آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ , Monday 27 May 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 99954
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  بررسی وضعیت شرکت‌های کارگزاری در بازار سرمایه/ افزایش هزینه‌های پرسنلی در بازار سهام

  آمار صندوق‌های سرمایه‌گذاری از سال 92 تا 96 حاکی از کاهش 1.79 درصدی مدیریت صندوق‌ها در نیمسال اول 96 دارد، هر چند که مدیریت صندوق‌ها در این دوره به 127 صندوق سرمایه‌گذاری رسیده است.

  آوای شمال/ اطلاعات دریافتی از کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار نشان می‌دهد، تا این لحظه تعداد ۱۰۸ شرکت کارگزاری در بورس‌های کشور بر اساس مجوزهای دریافتی از سازمان بورس مشغول به فعالیت هستند.

  بر اساس پراکندگی شرکت‌های کارگزاری در بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس هم اکنون ۱۰۵ کارگزار فعال در بورس اوراق بهادار ،۸۷ کارگزار فعال در بورس کالا، ۱۰۵ کارگزار در فرابورس و ۶۱ کارگزار فعال در بورس انرژی وجود دارد و این در حالی است که تعداد ۲۱ کارگزار صرفاً فعال در بازار اوراق بهادار، ۳ کارگزار صرفاً فعال در بازار کالایی و ۸۴ کارگزار فعال در بازار کالایی و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند.

  از میان ۱۰۵ شرکت کارگزاری فعال در بورس اوراق بهادار تعداد ۷۰ شرکت کارگزاری دارای رتبه «الف» هستند، همچنین ۲۴ شرکت کارگزاری نیز دارای رتبه «ب» و شش شرکت کارگزاری نیز دارای رتبه «ج» هستند. از میان این شرکت‌ها تعداد ۵ شرکت کارگزاری نیز هنوز رتبه‌بندی نشده‌اند.

  مجموع سرمایه شرکت‌های کارگزاری تا این لحظه به رقم یک هزار و ۸۱ میلیارد و ۲۸۱ میلیون و ۸۸۰ هزار و ۳۰۰ تومان و میانگین سرمایه کارگزاران به مبلغ ۱۰ میلیارد و ۱۱ میلیون و ۸۶۹ هزار و ۲۶۲ تومان رسیده است.

  ۷۶ درصد از شرکت‌های کارگزاری در پایتخت به ثبت رسیده‌اند و پس از آن نیز ۶ درصد شرکت‌ها در مشهد، سه درصد در اصفهان و قزوین و دو درصد در تبریز و ساری و شیراز به ثبت رسمی رسیده‌اند.

  تعداد کل نیروی انسانی شرکت‌های کارگزاری بنا به گزارش کانون کارگزاران، هم اکنون به ۵ هزار و ۸۷۳ نفر رسیده که سه نفر از کارکنان شرکت‌های کارگزاری زیر ۲۰ سال سن داشته و ۱۲ نفر بالای ۷۵ سال در این صنعت مشغول به فعالیت هستند.

  میانگین سن کل پرسنل شرکت‌های کارگزاری در حالی ۳۶ سال عنوان شده که ۳۷ درصد از پرسنل شرکت‌های کارگزاری بین ۳۰ تا ۳۵ ساله هستند.

  همچنین در شرکت‌های کارگزاری تعداد دو هزار و ۳۶۷ زن معادل ۴۰ درصد و تعداد سه هزار و ۵۰۶ مرد معادل ۶۰ درصد از پراکندگی جنسیتی پرسنل این شرکت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

  ببرسی‌ها نشان می‌دهد ۴۹ درصد پرسنل شرکت‌های کارگزاری دارای مدرک کارشناسی ،۳۰ درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد و ۱۳ درصد نیز دارای دیپلم و زیر دیپلم هستند.

  بیشترین تمرکز نیروی انسانی شرکت‌های کارگزاری شامل ۴۴۵۹ نفر در شهر تهران متمرکز شده و پس از آن نیز شهر اصفهان با ۲۲۵ نفر و مشهد با ۱۳۵ نفر در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

  سه شهر بزرگ سنندج ،سمنان و زاهدان هریک با ۸ نفر کارگزار کمترین تعداد پراکندگی نیروی انسانی در شرکت‌های کارگزاری را به خود اختصاص داده‌اند، این در حالی است که در شهرهای کوچک این تعداد به یک نفر نیز می‌رسد.

  به گزارش فارس از بین پرسنل شرکت‌های کارگزاری تعداد ۳۲ نفر دارای مدرک حرفه ای ارزشیابی اوراق بهادار، ۷۶ نفر دارای مدرک مدیریت سبد اوراق بهادار، ۸۸ نفر دارای مدرک حرفه ای نظارت و کنترل داخلی،۱۵۶ نفر دارای مدرک حرفه‌ای مدیریت نهادهای بازار سرمایه و ۲۰۳۵ نفر دارای مدرک حرفه‌ای اصول بازار سرمایه هستند.

  همچنین ۸۳ درصد از پراکندگی پرسنل شرکت‌های کارگزاری در بورس اوراق بهادار و فرابورس متمرکز شده است.

  به گزارش فارس، تعداد کل ایستگاه‌های معاملاتی فعال در شرکت‌های کارگزاری به یک هزار و ۵۲۸ عدد می‌رسد که ۸۹۱ ایستگاه در شهر تهران متمرکز شده است.

  همچنین تعداد کل دفاتر، شعب، نمایندگی‌ها و تالارهای شرکت‌های کارگزاری در ۳۱ استان کشور به یک هزار و ۲۲۲ عدد رسیده و جالب اینکه در شهرهای تورنتو کانادا ، لندن انگلستان و اوپسالا سوئد نیز یک نماینده از کارگزاران حضور دارند.

  به این ترتیب هم اکنون ۳۵۰ تالار اختصاصی معاملات، ۳۱۳ دفتر معاملات،۲۰۷ شعبه در تالار شرکت بورس،۱۷۷ نمایندگی داخل کشور، ۱۴۲ شعبه در تالار مناطق و ۳ نمایندگی خارج از کشور در صنعت کارگزاری مشغول به فعالیت هستند.

  ۵۶ درصد از شرکت‌های کارگزاری از نرم افزار رایان هم افزا برای پشتیبانی معاملات اوراق بهادار خود استفاده می‌کنند.

  ۳۶ درصد از این شرکت‌ها نیز از نرم افزار تدبیر پرداز و تنها ۵ درصد از نرم افزار صحرا در معاملات اوراق بهادار خود بهره می‌گیرند.

  در فرایند پشتیبانی معاملات کالایی ،سیستم برخط، سیستم حسابداری و سبد گردانی نیز هم چنان رتبه‌های نخست به ترتیب به نرم افزارهای رایان هم افزا، تدبیر پرداز و صحرا اختصاص دارد.

  ترکیب سهامداری شرکت‌های کارگزاری نیز نشان می‌دهد، هم اکنون تعداد ۴۷۴ سهامدار حقیقی و ۲۴۲ سهامدار حقوقی در هیات مدیره‌های این شرکت‌ها حضور دارند که از لحاظ مالکیت ۳۷ درصد سهام به اشخاص حقیقی و ۶۳ درصد نیز به اشخاص حقوقی اختصاص دارد.

  به عبارتی ۵۲ شرکت کارگزاری با سهامدار حقیقی و سرمایه ۴۰۵ میلیارد تومانی و ۵۶ شرکت کارگزاری با سهامدار حقوقی و سرمایه ۶۷۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی فعالیت می‌کند.

  همچنین از بین ۱۰۸ مدیر عامل در شرکت‌های کارگزاری تعداد ۵۸ نفر از مدرک کارشناسی ارشد و ۲۵ نفر از مدرک کارشناسی برخوردار هستند. تعداد ۲۲ نفر نیز از دانشنامه دکترا و سه نفر از وضعیت نامشخص برخوردارند.

  با وجود وضعیت نا مطلوب بازار سرمایه و سخت تر شدن کسب بازده با توجه به ریسک‌های موجود، در نیمسال اول سال ۹۶ تعداد نیروی انسانی نسبت به نیمسال دوم ۹۵ با رشد ۲٫۷۱ درصدی مواجه شده و در مجموع به ۵ هزا رو ۸۷۳ نفر رسیده است.

  تعداد دفاتر و تالارهای معاملات در کشور نیز که در بالاترین عدد طی نیمسال دوم ۹۳ به ۲۱۷۰ دفتر می‌رسید، در نیمسال اول ۹۶ به ۱۲۲۵ دفتر کاهش یافته است.

  همچنین ایستگاه‌های معاملاتی شرکت‌های کارگزاری برای معاملات بورس کالا در نیمسال دوم ۹۵ از ۱۶۳ دفتر به ۶۰ دفتر در نیمسال اول ۹۶ کاهش یافته است.

  در نهایت آمارهای تعداد مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری از سال ۹۲ تا ۹۶ حاکی از کاهش ۱٫۷۹ درصدی مدیریت صندوق‌ها در نیم‌سال اول ۹۶ دارد هر چند که مدیریت صندوق‌ها در این دوره به ۱۲۷ صندوق سرمایه گذاری رسیده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات