آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ , Wednesday 19 June 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 99741
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  شکست آمریکا در میانجیگری بین لبنان و رژیم صهیونیستی درباره میادین نفتی فراساحلی

  رسانه‌های لبنان گزارش دادند طرح آمریکا برای میانجیگری درباره میادین فراساحلی بین لبنان و سرزمین‌های اشغالی شکست خورد.

  آوای شمال/ رسانه‌های لبنان گزارش دادند که میانجیگری آمریکا برای حل و فصل موضوع اختلافی بین اسرائیل و لبنان درباره میادین نفتی و گازی فراساحلی بین لبنان و سرزمین‌های اشغالی شکست خورده است.

  دیوید سترفیلد، معاون اجرایی وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک طی روزهای گذشته تلاش کرد تا موضوع مرزهای آبی و میادین نفتی و گازی بین لبنان و سرزمین‌های اشغالی را حل کند.

  این موضوع بین صهیونیست‌ها و لبنانی‌ها طی هفته گذشته به شدت مورد مناقشه بوده و حزب‌الله از مقامات لبنانی خواسته است تا در این زمینه بسیار محکم عمل کرده و هشدار داده است در صورت نیاز به تأسیسات نفتی اسرائیل حمله خواهد کرد.

  هم‌اکنون یک میدان نفتی و گازی بین سوریه، قبرس، لبنان و مناطق اشغال‌شده توسط رژیم صهونیستی مشترک است و به دلیل مشکلات سیاسی طی سال‌های گذشته لبنان نتوانسته پابه‌پای رژیم صهیونیستی و قبرس طرح استخراج حامل‌های انرژی از این میدان را پیش ببرد.

  لبنانی‌ها همچنین در موضوع مرز آبی بین این کشور و سرزمین‌های اشغالی با صهیونیست‌ها اختلاف دارند.

  این موضوع سابقه درازی دارد اما ماه گذشته که لبنان از برنامه خود برای برگزاری مناقصه اکتشاف یک میدان نفتی و گازی در منطقه موردمناقشه بین این کشور و سرزمین‌های اشغالی خبر داد، اختلاف بین صهیونیست‌ها و مقامات لبنانی بالا گرفت.

  صهیونیست‌ها و لبنانی‌ها بر سر مالکیت ۸۶۰ کیلومترمربع منطقه مرزی آبی با هم اختلاف دارند و ۳ میدان از ۱۰ میدان لبنان در این منطقه واقع شده است. اوایل ماه جاری کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، انی ایتالیا و نوواتک روسیه قرارداد اکتشاف و تولید دو بلوک نفتی ۴ و ۹ را با لبنان امضا کردند که قرار است طی سه سال آینده حداقل در هر یک از این دو میدان یک چاه نفتی حفر کنند.

  شرکت توتال اعلام کرده که اولویت این کنسرسیوم حفر حداقل یک چاه در بلوک شماره ۴ لبنان طی سال آینده خواهد بود.

  توتال اعلام کرده است که شرکای این شرکت کاملاً نسبت به اختلاف مرزی بین لبنان و اسرائیل در بلوک ۹ نفتی لبنان آگاه هستند که البته این اختلاف تنها شامل ۸ درصد سطح این بلوک نفتی می‌شود.

  با این احتساب فعالیت این شرکت‌ها در فاصله حداقل ۲۵ کیلومتری از منطقه موردمناقشه انجام خواهد شد و حفر چاه بلوک ۹ هیچ تداخلی با میادین نفتی موردمناقشه دوطرف نخواهد داشت.

  رسانه‌های لبنانی گزارش دادند که میانجیگری آمریکایی‌ها در این باره از پیش شکست خورده است؛ چراکه لبنانی‌ها قصد ندارند در این باره با اسرائیلی‌ها مذاکره کرده و نگران هستند که این مذاکرات متعاقباً به سمت مذاکرات صلح کشیده شود.

  مقامات آگاه به روزنامه الجمهوریه لبنان اعلام کردند که اسرائیلی‌ها مدعی هستند که بلوک نفتی ۹ لبنان با سرزمین‌های اشغالی مشترک است که این مسئله به شدت از سوی لبنانی‌ها رد شده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات