتا زندانی تلاش می‌کردند و آنهایی که دست‌شان از این امرکوتاه بود ، هنگام افطار با یک سینی با محتویات افطاری به زندان شهر می‌‌رفتند و برای زندانیان غذا می‌‌بردند که اکنون این سنت‌‌ها بسیار کمرنگ شده است.

  نذر فرزند 

  جعفریان اظهار کرد:  یکی دیگر از رسم‌هایی که در مازندران مرسوم بود، نذر پسری بود،  افرادی که فرزند پسر می‌خواستند نذر می‌کردند که در طول ماه مبارک رمضان مردم را برای خوردن سحری بیدار کنند، به این صورت که یک پیت حلبی خالی به گردن خود می‌آویختند و با چوب به آن ضربه می‌زدند تا مردم برای سحری بیدار شوند که البته این رسم‌ها هم‌اکنون از بین رفته است.

  *وداع با ماه مبارک رمضان

  وی یادآور شد: این مراسم در مازندران از شب ۲۷ ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود؛ در این شب‌ها مداحان و مبلغان دینی ندای خوش‌‌ الوداع با رمضان، الوداع شهر نور و القرآن را سروده و با اشعار زیبایی از سروده‌های محلی با ماه رمضان وداع می‌کنند و برای ورود به ماه شوال و بزرگ‌ترین عید اسلامی آماده می‌شوند.

  به گزارش فارس، بازارها نیز در این ایام حال و هوای رمضانی به خود می‌گیرد، در این ایام فروشندگان سعی می‌کنند تمام تلاش خود را برای تامین مایحتاج روزه‌داران و کالاهای اساسی فراهم کنند تا روزه‌داران مشکلی در این زمینه نداشته باشند.

  *ضرورت حفظ حرمت ماه مبارک رمضان

  فرمانده انتظامی استان مازندران نیز با تبریک حلول ماه مبارک رمضان، ماه خوبی‌ها، ماه شب‌های قدر، ماه دعا و نیایش، ماه تزکیه و خودسازی، اظهار کرد: لازم است  مردم به‌ویژه متصدیان واحدهای صنفی و اماکن عمومی به توصیه‌ها و هشدارهای پلیس توجه کنند.

  سیدمحمود میرفیضی افزود: به‌منظور رعایت حرمت ماه مبارک رمضان و روزه‌داران ، از هرگونه تظاهر به روزه‌خواری به‌ویژه در ملاء عام، بدپوششی و کشف حجاب در واحدهای صنفی و اماکن عمومی، تفرجگاه‌ها، مجتمع‌های تجاری، پاساژها و معابر عمومی خودداری شود.

  وی اضافه کرد: به‌منظور ارائه خدمات به مسافران و افرادی که دارای عذر شرعی هستند، متصدیان مراکز پذیرایی بین راهی، پایانه‌ها، فرودگاه‌ها، راه آهن، بیمارستان‌ها می‌توانند با گرفتن مجوز از مراجع ذی‌ربط با رعایت و حفظ شئون اسلامی علاوه بر استتار مکان، به گونه‌ای که در ملاء عام تظاهر به روزه‌خواری نشود، فعالیت کنند.

  فرمانده انتظامی مازندران با اشاره به اینکه از سرو غذای سرد در معابر عمومی و جلوی واحدهای صنفی خودداری شود، گفت:  سایر مراکز پذیرایی از اذان صبح تا اذان مغرب اجازه فعالیت نداشته و در صورت مشاهده برابر ضوابط و مقررات با متخلفان برخورد خواهد می‌شود.

  این مسؤول تصریح کرد: از همه هم‌وطنان به‌ویژه رانندگان انتظار می‌رود از تظاهر به روزه‌خواری، استعمال دخانیات در داخل خودرو و همچنین ایجاد آلودگی صوتی پرهیز کنند.

  میرفیضی با  تأکید بر رعایت شئون اسلامی( پرهیز از کشف حجاب، مبادرت به بدپوششی، اختلاط غیرشرعی زن و مرد و سایر ) در تمامی واحدهای صنفی، از همه شهروندان تقاضا می‌شود در صورت مشاهده هرگونه جرائم و تخلف، مراتب را از طریق پلیس ۱۱۰ و یا نزدیک‌ترین مرکز نیروی انتظامی به مأموران انتظامی اطلاع تا اقدام لازم صورت گیرد.

  به گزارش فارس، همه ما مسلمانان به پیشواز این ماه مبارک می‌رویم حتی بیمارانی که قادر به روزه‌داری نیستند با انجام عبادات تلاش می‌کنند از فیوضات این ماه مبارک برخوردار شوند در کنار همه اینها باید در حفظ و مانایی آیین‌ها و سنن گذشتگان باید تلاش کنیم چراکه برخی از آیین‌‌ها به فراموشی سپرده شده است.

  برچسب ها :

  نظرات