آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ , Saturday 12 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100701
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ اسفند, ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۱
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  رئیس توتال: به قراداد توسعه پارس جنوبی پایبندیم/ درخواست از آمریکا برای چشم‌پوشی از توتال در صورت عقب‌نشینی از برجام

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ «پاتریک پویانه» رئیس شرکت نفتی توتال امروز اعلام کرد، فرانسه همچنان به توسعه میدان گاز پارس جنوبی پایبند است و اگر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بخواهد از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران عقب بکشد و تحریم‌هایی را بر تهران اعلام کند از آنها برای چشم‌پوشی درباره قرارداد توتال با ایران در خواست خواهد کرد.

  پویانه امروز در مصاحبه‌ای در ابوظبی گفت:‌ اگر آمریکا تصمیم بگیرد تحریم‌ها را جایگزین کند ما باید عواقب آن را در نظر بگیریم دونالد ترامپ یا تصمیم می‌گیرد که تحریم‌های لغو شده پیشین همچنان باقی بماند در آن صورت ما اجرای پروژه را ادامه خواهیم داد.

  وی ادامه داد:‌اگر آمریکا تصمیم بگیرد که تحریم‌های لغو شده قبلی را امضا نکند ما باید وضعیت را بررسی کنیم. از آنجایی که قرارداد این پروژه پیش از تصمیم بوده ما با مقامات آمریکایی مذاکره می‌کنیم که منافع ما در این قرارداد تضمین شود و در باره موانع سر راه اجرای این قرارداد چشم پوشی کنند.

  در جولای سال گذشته توتال به عنوان نخستین شرکت انرژی غربی قراردادی را با طرف ایرانی امضا کرد و توافق شد که طی قرارداد ۲۰ ساله توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به عهده این شرکت گذارده شود. این میدان گازی ایران بزرگترین میدان گازی جهان است که در سوی دیگر با قطری‌ها مشترک هستند.

  قرار است این میدان  ۲ میلیارد فوت مکعب در روز گاز یا ۴۰۰ هزار بشکه در روز معادل نفت و میعانات گازی تولید داشته باشد. قرار است گاز تولیدی از سال ۲۰۲۱ در بازارهای داخلی ایران استفاده شود.

  پویانه همچنین اعلام کرد: در شرایط فعلی مسئله توتال سهم بسیار کوچکی از این تنش‌های دیپلماتیک است. آنچه مهم است بحث‌ها و عواقب تصمیم منفی آمریکا در منطقه است.

  رئیس شرکت فرانسوی توتال همچنین گفت: «ما تمایل داریم که تمام مفاد قرارداد را به طور کامل عملی کنیم. ما مذاکرات خوبی را درباره این قرارداد داشتیم و این یک قرارداد برای تولید گاز برای مصرف داخل است که بیشتر به مردم ایران کمک خواهد کرد و این قراردادی برای صادرات نیست.»

  وی همچنین گفت: «می‌توانم بگویم که ما درباره این قرارداد بسیار شفاف هستیم و تیم ما روی آن بسیار کار کرده است. شرکت توتال آنچه که لازم است را در این باره انجام داده تا به تعهدات خود در بالاترین سطح عمل کند و ما آنچه را که دولت آمریکا و اروپا تصمیم می‌گیرد را خواهیم دید. امروز اولویت ما تمرکز بر قرارداد توسعه پارس جنوبی است و توان انجام این قرارداد را داریم. و این می‌تواند شرایط بسیار جدی برای پایداری در منطقه باشد.»

   

  برچسب ها :

  نظرات