آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸ , Wednesday 27 March 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 99756
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  گردش مالی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی سازمان‌های نظام مهندسی متوقف شد/مهندسان ناظر پلیس ساخت هستند

  معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سازمان‌های نظام مهندسی ۱۵۰۰ میلیارد تومان دارایی در گردش دارند و قرار نبود این گونه باشد، گفت: در حوزه مهندسی ساختمان با یک بحران بزرگ روبه‌رو هستیم.

  آوای شمال/ حامد مظاهریان امروز در همایش روز مهندسی در محل برج آزادی تهران با اشاره به اینکه طی دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه مهندسی ساختمان با یک بحران بزرگ روبه‌رو هستیم، گفت: این بحران باعث شده فاصله بزرگی بین انتظاراتی که از جامعه مهندسی می‌رود، به وجود آید.

  وی افزود: وقتی به خواسته‌های مردمی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم این سازمان نیز نتوانسته به آن وظایف خود عمل کند.

  مظاهریان خاطرنشان کرد: در خوش‌بینانهترین حالت به ۷ درصد مهندسان کار به صورت سیستمی ارجاع می‌شود و این خدمات شامل حال‌ ۹۳ درصد اعضا نمی‌شود، هرچند همان ۷ درصد نیز نارضایتی و بی‌عدالتی را عنوان می‌کنند، پس باید یک آسیب‌شناسی به این موضوع و نگاه ویژه‌ای شود که آیا قانون نظام مهندسی نیاز به اصلاح دارد یا خیر.

  معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به صورت ویژه اصلاحات قانون نظام مهندسی انجام شده که به سه لایه تقسیم شده است، بنابراین رفتارها و الگوها یکی از اصلی‌ترین اصلاحات این قانون به شمار می‌رود.

  وی گفت:  مجلس اصلاحات قانون نظام مهندسی را به صورت ویژه آغاز کرد و پرچمدار آن بود، اما در آخرین مراحل متوقف شد.

  مظاهریان با اشاره به اینکه مهندسان ناظر پلیس ساخت هستند، گفت: اما هیچ وقت رابطه درستی ایجاد نشد، چرا که باید مفهوم نظارت گسترش پیدا می‌کرد. وقتی ساختمانی ساخته می‌شود، هنوز چیزی به نام تضمین و گارانتی وجود ندارد، بنابراین در آیین‌نامه اصلاحاتی این موضوع پیشنهاد و پیش‌بینی شده که در زمان صدور پایان کار سازنده ضمانت و گارانتی ارائه کند.

  معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: سازمان‌های نظام مهندسی ۱۵۰۰ میلیارد تومان دارایی در گردش دارند، در حالی که قرار نبود این موضوع این گونه باشد. چرا که هر سازمانی قوی‌تر و سالم‌تر باشد، به آن افتخار می‌شود.

  وی ادامه داد: ظرف سه سال از سال ۹۲ به یکباره بحث ارجاع کار به مهندسان و اخذ ۵ درصد از مهندسان باعث شد، فضای خدماتی که سازمان‌های نظام مهندسی داشتند، آلوده شود.

  مظاهریان گفت: در سازمان نظام مهندسی قبلاً کسی میوه نمی‌خورد و حق‌الجلسه دریافت نمی‌کرد، چرا که آنها معتقد بودند، در حال ارائه خدمات اجتماعی هستند.

  معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: وقتی منابع غیرقابل تصوری در اختیار هر دستگاهی که خدمات‌رسان باشد، قرار گیرد، میل سیستمی به این سمت خواهد بود که خودش بزرگتر و غیرقابل نفوذتر شود.

  وی تأکید کرد: کیک اقتصادی ساختمان کوچک‌تر شده است و در طی پنج سال ۲۰ درصد کل شهر تهران پروانه ساختمانی صادر شد، به همین دلیل به یکباره اقتصاد مسکن دچار مشکل شد و خانه‌های خالی از سکنه در تهران به ۴۹۰ هزار واحد مسکونی رسید و سپس با فروکش کردن این جذابیت رکودی بی‌سابقه در بازار مسکن رخ داد.

  مظاهریان ادامه داد: وقتی کیک اقتصاد مسکن کوچک‌تر شد، هر روز خیل بیکاران در میان مهندسان افزایش یافت.

  معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ابلاغیه جدیدی آخوندی وزیر راه و شهرسازی قطعاً باعث گردش مالی بالای سازمان‌های نظام مهندسی را متوقف خواهد کرد، گفت: منع مداخله کارمندان در خدماتی که در بیرون از کار دولتی ارائه می‌شود که نام آن قانون و آیین‌نامه تعارض منافع بود، موجب نارضایتی بسیاری از کارمندان دولت شد و حتی این مقاومت آشکار در ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز دیده شد.

  وی افزود: این عادلانه نیست که در شرایطی که جامعه مهندسی دارای کارمندان زیادی است، کارمندان دولت از دو سیستم درآمد داشته باشند، پس قبول کردن این موضوع سخت است.

  مظاهریان گفت: قانون تضاد منافع یک شجاعانه از سوی وزیر راه و شهرسازی بود، پس نمی‌توان دو طرف میز نشست و صدای مردم را فریاد زد.

  به گفته وی، معاونت حقوقی ریاست جمهوری لایحه تعارض منافع را تنظیم کرده که ۷۶ ماده دارد که یک نهاد در سطح ریاست جمهوری و یک نهاد دیگر در سازمان بازرسی شاخص‌های تعارض منافع را بررسی خواهند کرد.

   

  برچسب ها :

  نظرات