آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ , Tuesday 11 December 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 99652
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۰
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  رئیس اتحادیه لوازم بهداشتی مرکز مازندران اعلام کرد

  افزایش نرخ ارز عامل گرانی این روزهای لوازم بهداشتی/ سودجویی برخی کسبه‌ از آشفته بازار ارز

  رئیس اتحادیه لوازم آرایشی و بهداشتی مرکز مازندران گفت: طی روزهای اخیر شرکت‌های توزیع‌کننده لوازم آرایشی و بهداشتی اعلام کرده‌اند که در فاکتور جدید، قیمت‌ها 20 تا 30 درصد افزایش دارد.

  آوای شمال/  از میانه‌ شهریورماه سال‌جاری تاکنون قیمت ارز با افزایش قابل توجهی روبه‌رو شده که به عقیده برخی کارشناسان اقتصادی اقتضای وضعیت بازار، آن‌را رقم زده و برخی دیگر از کارشناسان چنین وضعیتی را نشانه‌ی بحران در اقتصاد دانسته‌اند.

  آنان به دولت توصیه می‌کنند که با توجه به اینکه هدایت‌بخش عمده‌ی بازار ارز با دولت است، برای جلوگیری از افزایش آن اقدامات لازم را انجام دهد.

  البته نوسانات اخیر نرخ ارز دلایل متعددی داشته که از مهم‌ترین دلایل می‌توان به کاهش نرخ سود بانکی توسط بانک مرکزی اشاره کرد و کاهش عایدی سپرده‌های بانک، افزایش قیمت‌ها در بازار ارز را برای مردم جذاب‌تر کرده است.

  حال سوال اینجاست که تبعات این افزایش چه خواهد بود؟ آیا همانند بعضی از کشورها با بحران ارزی مواجه خواهیم شد یا خیر؟ آیا این افزایش‌ها صرفا نوساناتی ناشی از هیجانات بوده و در روزهای آتی متوقف می‌شود؟

  گفتنی است وابستگی محض اقتصاد کشور به ارز موجب شده است تا کوچک‌ترین نوسانی در بازار ارز، تکانی محسوس در بازار کشور و به‌ویژه معیشت مردم ایجاد کند، امری که مقام معظم رهبری با اشراف کامل به آن، شعار اقتصاد مقاومتی را سال‌ها است که برگزیده‌اند اما دولت‌های وقت، عملا در تحقق آن، مطلوب عمل نکرده و اثرات و تبعات ناشی از آن نیز هر از چند گاهی بازار کشور را متلاطم می‌کند.

  در هر حال، نوسانات قیمتی ارز در کشور باعث ایجاد موج جدید گرانی‌ها در بازار کشور شد. امری که بازار لوازم آرایشی و بهداشتی را نیز در کنار سایر بخش‌ها دچار نوسانات قیمتی کرد.

  افزایش نرخ ارز عامل گرانی این روزها
  رئیس اتحادیه لوازم آرایشی و بهداشتی مرکز مازندران در این‌باره به خبرنگار ما گفت: قیمت کالاهای آرایشی و بهداشتی با قیمت ارز خارجی سر و کار دارد و طبیعتا با افزایش نرخ ارز طی روزهای اخیر، افزایش قیمت کالاهای وارداتی یک امر مسلم است.

  زهدی افزود: طی روزهای اخیر شرکت‌های توزیع‌کننده لوازم آرایشی و بهداشتی خارجی نظیر شرکت نیوا و تهران بوران اعلام کرده‌اند که در فاکتور جدید، قیمت‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش دارد.

  وی اظهار کرد: افزایش قیمت در بازار به‌دلیل گران‌شدن کالاها از سوی شرکت‌های پخش و توزیع کننده است و واحدهای صنفی نقشی در افزایش آن نداشته‌اند و سود قانونی خود را دریافت می‌کنند.

  افزایش قیمت انواع ادکلن‌های خارجی در بازار
  بر اساس گزارش میدانی خبرنگار ما از بازار ساری، افزایش قابل توجه انواع ادکلن‌های خارجی طی روزهای اخیر در برخی برندها تا ۴۰ درصد است.

  این نوسانات قیمتی موجب شده است تا برای خرید یک برند در بازار حتی با اختلاف ۲۰ هزار تومانی نیز مواجه شوید و شاهد چند نرخی بودن یک کالا در بازار باشید.

  افزایش ۳۰ تا ۵۰ هزار تومانی قیمت
  متصدی یکی از واحدهای صنفی عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی در مازندران ضمن تأیید افزایش قیمت در بازار گفت: افزایش دلار سبب بالا رفتن قیمت‌ها شده است، به نحوی‌که قیمت یک ادکلن ۵۰ تا ۶۰ هزار تومانی، هم اکنون به ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

  کسبه دیگری در گفت‌وگو با خبرنگار ما ضمن تأیید افزایش قیمت لوازم آرایشی و بهداشتی در بازار بیان کرد: هر چند این افزایش قیمت عموما شامل کالاهای وارداتی می‌شود اما طی روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت حتی در محصولات داخلی نیز بوده‌ایم.

  افزایش ۱۵ درصدی کالاهای داخلی
  وی با بیان اینکه غالب کالاهای قابل عرضه در فروشگاه ما بومی و تولیدات داخلی است، افزود: طی روزهای اخیر حتی شرکت‌های داخلی نظیر لی‌لی نایت نیز ۱۵ درصد افزایش قیمت را اعلام کرده‌اند.

  این فعال لوازم آرایشی و بهداشتی در بازار استان خاطرنشان کرد: این شرکت‌ها عامل این افزایش قیمت را نوسانات ارز و در نتیجه افزایش قیمت مواد اولیه بیان کرده‌اند.

  هر چند لوازم آرایشی و بهداشتی و همچنین ادکلن از کالاهای اساسی و ضروری محسوب نمی‌شود، اما سودجویی برخی کسبه و همچنین نوسانات ارز که بازار کشور را تحت سلطه دارد، آشفته و دچار تشنج کرده است.

  برچسب ها :

  نظرات