آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ , Thursday 23 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 101605
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ آبان, ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  عقب‌نشینی ۲۰۰هزارتومانی قیمت داروهای بیماران کلیوی/ «راپامیون» رایگان شد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ دو ماه قبل بود که صدای اعتراض بیماران کلیوی به دلیل افزایش چند برابری قیمت داروها از گوشه و کنار شهرهای مختلف به گوش می‌رسید، بیمارانی که پس از انتظار و تحمل درد و رنج‌های فراوان بیماری به امید بهبود یافتن، پیوند کلیه انجام داده و با سد گرانی دارو مواجه شده بودند.

  بررسی‌های میدانی خبرگزاری فارس نیز گویای افزایش قیمت چند برابری تعدادی از داروهای این بیماران بود، همچنین اظهارات مسئولان انجمن بیماران کلیوی نیز این موضوع را تأیید کرد.

  افزایش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی داروها

  محمدسعید الموسوی عضو هیأت مدیره انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس،‌در خصوص مشکلات بیماران پیوند کلیه اظهار داشت:‌ طی روزهای گذشته با افزایش قیمت داروهای این بیماران مواجه بوده‌ایم.

  وی افزود: بر اساس قانون ۹۰ درصد از هزینه‌های تامین داروها باید توسط سازمان‌های بیمه‌گر تقبل شود اما متاسفانه آنقدر دارو گران شده است که بسیاری از بیماران توان پرداخت این هزینه‌ها را ندارند.

  عضو هیأت مدیره انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی با بیان اینکه به طور روزانه سهم پرداختی بیماران نیز افزایش پیدا می‌کند،‌توضیح داد: برخی از بیماران پیوند کلیه برای تهیه دو قلم داروی حیاتی باید ماهانه ۵۰۰الی ۶۰۰هزار تومان بپردازند که عموما این افراد از اقشار متوسط جامعه بوده و توان پرداخت این مبالغ را ندارند.

  الموسوی تصریح کرد: هزینه‌های ماهانه ویزیت پزشکان و آزمایش‌ها نیز برای این افراد سنگین است به طوری که بیماران دیگر رغبتی به انجام پیوند کلیه از خود نشان نمی‌دهند و انجام دیالیز مشکلات چند برابری برای آنها به همراه خواهد داشت.

  وی با بیان اینکه در دسترس نبودن و کمبود داروها مشکلات زیادی را برای بیماران پیوند کلیه به وجود آورده است، خاطرنشان کرد: برای بیماران دیالیزی با کمبود محلول‌ها و همچنین ناکافی بودن صافی‌ها مواجه هستیم و مستعمل بودن دستگاه‌های دیالیزی مشکلات این افراد را دو چندان کرده است.

  عضو هیأت مدیره انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی افزود:‌سهم پرداختی بیمار برای تهیه دارو روز به روز بیشتر می‌شود و با ادامه این روند افراد دیگر قادر به تامین داروهای مورد نیاز خود نخواهند بود به طوری که در حال حاضر شکایات زیادی از بیماران شهرستانی در این باره به ما ارائه می‌شود.

  الموسوی خاطرنشان کرد: داروهای بیماران پیوند کلیه به صورت آهسته آهسته گران شده است به طوریکه در حال حاضر داروی «سلسپت» که قیمت دو ماه قبل آن ۱۸۰ هزار تومان بوده در حال حاضر با مبلغ ۳۸۰ هزار تومان به دست بیماران می‌رسد.

  عقب نشینی ۲۰۰هزار تومانی قیمت داروها

  پس از گذشت دو ماه از آغاز مشکلات بیماران و انتشار گزارش‌هایی درباره افزایش قیمت داروهای بیماران کلیوی در خبرگزاری فارس، مسئولان وزارت بهداشت از عقب‌نشینی قیمت داروهای مورد نیاز این افراد خبر دادند. پیش از این خبرنگار فارس در نشست‌ها و گفت‌وگوهای مختلف پیگیرگرانی این داروها شده بود.

  مهدی شادنوش رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ های وزارت بهداشت با اعلام این خبر، افزود: در راستای اهداف ارزشمند برنامه تحول نظام سلامت، حفاظت مالی از بیماران و دسترسی به خدمات سلامت و با همراهی شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده، قیمت داروهای پیوند کاهش یافت.

  رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ های وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: این تلاش ها در جهت کاهش قیمت دارو، کمک زیادی به بیماران پیوند خواهد کرد و این بیماران با فرانشیزی که قبلا می‌پرداختند، داروهایشان را تامین می‌کنند.

  شادنوش عنوان کرد: وزارت بهداشت در راستای ارتقای کیفیت خدمات درمانی به بیماران پیوند تلاش کرده و در این زمینه گام های موثرتری نیز خواهد برداشت.

  «سلسپت» درانتظار ارزان شدن

  داریوش آرمان رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره نوسانات اخیر قیمت داروهای بیماران کلیوی اظهار داشت: داروهای «مای‌فورتیک»، «سلسپت» و داروی «راپامیون» از جمله اصلی‌ترین داروهای نگهدارنده پیوند کلیه‌ها به شمار می‌روند که طی ماه‌های گذشته با افزایش قیمت ناگهانی همراه بود.

  وی افزود: با پیگیری رسانه‌ها و تدابیر مسئولان وزارت بهداشت، قیمت این داروها طی روزهای گذشته به روال سابق برگشته است و داروی راپامیون از حدود یک ماه قبل به صورت رایگان به دست بیماران می‌رسد، همچنین هزینه داروی مایفورتیک که به قیمت ۳۰۰ هزار تومان رسیده بود به روال قبل برگشت و اکنون بیماران برای تهیه این داروها مبلغی حدود ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کنند.

  رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی تصریح کرد: با صحبتی که با مسئولان وزارت بهداشت انجام شده است قول مساعد داده‌اند که طی روزهای آینده قیمت داروی «سلسپت» نیز به روال سابق برگردد تا مشکلات بیماران کاهش پیدا کند.

  برچسب ها :

  نظرات