آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ , Thursday 23 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 101583
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ آبان, ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  طرح جامع تغذیه سالم و سلامت زنان روستایی

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ احمد صادقی از اجرای طرح جامع تغذیه سالم و سلامت زنان روستایی با همکاری و معاونت شبکه بهداشت و درمان شهرستان محمودآباد در روستای پایلوت حاجی کلای سفلی برگزار گردید، بیان داشت این طرح بصورت ملی و مشترک بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت جهاد کشاورزی با هدف بهبود رفتارهای تغذیه ای و اصلاح الگوی غذایی خانوارهای روستایی با محوریت زنان در کشور اجراء می گردد.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد در ادامه  با اشاره به سوابق ارزنده همکاری بین این دو بخش و با توجه به شیوع بیماریهای متابولیک و غیر واگیر بویژه در مناطق روستایی به علت الگوی غلط تغذیه ای و مصرف کم میوه جات و سبزیجات بیان داشت: در این طرح سعی بر آن است با اجرای باغچه های خانگی و بصورت عملی، با تاکید بر تولید محصول سالم، راهکارهای کاهش مصرف نهاده های شیمیایی اعم از کود و سم را به جامعه هدف یعنی زنان روستایی آموزش داد.

  صادقی افزود: متأسفانه استان مازندران در بسیاری از بیماریهای متابولیکی مانند بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت ، فشار خون و … دارای رتبه نخست در کشور می باشد که این خود اهمیت این قبیل طرح های آموزشی ترویجی مشترک را بیش از پیش محرز می گرداند.

  وی ادامه داد: در این طرح بیست زن روستایی با ایجاد باغچه های خانگی و تولید انواع سبزی و صیفی جات در طی یک دوره زمانی با نحوه تولید محصول سالم، راهکارهای مبارزه غیر شیمیایی با آفات و بیماریهای شایع و همچنین مبانی تغذیه سالم و تامین سلامت عمومی جامعه آشنا می گردند.

  همچنین با هماهنگی شبکه بهداشت و درمان شهرستان، پایش و غربالگری سرطان پستان، دیابت و فشار خون نیز در گروه هدف صورت می پذیرد.

  برچسب ها :

  نظرات