آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ , Thursday 23 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 101438
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ آبان, ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  بی‌اعتنایی آمریکا به درخواست تسهیل مبادلات انسانی با ایران در شرایط تحریم‌ها

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه گاردین گزارش داده دولت‌های اروپایی تا کنون موفق نشده‌اند دولت آمریکا را برای معاف کردن کالاهای انسانی از تحریم‌ها متقاعد کنند.

  دیپلمات‌های آگاه به این مذاکرات گفته‌اند اقلام انسانی مانند غذا و دارو معمولاً از تحریم‌ها مستثی می‌شوند، اما در گذشته بانک‌ها و شرکت‌های خارجی به دلیل هراس از جریمه‌های آمریکا از تسهیل هر گونه تراکنش مربوط به ایران خودداری کرده‌اند.

  طبق گزارش گاردین، سفرای کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان مشترکاً در ماه سپتامبر به وزراتخانه‌های خزانه‌داری و خارجه آمریکا رفته و از دولت این کشور خواسته‌اند یک «فهرست سفید» از اقلام مجاز برای صادرات به ایران تهیه کند.

  «فهرست سفید» بایستی شامل دستورالعمل‌هایی برای بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی در خصوص مبادلات قانونی با ایران، بدون هراس از جریمه‌های آمریکا باشد.

  ژرارد آرود، سفیر فرانسه در واشنگتن گفت: «انتظار ما این است که دوستان آمریکایی ما اقداماتی را در زمینه کالاهای انسانی انجام دهند. البته، کالاهای انسانی تحریم نیستند، ولی مسئله اینجا است که بانک‌ها آنقدر از تحریم‌ها می‌ترسند که نمی‌خواهند هیچ مبادله‌ای با ایران انجام دهند.»

  وی گفت که صرف معاف کردن این کالاها از فهرست تحریم‌ها هم کافی نیست، بلکه دولت آمریکا بایستی یک گام پیش گذاشته و درباره نحوه انجام این مبادلات هم توضیح دهد. آورد گفت: «اگر درباره نحوه انجام این مبادلات توضیح داده نشود، بانک‌ها کاری نخواهند کرد. بنابراین، ما منتظر پاسخ فنی هستیم.»

  «برایان هوک»، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران  جمعه سخنانی مطرح کرد که نشان می‌دهد دولت آمریکا اقدامی برای صادرات اقلام انسانی به ایران، فراتر از معاف کردن آنها از تحریم‌ها انجام نخواهد داد.

  او در جمع خبرنگاران گفت: «وظیفه  ایالات متحده نیست که کانال‌های امن را شناسایی کند. ما وظیفه خودمان را برای مجاز کردن فروش اقلام انسانی به ایران انجام داده‌ایم. سهم ما این است. ایران هم وظیفه‌ای دارد برای اینکه این مبادلات را ممکن کند. بانک‌ها اعتمادی به نظام بانکی ایران ندارند. این مشکل ایران است، مشکل ما نیست.»

  برچسب ها :

  نظرات