آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ , Thursday 23 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 101459
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ آبان, ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  معرف «بروس لی» و «جکی‌چان» به دنیای سینما درگذشت

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ «رِیموند چو» بنیان‌گذار کمپانی فیلمسازی «گلدن هاروِست» هنگ‌کنگ که «بروس لی» و «جکی چان» را کشف و به دنیا معرفی کرد، در ۹۱ سالگی درگذشت.

  چو یکی از شخصیت‌های اصلی خالق دوران طلایی فیلم‌سازی هنگ‌کنگ محسوب می‌شود که در دهه ۱۹۷۰ کمپانی «گلدن هاروِست» را پایه‌گذاری کرد. او همچنین جزء اولین کسانی بود که فیلم‌های هنگ‌کنگی را به دنیا معرفی کرد که مشارکت و خرید و توزیع این فیلم‌ها را در سطح جهانی و بین‌المللی به دنبال داشت.

  او کار خود را ابتدا با روزنامه‌نگاری آغاز کرد و بعد با همکاری لئونارد هو کُن کمپانی «گلدن هاروِست» را تاسیس کرد. یکی از مهم‌ترین کارهایی که این کمپانی انجام داد کشف «بروس لی» اسطوره فیلم‌های رزمی و تبدیل او به چهره‌ای بین‌المللی و جهانی بود که تاثیر و ماندگاری آن تا به امروز باقی مانده است.

  اولین فیلمی که این کمپانی با بروس لی تولید کرد، «رئیس بزرگ» در سال ۱۹۷۱ بود که بروس لی را به اسطوره تبدیل کرد و رکوردی در باکس‌آفیس آن زمان ثبت کرد. فیلم بعدی این کمپانی با بروس لی «خشم اژدها» بود که در سال ۱۹۷۲ تولید شد. استقبال جهانی از این فیلم‌ها به حدی بود که همان سال فیلم بعدی یعنی «راه اژدها» نیز تولید شد. این موفقیت‌ها به دنبال هم تکرار می‌شد و سال بعد یعنی ۱۹۷۳ نیز فیلم «اژدها وارد می‌شود» خلق شد که برای اولین بار فیلمی از این کمپانی با بازی بروس لی با همکاری کمپانی هالیوودی «برادران وارنر» خلق می‌شد.

  چو و کمپانی‌اش تنها باعث معروفیت بروس لی نشد، حالا آنها یک رزمی‌کار کمدین با نام «جکی چان» را به دنیا معرفی می‌کردند که این موفقیت با خلق دو فیلم «سایه عقاب» و «میمون مست» در سال ۱۹۷۸ کلید خورد. این سبک به عنوان سبکی جدید از هنر رزمی و کمدی برای این کمپانی ثبت شد.

  یکی از آخرین و بزرگ‌ترین موفقیت‌های «ریموند چو» خلق فیلم موفق «لاکپشت‌های نینجا» در سال ۱۹۹۰ بود که در آن زمان ۲۰۰ میلیون دلار فروش جهانی داشت.

  و اما این کمپانی عاقبت خوشی نداشت و با درگذشت آقای «هو» همکار چو کم‌کم به اُفت شدید گرایید و بالاخره کمپانی را در سال ۲۰۰۷ به یک شرکت چینی به نام «وو کِبو» فروخت که این شرکت چینی نام آن را به «اورنج اسکای گلدن هاروست» تغییر نام داد.

  برچسب ها :

  نظرات