آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ , Saturday 19 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 102105
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ اردیبهشت, ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  ۳۴۵ هنرستان فنی و حرفه‌ای و کاردانش در مازندران فعال است

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ اسفندیار نظری امروز در جشنواره کارآفرینان آینده ویژه هنرجویان هنرستان ها و دانشجویان مازندران اظهار داشت: استقرار فرهنگ کار و تلاش در هنرستان موجب تغییر و تحول ارزش ها و هنجارهای نامناسب و نامساعد می شود و امروزه با توجه به رونق کسب و کار در اجتماع باید مهارتهای دانش آموزی به ویژه در زمینه کسب مهارت زندگی افزایش یابد.

  وی افزود: تنها راه برون رفت از بیکاری فارغ التحصیلان و ایجاد اشتغال توجه به مهارت آموزی و کارآفرینی است  و ۸۰ درصد از مشاغل کنونی جامعه نیازمند آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی هستند.

  معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با اشاره به  اهمیت کارآفرینی در شرایط امروز جامعه گفت: با برنامه ریزی درست می توانیم شاهد توسعه و ترویج آن که از الزامات توسعه اقتصادی کشور است بهره گیریم.

  نظری تصریح کرد: یکی از شیوه های مناسب برای کیفیت آموزش های نظری، فنی و مهارتی، برگزاری المپیادها، جشنواره ها، رویدادها و مسابقات بوده که بستری مناسب برای شناسایی، رشد و شکوفایی خلاقیت و مهارت آفرینی و استعداد سازی است.

  وی بیان کرد: ایجاد نشاط و رقابت در فضای کسب و کار، هم افزایی و مشارکت کارآفرینان، آینده هنرجو و دانشجو در توسعه اقتصادی کشور، حمایت معنوی از کارآفرینان برای ایجاد کسب و کار جدید، توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی و نوآوری و توسعه مهارت های کسب و کار از اهداف این جشنواره است.

  معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اینکه این جشنواره در بخش های کارمندی و کارگری، کاسبی و کارفرمایی و کارآفرینی بوده است شمار هنرجویان شرکت کننده در جشنواره کارآفرینان آینده را ۳۵۰ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۹ نفر در بخش هنرجویی و ۶ نفر هم در بخش دانشجویی منتخب شدند.

  نظری بیان کرد: ۳۴۵ هنرستان فنی و حرفه ای و کاردانش در استان وجود دارد که از این تعداد ۲۲۸ هنرستان دولتی و ۵۸ هنرستان غیر دولتی است.

  وی شمار هنرجویان هنرستان فنی و حرفه ای و کاردانش را ۴۱ هزار و ۹۴۷ نفر اعلام کرد و گفت: سه هزار و ۳۹۴ نفر در هنرستان های غیر دولتی و ۳۸ هزار و ۵۵۳ نفر در هنرستان های دولتی تحصیل می کنند.

  معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران تصریح کرد: با توجه به برنامه ششم توسعه، سهم هنرجویان فنی و حرفه ای و کاردانش کشور از مجموع دانش آموزان دوره دوم متوسطه باید به ۴۸٫۲۶ درصد برسد.

  نظری ادامه داد: در حال حاضر در مازندران میزان سهم هنرجویان فنی و حرفه ای و کاردانش از مجموع دانش آموزان دوره دوم متوسطه ۴۰ درصد است.

  وی  افزود: ۲۵۸ باب کلاس درس، ۲۲۴ کارگاه و ۱۰۷۶ نیروی انسانی تخصصی از کمبود های ما در بخش های فیزیکی، کارگاهی و نیروی تخصصی است.

  نظری با بیان اینکه کارآفرینی به عنوان یک پدیده نوین، جایگاه خود را در توسعه و پیشرفت اقتصادی کشورها یافته است، ادامه داد: تکیه و تاکید اسناد فرادستی کشور در زمینه کارآفرینی از جمله ضرورت های این برنامه است.

  وی خاطرنشان کرد: اهمیت ترویج فرهنگ کارآفرینی در بین هنرجویان و افزایش بهره وری از آموزش های کارگاهی در هنرستان ها و در راستای تبدیل دانش به ثروت و همچنین تامین نیروی انسانی کارآمد ،گسترش و تنوع در بخش خدمات بازار وکسب و کاراست.

  نظری با بیان اینکه یکی از عوامل موثر بر توسعه کارآفرینی توجه خاص به تقویت نظام آموزشی است، افزود: دولت ها به این نتیجه رسیده اند که برای کسب موفقیت اقتصادی در عرصه ملی و بین المللی در عرصه خدمات در تولید محصولات در سازمان ها و شرکت ها نیاز اساسی به توسعه کارآفرینی است.

  معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش مازندران گفت: آموزش صحیح و اصولی کارآفرینانه، ایجاد فعالیت های مشاوره ای به کارآفرینان و تحقیق در زمینه کارآفرینی از برنامه های کارآمد عملیاتی در پیشبرد اهداف آموزشی در توسعه کارآفرینی است.

  برچسب ها :

  نظرات