آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ , Wednesday 19 June 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 99730
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ اسفند, ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  هر ۱۰ یا ۲۰ سال تحقیق و تفحص صورت می‌گیرد/ هیچ گزارشی از ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی حتی در حد پست تلگرامی پیدا نکردیم

  عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با ابراز تاسف و تالم از بن‌بست فساد، گفت: هر 10 یا 20 سال یکبار تحقیق و تفحص صورت می‌گیرد، در حالی که باید هر ماه یکبار این تحقیق و تفحص انجام شود.

  آوای شمال/ سعید زیباکلام ظهر امروز در برنامه‌ای تحت عنوان «بن بست فساد» که به همت دانشجویان انجمن اسلامی در دانشکده الهیات و معارف اسلامی فردوسی مشهد برگزار شد، در ابتدای با طرح این سؤال که آیا مبارزه با مفاسد اقتصادی با صدور فرمان برطرف می‌شود؟ اظهار داشت: در امر مبارزه با فساد نباید تبعیضی صورت بگیرد و هیچ نهاد و دستگاهی نباید استثنا شود و هیچ‌کس نباید خودش را از حساب‌کشی کنار بکشد.

  وی اضافه کرد: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل می‌شود و این فرمان خطاب به سران سه قوه است، در جلسه بهمن ۱۳۸۰ ستاد تصمیم می‌گیرند، شفافیت در دادرسی باید انجام و از تشریفات کاسته شود، در سال ۸۳ بعد از ۱۴ ماه وقفه در جلسات ستاد تصمیم گرفته می‌شود مبنی بر اینکه باید به مردم اطلاع‌رسانی و گزارش شود و عبدالرضا ایزدپناه به عنوان سخنگوی ستاد معرفی می‌شود و از آن سال تا به امروز من و دستیارانم هیچ سرنخی از گزارش‌های این ستاد و مدیران سازمان‌ها پیدا نکردیم و در هیچ رسانه‌ای نتوانستیم گزارشی حتی در حد پست‌های تلگرامی پیدا کنیم.

  عضو هیأت علمی دانشگاه تهران اضافه کرد: ۵ میلیارد بیت‌المال را ۵ میلیارد می‌خرند و دو تا قسط هم بیشتر نمی‌دهند، در شرایط خاصی چرخ‌دنده‌های سران گیر می‌کند و پسر فلان شخص ذخیره نظام را می‌گیرند و می‌گویند، در قسمت خصوصی زندگی افراد دخالت شده است.

  وی تأکید کرد: چرا به افرادی که نمی‌شناسید رأی می‌دهید، چرا لیستی رأی می‌دهید، با این رسانه‌هایی که داریم راجع به شرافت و درستی این افراد چه شناختی می‌دهند و فقط ماله‌کشی می‌کنند و انگیزه‌های آنها قدرتی است، لااقل در رأی دادن‌ها دو شرط را لحاظ کنیم، اول اینکه حداقل خودش سالم است و دوم در مقابل مفاسد، دزدی‌ها، چپاول و غارتگری‌ها سکوت نکند و فریاد بزند.

  این فعال سیاسی با تأکید بر اینکه شبکه رانتی و فساد هیچ مبنای فکری و فلسفی ندارد، خاطرنشان کرد: عدالت یک اندیشه ایجابی است و ما راه بسیار زیادی داریم تا به حقیقت و واقعیت عدالت برسیم.

  زیباکلام ادامه داد: جریان عدالت‌خواهی، ایجابی بوده و حداقل کار ما این است که جلوی ظلم و ستاد را بگیریم.

  وی بیان کرد: تنها راهکار برای این مفاسد نهادینه شده در نظام این است که تشکل‌های دانشگاهی و حوزوی باید شعور و شرف بیشتر را در چنگ بگیرند و نهادهای مبارزه‌گری مطالبه‌گری و اعتراضی باید ایجاد شود.

  این فعال سیاسی در پایان با تأکید بر اینکه به عنوان جامعه دانشگاهی باید وظیفه دیده‌بانی را انجام دهیم، اظهار داشت: همین یک قلم وام ازدواج را ببینید که در ۶ سال چه بازی‌هایی سر آن درآمده است. چرا پیگیری نمی‌کنید؟! چرا اعتراض و مطالبه‌گری نمی‌کنید؟! باید امر به معروف و نهی از منکر را احیا کنیم و نسبت به این مسائل بی‌تفاوت نباشیم و سکوت نکنیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات