آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ , Sunday 13 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102229
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  دستگاه‌های «دیالیز» ساخت داخل عملکرد مطلوبی دارند

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/مهدی شادنوش در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، با بیان این مطلب، اظهار کرد: میزان PMP (شاخص اهدای عضو) در ۷ ماهه آخر سال گذشته، ۱۱.۲۶ درصد بوده است که تقریبا میزان قابل قبولی است.

  وی با بیان اینکه دانشگاه های یزد، کهگیلویه و بویر احمد، شهید بهشتی، چهارمحال و بختیاری و سمنان ۵ دانشگاه برتر در حوزه شناسایی و فراهم آوری اعضا پیوندی هستند، افزود: میانگین نسبت بیمار دیالیز به تخت دیالیز در کل کشور ۴.۶ درصد است و بیمارستان های اسدآباد، سمنان و خمین، بهترین نسبت را در این شاخص در کل کشور دارا هستند. اما شاخص هدف برای سال جاری ۴.۴ بیمار به ازای هر تخت دیالیز است که برای رسیدن به شاخص مذکور، نیاز به ایجاد ۶۴۶ تخت جدید است.

  رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: در خصوص دستگاه دیالیز تولید داخل، عملکرد دستگاه‌های توزیع شده در حد مطلوب بوده و قرار بر ساخت ۲۰۰ مورد در ماه است. با ساخت این تعداد دستگاه، بسیاری از مشکلاتمان در زمینه درمان بیماران دیالیزی حل خواهد شد.

  شادنوش با بیان اینکه میانگین کشوری سهم دیالیز صفاقی از کل دیالیزها، ۴.۷ است، ادامه داد: هرساله به صورت ناخالص، ۷۰۰۰ نفر به بیماران دیالیزی اضافه می‌شوند، بنابراین باید به دنبال راه های جایگزین مانند دیالیز صفاقی و پیوند، بود.

  وی گفت: انتظار می‌رود مطابق برنامه دیالیز صفاقی سال ۱۳۹۸، افزایش سهم دیالیز صفاقی از ۴.۶ درصد به ۵.۱ درصد برسد و برنامه دیالیز صفاقی در دانشگاه‌های فاقد این خدمت نیز انجام شود.

  شادنوش از تصویب دوره مهارتی و حرفه‌ای پرستاری دیالیز توسط مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه‌ای معاونت آموزشی خبر داد و گفت: از این رو، با هماهنگی با معاونت‌های آموزشی دانشگاه‌ها و مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه‌ای وزارت بهداشت، دوره های این برنامه آموزشی با امتیاز بالا ارائه خواهد شد.

  رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه در یک سال گذشته، ۸۳ مرکز مراقبت جامع بیماران خاص افتتاح شده است، خاطرنشان کرد: نیاز امروز پیگیری و نظارت براجرای بسته خدمات پنج گانه در مراکز جامع، شامل تزریق خون و فرآورده های خونی، ویزیت و مشاوره، عرضه داروهای تخصصی، دندانپزشکی و توانبخشی است.

  وی افزود: ارائه خدمات اورژانسی دندانپزشکی شبانه روزی (اورژانس نوروزی) در سال ۹۷ در ۲۳ مرکز بوده، اما در سال ۹۸ این تعداد به ۵۶ مرکز رسیده است.

  شادنوش درخصوص درمان ناباروری گفت: مساله ناباروری، مساله‌ای فراوزارتخانه‌ای است و سطوح مختلف حکومت از بالاترین قسمت‌های سیاستگذاری تا مراکز بهداشتی، درمانی نتایج را رصد می‌کند. اعتبارات این بخش به روز و به صورت نقد به میزان قابل توجهی به دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود. امروز تعداد دانشگاه‌های ارائه دهنده مراکز ناباروری، ۴۱ دانشگاه است، تعداد مراکز دولتی ناباروری، ۴۵ مرکز و تعداد مراکز خصوصی نیز ۴۰ مرکز برآورد شده است.

  رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: سیاست‌های سلامت درخصوص مراکز ترک اعتیاد، ساماندهی این مراکز است. دانشگاه علوم‌پزشکی البرز در این زمینه پیشگام بوده و طرحی جامع و عملیاتی اجرا کرده است.

  برچسب ها :

  نظرات