آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ , Saturday 12 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102288
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  کمک‌های نقدی خارجی هنوز در اسارت تحریم‌ها

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ محمودرضا پیروی در جمع خبرنگاران رسانه‌های خارجی مقیم ایران گفت: هموطنان تاکنون ۱۵۸ میلیارد تومان برای کمک به سیل‌زدگان به حساب هلال‌احمر واریز کردند، کمک‌های نقدی مردمی به زودی به صورت شفاف مشخص شده و در میان خانواده های سیل‌زده توزیع خواهد شد.

  وی گفت: تمام هزینه‌های هلال احمر برای سیل زدگان تاکنون از منابع داخلی این سازمان بوده است، تا کنون فقط کمک‌های غیرنقدی مردم که ارزش آنها بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان است، از سوی هلال‌احمر در میان سیل‌زدگان توزیع شده و هیچ مبلغی از کمک‌های نقدی مردمی حتی برای جایگزین کردن اقلام امدادی در انبارهای هلال احمر هزینه نشده است.

  دبیرکل جمعیت هلال‌احمر گفت: قطعا برای تامین نیازهای اصلی سیل زدگان، کمک های نقدی کارایی بیشتری خواهد داشت و با توجه به نیاز هر خانوار کمک ها توزیع خواهد شد. البته از آنجا که نهادهای مختلفی برای سیل زدگان اقدام به جمع‌آوری کمک نقدی کرده اند لذا مقرر شده است تا کمیته مشترکی برای توزیع کمک‌ها تشکیل شود تا همه خانوارها از کمک‌های مردمی بهره‌مند شوند.

  وی با اشاره به کمک داوطلبانه نقدی برخی کشورها به سیل زدگان ایران، گفت: متاسفانه هنوز هیچ راهی برای دریافت این کمک‌ها باز نشده و هنوز رقمی از کمک‌های نقدی خارجی را دریافت نکرده ایم. البته اخیرا در هیات حاکمه فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر اعتراض رسمی خود را اعلام کرده و آنها برای باز شدن کانال دریافت کمک‌های مالی بشردوستانه به سیل زدگان ایران قول های مساعدی داده‌اند.

  به گفته دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران، صلیب سرخ آلمان و کانادا برای دریافت کمک مردمی به سیل زدگان ایران حسابی را اختصاص داده‌اند تا در صورت باز شدن راهی برای ارسال، کمک های مردمی و دولت‌های خارجی و جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر به هلال احمر ایران اختصاص یابد.

  وی در پاسخ به سوالی درباره نرسیدن کمک‌های مردمی کویت به دست سیل زدگان، چنین توضیح داد: هلال احمر کویت تاکنون در ۲ مرحله محموله‌های ۴۰ تنی را برای سیل زدگان ایران ارسال کرده که به اذعان معاون جامعه هلال احمر کویت تهیه این کمک‌ها از داخل ایران به علت به صرفه بودن و رسیدن به موقع به دست سیل زدگان، از داخل ایران خریداری و در جعبه‌هایی با نشان هلال احمر کویت بسته بندی و ارسال شده است. ما هم به ضرورت نیاز سیل‌زدگان بخشی از کمک‌ها را به منطقه ارسال کرده‌ایم و مابقی در انبارهای هلال احمر است تا به موقع توزیع شود.

  پیروی افزود: جمعیت هلال احمر موظف است تا گزارش دریافت و نحوه توزیع کمک‌های اهدایی را به جمعیت ملی یا کشور هداکننده و همچنین فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر ارائه کند و در این زمینه تا کنون نمایندگان بسیاری از کشورهای کم کننده درخواست بازدید از روند توزیع کمک‌های خود داشته‌اند که انجام شده و یکی از آنها نیز نماینده هلال احمر کویت بود. بازدید وی با حضور من در مناطق سیل‌زده همزمان شده بود. البته در بسیاری از موارد به عنوان نمونه کشور اهدا کننده مثلا ۲۹۲ چادر اهدا کرده که در برابر ۵۲ هزار چادری که خود ما در مناطق سیل زده توزیع کرده‌ایم، شاید چندان مشهود نباشد.

  دبیرکل جمعیت هلال احمر درباره تحریم هلال احمر ایران برای خرید و تامین لوازم یدکی بالگردها، گفت: هلال احمر ایران با وجود اینکه نهادی غیردولتی است و باید از تحریم‌ها مستثنی باشد، اما متاسفانه یک سال است که با وجود تامین هزینه ۳ بالگرد، نتوانسته آنها را خریداری کند و حتی ۶ بالگردمان نیز معطل تامین قطعات یدکی برای تعمیر است.

  وی همچنین درباره کمک خبرنگاران و رسانه ها به هلال احمر برای دریافت کمک های مردمی ضمن تقدیر از همکاری‌های رسانه‌ها در امدادرسانی‌ اخیر گفت: تاکنون خبرنگاران بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی برای بازدید از مناطق سیل زده اعزام شده‌اند؛ مطابق آمار ۶۶ خبرنگار و عوامل خبری و ۳۴ رسانه خارجی از ۱۷ کشور به مناطق سیل زده اعزام شدند.

  برچسب ها :

  نظرات