آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ , Wednesday 16 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102248
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد خبر داد

  اجرای طرح بیولوژیک مبارزه با آفات در محمودآباد/ ۲ هزار هکتار شالیزار محمودآباد در این طرح قرار گرفتند

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/احمد صادقی پیش از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه طرح مبارزه و کنترل بیولوژیک آفات و بیماری ها باید زیر نظر کارشناسان و محققین انجام شود، اظهارکرد: در کاشت برنج که تولید اول مازندران است، به راحتی می‌توان با یک مبارزه سازگار و بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج مقابله کرد.
  وی افزود: مبارزه بیولوژیک از روشهای کلیدی در مدیریت تلفیقی آفات (IPM) شناخته شده است.

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد با اشاره به دلیل مصرف بالای سموم در مراحل مبارزه با این آفت خاطرنشان کرد: به دلیل این‌که کرم ساقه خوار برنج سه نسل در سال دارد، بر این اساس میزان سموم مصرفی افزایش پیدا می‌کند.

  صادقی در تشریح مبارزه شیمیایی با کرم ساقه خوار برنج خاطرنشان کرد: این آفت پس از گذراندن زمستان که به صورت لارو سن پنج در کاه و کلش مانده برنج و علف های هرز داخل و حاشیه، در اواسط فروردین به شفیره و سپس پروانه ها در اوایل اردیبهشت ماه روی برگ‌ها ظاهر شده و با تخم گذاری و تبدیل شدن به لارو شروع به خسارت به مزارع برنج می‌کنند.

  وی اضافه کرد: نسل دوم کرم ساقه‌خوار اواخر خرداد ماه و نسل سوم آن نیز از اواخر تیر ماه تا اوایل مرداد ماه ظهور کرده و مزارع را هدف آسیب خود قرار می‌دهند.

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد همچنین گفت: به منظور کاهش مصرف سموم حشره کش در اراضی شالیزاری این شهرستان در سطح دو هزار هکتار ( هزار هکتار اجرا به صورت قرارداد دولتی و هزار هکتار در قلب بخش خصوصی با هزینه بهره بردار) با زنبور تریگو گراما به صورت تلفیقی با کرم ساقه خوار برنج مبارزه صورت می گیرد.

  این مسؤول در پایان اظهار کرد: در راستای سیاست های کاهش مصرف سموم، حفظ محیط زیست و تولید محصول سالم، محمودآباد تنها شهرستانی است که برای دومین سال متوالی بصورت خصوصی و با هزینه بهره بردار اقدام به اجرای این پروژه می نماید.

  برچسب ها :

  نظرات