آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ , Wednesday 16 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 100685
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > اخبار برگزیده
 •   

  بیکاری، همچنان بحران‌ساز مازندران/ سال ۹۷ استاندار باید پاسخگو باشد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ مازندران که طی ۱۰ سال اخیر می‌رفت تا صنعتی‌شدن را به‌خوبی تجربه کند و فرزندان شایسته و تحصیل‌کرده خود را در مراکز تولیدی شاغل کند، بناگاه با اجرای سیاست‌های دولت‌ها، با تعطیلی مراکز صنعتی و تولیدی خود مواجه شد، که ضریب بیکاری مردان فعال خود را روبه افزایش دید.

  شهرک‌های صنعتی، راهبرد اشتغال مازندران
  مازندران دارای ۳۷ شهرک صنعتی در ۱۵شهرستان خود بود، که امروزه اغلب آنها در وضعیت بد و ناگواری بسر می‌برند. اغلب واحدهای تولیدی یا تعطیل شده و یا با ظرفیت پائین مشغول کارند.

  یکی از صاحبان واحدهای تولیدی در یکی از شهرک‌های صنعتی مازندران ، مهم‌ترین دغدغه‌های واحدهای تولیدی مازندران را موانع اداری و چالش‌های مدیریتی برای سرمایه‌گذاران و صنعت‌گران، کمبود امکانات و خدمات زیرساختی مانند آب و برق و تلفن و گاز، راه‌های محدود دسترسی به شهرک‌ها و نبود سیاست‌های مشخص حمایت مالی از واحدها دانست.

  معضل اصلی، عدم اعتقاد دولت به اقتصاد مقاومتی است
  یکی دیگر از فعالان اقتصادی مازندران، علل رکود تولید و افزایش سطح بیکاری را در سیاست‌های غلط دولت و عدم اعتقاد قلبی و عملی دولت به اقتصاد مقاومتی می‌داند و می‌گوید: کدام عقل متوسطی جایز می‌داند که با واردات بی‌رویه، واحدهای تولیدی کشور را با چالش مواجه کند که دولت با شدت دارد این کار را انجام می‌دهد؟.

  او ادامه می‌دهد: پیشبرد سیاست‌های اقتصادی کشور بر محور عدالت، کار چندان دشواری نیست؛ چرا که رئیس جمهور و دولت باید مجرای قوانین و مقررات باشند. اقتصاد حتی اگر مقاومتی نباشد، بازهم باید مبتنی بر شکوفاسازی استعدادها و ظرفیت‌های یک کشور و استان‌ها و اقالیم مختلف آن کشور باشد. جای تعجب است که چرا دولت و رئیس جمهور کشورمان تلاش بر شکوفاسازی استعدادهای سایر کشورها را با فعال کردن کارخانجات آنها دارند.

  بیکار کردن جوانان تحصیل‌کرده متخصص، سیاست غلط دولت
  جوانی که خود را فارغ‌التحصیل متالوژی و شاغل قبلی در یکی از کارخانجات تعطیل‌شده مازندران معرفی کرد، اظهار می‌دارد: جای تعجب جدی است که چرا واحدهای تولیدی با برخورداری از نیروهای شاغل زیاد، به راحتی با اتخاذ روش‌های نامعقول و حیرت‌انگیز دولت تعطیل می‌شوند و به سهولت، جوانان تحصیل‌کرده متخصص بیکار می‌شوند.

  وی با بیان اینکه دولت مخصوصاً رئیس جمهور دائم شعار تولید و اشتغال سر می‌دهند اما عمل‌شان خلاف اظهارات‌شان است، افزود: واقعاً برای من جوان این نوع عمل آقای روحانی قابل فهم نیست که چرا با بیکار کردن جوانان این مملکت، برای مردم سایر کشورها مخصوصاً انگلیس و فرانسه کار تولید می‌کند.

  این جوان به سن خود اشاره کرد و گفت: بنده با ۳۴ سال سن و بدلیل اشتغال خود، اقدام به ازدواج کردم و حال که مدت‌هاست بیکار شده‌ام، واقعاً نزد زن و دو فرزند و خانواده خودم خجالت می‌کشم که دستم توی جیب خودم نیست. از خودم بارها سئوال کردم که واقعاً شرائط من برای رئیس جمهور و وزراء او قابل درک و تحمل است؟ آیا فرزندان آنها نیز مثل من و من‌نوعی برای پیشبرد زندگی خود این‌طور خجالت می‌کشند؟!.

   روایت بیکاری مازندران از قول یک مسئول
  چندی قبل، مدیرکل تامین اجتماعی مازندران تعداد بیکاران ۸ماهه ۹۶ را ۸هزار نفر اعلام کرد، که مطالعه مطالب او خالی از لطف نیست.

  سیدعلی اصغر محمودی اظهار کرد: آمار بیکاری بیش از ۸ هزار کارگر مازندرانی مربوط به پایان آبان ماه است که امکان دارد تا پایان سال این مقدار افزایش یافته و درصد آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یابد.


  بیکاری ۸ هزار نیروی کار مازندرانی در ۸ ماهه ۹۶ !

  وی با بیان اینکه امسال بیش از ۸ هزار نفر از شاغلان تحت پوشش تامین اجتماعی از محل کار خود اخراج شده و در حال حاضر حقوق بیکاری دریافت می‌کنند، اظهار کرد: در سالجاری بیش از ۱۱ هزار نفر از تامین اجتماعی حقوق بیکاری می‌گیرند که سال گذشته این تعداد ۱۰ هزار نفر بوده است.

  این مسئول تصریح کرد: تامین اجتماعی امسال ۹۰ میلیارد تومان به افراد اخراج شده حقوق بیکاری پرداخت کرده است.

  مدیرکل تامین اجتماعی مازندران با بیان اینکه وضعیت نامناسب اقتصادی موجب شده تا کارفرمایان توان پرداخت حقوق، بیمه کارگران و حقوق بگیران خود را نداشته باشند، خاطرنشان کرد: نتیجه خواسته مطرح شده کارگران از کارفرمایان به تامین اجتماعی برای پرداخت حقوق بیکاری، تاکنون بیش از ۸ هزار نفر بوده است.

  محمودی گفت: آمار بیکاری بیش از ۸ هزار کارگر مازندرانی مربوط به آبان ماه است که امکان دارد تا پایان سال این مقدار افزایش یافته و درصد آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یابد.

  استانداری که باید در سال ۹۷ پاسخگو باشد

  درست است که از انتصاب استاندار مازندران مدت چندانی نمی‌گذرد (۱۳۹۶/۰۸/۱۵)، و این مدت برای ارزیابی مسئولیت او مناسب نیست، اما قطعاً در سال ۹۷ مهندس اسلامی باید در قبال مهم‌ترین دغدغه مردم مازندران پاسخگو باشد. نکته اساسی در این است که استاندار مازندران چه مسئله‌ای را مهم‌ترین چالش مازندران می‌داند تا انرژی و سرمایه اعتباری استان را مصروف آن بدارد. بدون تردید، برخورداری استان از فهرستی حاوی اولویت‌های رشد و توسعه متناسب با استعدادها و فرصت‌های خود این فرصت را به استاندار و سایر مسئولان اجرایی استان می‌دهد تا تمام سعی و تلاش خود را صرف تحقق اهداف اصلی استان کنند.

  برچسب ها :

  نظرات