تصویب درآمد ۹۸ هزار میلیاردی دولت از هدفمندی یارانه‌ها/ طرح سؤال از روحانی را به خاطر سوءمدیریت بانک مرکزی امضا کردم

چاپ

آوای شمال/ علی بختیار پیش از ظهر امروز در دیدار با جوانان شهرستان گلپایگان اظهار کرد: هدفمندی یارانه‌ها یکی از مبحث‌هایی بود که در بودجه امسال وقت زیادی گرفت و دلیل آن اختلاف نظری بود که فراکسیون‌ها با دولت داشتند.

وی افزود: بعضی از فراکسیون‌های مجلس معتقد بودند درآمد هدفمندی یارانه‌ها بیش از صد هزار میلیارد تومان است و این در حالی بود که در لایحه دولت ۳۷ هزار میلیارد تومان در آمد هدف‌مندی در نظر گرفته شد و پس از برررسی‌ها در نهایت به عدد ۹۸ هزار میلیارد رسیدیم و منابع هدفمندی را به سمت تولید و اشتغال سوق دادیم.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس گفت: بودجه علی‌رغم همه مشکلات قصد ثبات قیمت‌ها را دارد و قیمت‌های حامل‌های انرژی در مجلس دهم افزایش نیافت، افزایش قیمت ارز یکی از چالش‌های کشور در بودجه بود.

وی گفت: به دلیل عدم مدیریت رئیس کل بانک مرکزی که به عدم ثبات اقتصادی در کشور منجر شده است، یکی از سؤال‌کنندگان از رئیس‌جمهور هستم.

بختیار با بیان این‌که اجازه برداشت از صندوق ذخیره ارزی با اذن رهبری فقط در رابطه با توسعه و اشتغال بوده است، گفت: منابع صندوق ارزی به ۳۲ درصد از در آمد خالص نفت افزایش یافت تا کشور از اقتصاد نفتی به سوی اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کند.

وی با بیان اینکه برای طرح استارت آپ‌ها در اقتصاد دانش‌بنیان هم در بودجه و هم در کشور نگاه باید شود، تصریح کرد: بانک‌ها و به هم ریختگی مؤسسات مالی و اعتباری از مشکلات کنونی کشور است زیرا بانک‌ها در خدمت تولید نیستند و مشغول بنگاه‌داری هستند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: بزرگترین پتانسیل کشور، نیروی جوان ایرانی است که اهمیت آن از منابع زیرزمینی بیشتر است و امکان رشد و تعالی با جوانان میسر است.

وی افزود: مشکل بیکاری در زیر ساختی چون شرکت‌های خودرو‌سازی وجود داشت و در تمام شرکت‌ها شاهد تعدیل نیرو بودیم، اما اکنون این شرکت‌ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ در صد افزایش تولید و سفارش دارند.

بختیار ادامه داد: شرکت‌های خودروساز شهرستان به دنبال عقد قرداد با سیترون هستند که ارتقای دانش و صنعت خودرویی نتیجه آن خواهد بود.

وی گفت: صنعت پلیمر شهرستان، در کشور برند شده است و باید نگاه توسعه‌ای در این صنعت داشت و به دنبال تأمین خوراک اصلی آن به طور مستقیم از پتروشیمی‌ها هستیم.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس اظهار کرد: طرح یکی از بزرگترین دامداری‌های استان اصفهان و کشور در روستای خم پبچ با ظرفیت تولید چهار هزار رأس دام با سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام به زودی کلنگ‌زنی می‌شود.

وی افزود: فضای کسب و کار در کشور فضای روانی نیست و در بررسی که در فراکسیون تولید و اشتغال انجام شد ۶ هزار و ۴۰۰ فرآیند برای دادن پروانه و ایجاد شغل  وجود دارد که تا کنون  تنها ۸۰۰ فرایند آن حذف شده است.

بختیار با بیان اینکه ۲۰۰  میلیارد تومان سرمایه جذب شده در دو شهرستان گلپایگان و خوانسار است، تصریح کرد: بی‌احترامی و اذیت ارباب رجوع خط قرمز من است و اگر مشخص شود در اداره‌ای فساد مالی رخ داده با مدیر آن اداره برخورد می‌شود.

وی اذعان کرد: راه آهن اراک ـ خمین ـ گلپایگان ـ دامنه ـ اصفهان در چندین قطعه و در حال اتمام نقشه‌های اجرایی یک دو هزارم است و برای آن در بودجه سال جاری ۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

عضو فراکسیون تولید و اشتغال مجلس افزود: عجله‌ای برای کلنگ زدن طرح وجود ندارد، زیرا منتظر مناقصه و انتخاب پیمانکار برای تمام قطعات هستیم تا تمام قطعات به موازات و همزمان پیش برود و تا ظرف چهار سال آینده به اتمام برسد.

وی ادامه داد: در سال جاری نیز ۱۸ میلیارد تومان بودجه برای این طرح در نظر گرفته شد و انتخاب پیمانکار در قطعه اول انجام شده است.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس گفت: سرمایه‌گذار برای احداث نیروگاه سیکل ترکیبی در شهرستان وجود داشت، اما به دلیل آلایندگی و اثر بخشی آن بر کشاورزی و دامداری شهرستان موافق آن نیستیم.

وی خاطرنشان کرد: مطالعات اولیه برای نیروگاه برق آبی با ظرفیت هشت مگابایت در سال جاری به اتمام می‌رسد و به دنبال تأمین  اعتبار و انتخاب پیمانکار برای اجرای طرح هستیم.

بختیار افزود: سرمایه‌گذارانی برای نیروگاه خورشیدی در شهرستان پیشنهاد دادند و کارهایی چون پیدا کردن زمین، خرید تضمینی و عقد قرار داد آن بین سه تا ۶ ماه طول می‌کشد.

وی با اشاره به اینکه مرز سیاسی و ثبتی در شهرستان بر هم منطبق نیست، افزود: مثلا این تفاوت میان شهرستان‎های خمین و گلپایگان ۳ هزار و ۲۰۰ متر است که مهم‌ترین آثار تاریخی شهرستان یعنی سنگ نگاره‌های ۷ هزار ساله در آن قرار دارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: تعدادی از آثار تاریخی شهرستان از جمله سنگ نگاره‌ها که شامل این ۳٫۲ کیلومتر نیز می‌شود تا اردیبهشت ماه ثبت ملی خواهد شد.

وی افزود: استان مرکزی در این محدوده پروانه صنعتی صادر کرده در حالی که گلپایگان حتی مجوز گردشگری در این منطقه نیز صادر نکرده است.

بختیار گفت: ۳ هزار میلیارد تومان در اختیار نمایندگان و در بودجه سال ۹۷ قرار گرفت تا در طرح‌های اولویت‌دار و مورد نظر شهرستان‌های خود هزینه کنند.

وی گفت: ۲۱ میلیارد تومان برای طرح خمین به دامنه، ۱۰ میلیارد تومان برای تبدیل کابل خودنگهدار و طرح جامع آب شرب شهرستان از جمله طرح‌هایی است که با تأمین اعتبار در حال انجام است.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس گفت: ۱۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض دولت به کشاورزان گلپایگانی برای تغییر آبیاری غرقابی به آبیاری نوین از ابتدای سال ۹۶ تا کنون پرداخت شده است.

وی افزود: ۱۰ هزار میلیارد تومان برای وام‌های معوقه در نظر گرفته شد تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به شبکه بانکی کشور بازگشت.

بختیار ادامه داد: دانشگاه آزاد برای توسعه‌یافتگی در شهرستان‌های کوچک ایجاد شد ولی با ایجاد دانشگاه بزرگ در تهران به خطا رفت.

وی افزود: تجهیز دانشکده پرستاری به آزمایشگاه و کتابخانه با هزینه ۴۰۰ میلیون تومان توسط خیران انجام شد و تمام امکانات برای پرورش پرستار باسواد در دانشگاه آزاد صورت گرفت و هم اکنون شاهد جذب دانشجو پرستاری در این دانشکده هستیم.