آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ , Wednesday 16 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102205
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۸
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  ثبت ۲۱ هزار سزارین از ۳۲ هزار زایمان در مازندران

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ اقدس عبادی از کاهش ۱۰ درصدی تعداد سزارین از آغاز طرح تحول سلامت تاکنون در استان مازندران خبر داد.

  وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت در سال ۹۳ که تعداد زایمان‌های انجام شده در این سال‌ها  ۷۰ درصد به صورت سزارین بوده و  در حال حاضر به ۶۰ درصد رسیدیم، افزود: نسبت به میانگین کشوری فاصله داریم، البته سیاست دانشگاه و وزارتخانه افزایش تعداد زایمان‌های طبیعی است و ۲۰ درصد تا اهداف خودمان فاصله داریم.

  مسؤول اداره مامائی و درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پاسخ به این سؤوال که برخی از پزشکان هم بیماران را به سمت سزارین سوق می‌دهند، افزود: در بیمارستان‌های دولتی حساسیت‌ها به صورت ویژه دنبال می‌شود، در مراکز خصوصی اگر این موضوع مورد توجه قرار نگیرد در اعتبار بخشی بیمارستان‌ها اثر گذار بوده و به لحاظ مالی مشکلاتی برای این مراکز ایجاد می‌کند.

  عبادی ادامه داد: مواردی از این دست داشتیم اما از ذکر نام بیمارستان معذور هستم.

  وی در پاسخ به این سؤوال که آیا به پزشکان حامی سزارین هم تذکر داده شده است، افزود: برای پزشکانی که روند رو به کاهش آمار سزارین داشته و مروجج زایمان طبیعی هستند تشویق نامه در نظر گرفته می‌شود و کسانی که درصد سزارین آنها افزایش داشت تذکر کتبی ارسال کردیم.

  مسؤول اداره مامائی و درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پاسخ به دیگر سؤوال خبرنگار فارس که آیا میزان دستمزد دریافتی پزشکان در سزارین و زایمان طبیعی بیشتر است،گفت: چندان تاثیری ندارد اما میزان دستمزد پزشکان که نسبت به زایمان طبیعی اقدام می‌کنند بیشتر است.

  وی با اعلام اینکه بیشتر سزارین‌ها در مراکز خصوصی انجام می‌شود، گفت: درخواست‌ها از جانب مادران است و همین موضوع علت افزایش سزارین تلقی می‌شود.

  عبادی ادامه داد: سزارین‌ها با دلائل علمی کاهش پیدا کرده در کل جهان حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد زایمان‌ها باید به صورت سزارین انجام شود، اگر موازین علمی را رعایت کنم حدود ۵۰ درصد سزارین‌ها به درخواست مادر است.

  وی در ارتباط با اقدامات انجام شده برای کاهش سزارین، گفت: فرهنگ سازی در این ارتباط در سطح مشاوره‌های قبل از ازدواج در حال انجام است.

  مسؤول اداره مامائی و درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام اینکه در سال ۹۷ تعداد کل زایمان‌ها انجام شده در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ۳۲ هزار مورد بوده است، افزود: ۲۱ هزار تا مورد سزارین و مابقی زایمان طبیعی بوده است.

  وی  در پاسخ به این سؤوال که برای ترویج زایمان طبیعی چه اقداماتی انجام شده است، گفت: کلاس‌های آمادگی در مراکز بهداشت و دولتی در حال انجام است وو مراکز خصوصی هم در این ارتباط فعالیت خویش را شروع کرده است و در بیمارستان‌ها سالی چند بار جشنواره‌های زایمان طبیعی را برگزار می‌کنیم.

  به گزارش فارس با جستجوی ساده در فضای مجازی عوارض سزارین قابل دسترس است، کاهش ۱۰ درصدی سزارین با توجه به اینکه وزارت بهداشت این موضوع را یکی از برنامه‌های تکلیفی این دانشگاه قلمداد کرده را نمی‌توان جزء شاخص‌های مثبت در این ارتباط تلقی کرد.

  برچسب ها :

  نظرات