آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ , Wednesday 19 June 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 99836
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ اسفند, ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۳
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  فرمانده انتظامی مازندران اعلام کرد

  شناسایی و انهدام باند قاچاق اشیاء عتیقه در مازندران

  فرمانده انتظامی مازندران از شناسایی و انهدام باند قاچاق اشیاء عتیقه و کشف 237 عدد سکه به همراه 50 قطعه شی تاریخی دوره ساسانی در این استان خبر داد.

  آوای شمال/ سردار سیدمحمود میرفیضی گفت: در پی کسب خبری مبنی بر فعالیت افرادی در امر قاچاق اشیاء عتیقه در سطح گسترده و به صورت باندی، موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس امنیت عمومی این فرماندهی قرار گرفت.

  وی تصریح کرد: با اقدامات اطلاعاتی و تحقیقات گسترده پلیسی ، ماموران پلیس امنیت عمومی استان فردی ساکن شهرستان ساری را شناسایی کردند.

  فرمانده انتظامی مازندران اظهار کرد: پس از شناسایی محل سکونت این فرد با هماهنگی قضایی و همکاری عوامل یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی استان، ضمن دستگیری متهم، در بازرسی از منزل این فرد ۲۳۷ عدد سکه باستانی دوران ساسانیان کشف شد.

  این مسؤول با اشاره به شناسایی و دستگیری پنج متهم دیگر از اعضای باند قاچاق اشیاء عتیقه، خاطرنشان کرد: متهمان پس از دستگیری با تشکیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شدند.

  میرفیضی گفت: با اقدامات اطلاعاتی پلیسی سه نفر از اعضای دیگر این باند نیز در یکی از استان‌های همجوار شناسایی شدند که در عملیاتی ضربتی و غافلگیرانه متهمان به قاچاق اشیاء عتیقه دستگیر شدند.

  وی افزود: ماموران در بازرسی از مخفیگاه این افراد موفق شدند، ۵۰ قلم از انواع اشیاء عتیقه مربوط به دوره ساسانی را به همراه تعدادی مهر برای جعل اسناد متعلق به سازمان‌ها و نهادهای دولتی را کشف کنند.

  فرمانده انتظامی مازندران از تشکیل پرونده برای این افراد و معرفی آنان به مرجع قضایی خبر داد و افزود: در این عملیات یک عدد کلاه‌خود نقره‌ای متعلق به دوره ساسانیان با کمربند مفرق برجسته که تنها یک نمونه از آن در “موزه لوور فرانسه” نگهداری می‌شود به همراه جام نقره‌ای با نقوش برجسته “انوشیروان اول ساسانی” که نمونه‌ای از آن در موزه ایران موجود است از قاچاقچیان کشف شد.

  این مسؤول از کشف ظروف منقوش مفرق و طلا شور نقره به همراه جام‌های نقره‌ای و طلا، دستبند، تیر و پیکان مفرق و کارد کاجی مفرق در این عملیات خبر داد و افزود: اموال مکشوفه پس از تشکیل پرونده برای کارشناسی بیشتر تحویل کارشناسان میراث فرهنگی و گردشگری استان شد.

  میرفیضی با اشاره به اینکه براساس قانون مجازات اسلامی حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی و همچنین خرید و فروش آن ممنوع و جرم است، افزود: برابر این قانون مرتکب این عمل به حبس از ۶ ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

  وی با بیان اینکه حفظ آثار ملی و اموال فرهنگی و تاریخی کشور باید به عنوان یک وظیفه ملی مورد تاکید قرار گیرد، گفت: شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک مراتب را سریعاً به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اطلاع دهند.

  برچسب ها :

  نظرات