آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ , Saturday 20 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 99253
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  افزایش ۶۷۰۰ میلیارد تومانی بودجه آموزش و پرورش در مجلس/بدهی ۱۵۰ میلیارد تومانی قبوض آب، برق و گاز مدارس

  معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در مجلس 6700 میلیارد تومان بر بودجه پیشنهادی دولت برای آموزش و پرورش اضافه شد، گفت: کل هزینه آب، برق و گاز مدارس سالیانه در سطح کشور 300 میلیارد تومان است که ما از این محل 150 میلیارد تومان به شرکت های مربوطه در سال 96 بدهی داریم.

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، یوسف نجفی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در استودیو الفبا اظهار داشت: ما شاهد هستیم تعامل آموزش و پرورش با مجلس یک تعامل خوبی بوده است و خروجی آن را در برنامه ششم توسعه می بینید؛ در برنامه ششم توسعه، در لایحه پیشنهادی دولت، یک بند تکلیفی داشتیم که در اثر تعامل سازنده آموزش و پرورش و مجلس، در خروجی ۲۵ حکم گرفتیم که اگر هریک از حکم ها اجرا شده و آیین نامه های تدوین شود، موجب تحول در حوزه های مختلف آموزشی و تربیتی، اداری و مالی می شود.

  وی ادامه داد: در بُعد منابع انسانی، در ماده ۶۳ برنامه ششم توسعه تصویب کردیم که مرجع مناسب تأمین و تربیت نیروی انسانی در آموزش و پرورش، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی خواهند بود؛ ضمن اینکه راهکارهای دیگر هم بر اساس اساسنامه دانشگاه فرهنگیان که ماده ۲۸ است وجود دارد که در حال پیگیری آن هستیم.

  نجفی اضافه کرد: در برنامه ششم توسعه در بخش فضاهای آموزش و پرورش ۳ میلیارد دلار از محل حساب ذخیره ارزی برای بهسازی، نوسازی و تخریب و بازسازی مدارس اختصاص یافت.

  وی گفت: در لایحه بودجه ۹۶ هم شاهد یک بند تکلیفی بودیم که در خروجی ۷ حکم گرفتیم که یکی از آنها بند «ه» تبصره ۹ بود و به آموزش و پرورش اجازه می داد املاک مازاد و فضاهای خالی که دارد را با تغییر کاربری، استفاده کند و در همان بودجه ۹۶ توانستیم ۴۲۰۰ میلیارد تومان به سقف بودجه آموزش و پرورش اضافه کنیم.

  * جزئیات افزایش بودجه آموزش و پرورش در مجلس

  معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در لایحه بودجه ۹۷ هم تا به امروز بیش از ۶ هزار میلیارد تومان به سقف بودجه پیشنهادی دولت در مجلس اضافه شد که خیلی از این موارد در صحن علنی مجلس تصویب شد و البته برخی موارد هزینه ای مانده است که امیدوارم در این هفته در مجلس تصویب شود.

  وی افزود: بین مجلس و آموزش و پرورش تعامل خوبی برقرار است و هر کجا پیشنهادی از سوی دولت یا آموزش و پرورش به مجلس داده شده است، مجلس انصافا تصویب کرده است که جا دارد از تک تک نمایندگان مجلس و نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات قدردانی کنیم.

   نجفی به اعتبار در نظر گرفته شده در لایحه بودجه برای پاداش پایان خدمت فرهنگیان اشاره کرد و گفت: در لایحه پیشنهادی دولت ۳۵۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای این موضوع پشنهاد شده بود که مورد موافقت نگرفت زیرا این صندوق برای حمایت از بخش خصوصی است اما مجلس با پیشنهاد آموزش و پرورش جایگزینی را در نظر گرفت تا از یک درصد هزینه شرکت های دولتی و بانک ها تأمین شود.

  وی افزود: در برنامه ششم توسعه تصویب شد معادل کمک خیرین، دولت برای مدرسه سازی کمک کند که این رقم ۱۵۶ میلیارد تومان در لایحه پیشنهادی دولت بود و در مجلس به ۴۱۱ میلیارد تومان افزایش یافت.

  معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در لایحه بودجه ۲۸۶ میلیارد تومان برای تأمین سرانه دانش آموزی پیشنهاد شده بود که در مجلس به ۳۲۶ میلیارد تومان افزایش یافت، گفت: در بخش فعالیت های پرورشی ۱۹۷ میلیارد تومان در لایحه بودجه پیشنهاد شده بود که ۲۲۲ میلیارد تومان افزایش یافت.

  وی ادامه داد: در بخش فعالیت های تربیت بدنی و ارتقای سلامت، ۱۵۳ میلیارد تومان در لایحه بودجه پیشنهاد شده بود که به ۱۷۳ میلیارد تومان افزایش یافت و در برنامه حمایت و ارتقای پوشش تحصیلی مناطق محروم ۴۸۵ میلیارد تومان پیشنهاد شد که در مجلس به ۵۴۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

  نجفی اضافه کرد: در لایحه بودجه برای دانشگاه شهید رجایی ۴۸ میلیارد تومان پیش بینی شده بود که به ۵۷ میلیارد تومان افزایش یافت و برای دانشگاه فرهنگیان هم ۳۳۶ میلیارد تومان پیش بینی شده بود که به ۳۹۹ میلیارد تومان افزایش یافت.

  وی  افزود: در بخش هزینه ای سازمان نوسازی مدارس ۱۱ میلیارد تومان پیشنهاد شده بود که به ۲۶ میلیارد تومان در مجلس افزایش یافت و در بخش عمرانی این سازمان هم ۶۵۶ میلیارد تومان در لایحه بودجه پیش بینی شده بود که به یک هزار میلیارد تومان افزایش یافت همچنین در مجلس اجازه داده شد معادل ریالی یک هزار میلیارد تومان اوراق اسلامی انتشار یابد و در اختیار این سازمان قرار گیرد.

  معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در لایحه بودجه ۶۶ میلیارد تومان برای سازمان آموزش و پرورش استثنایی پیشنهاد شده بود که به ۸۶ میلیارد تومان افزایش یافت، اظهار داشت: با توجه به تصویب قانون تأسیس مدارس غیردولتی، مجلس برای حمایت از صندوق حمایت از توسعه مدارس غیردولتی، ۲۵ میلیارد تومان را اختصاص داد.

  وی ادامه داد: بر اساس برنامه ششم توسعه ۲۷ صدم تعرفه مالیات بر ارزش افزوده باید اخذ شده و در اختیار وزارتخانه های ورزش و جوانان و آموزش و پرورش قرار گیرد که ۸۵ درصد سهم وزارت ورزش و جوانان و ۱۵ درصد سهم آموزش و پرورش است که منابع آن در مجلس افزایش یافت.

  نجفی گفت: از محل ردیف های متفرقه، یک درصد سود شرکت ها، درصد مالیات بر ارزش افزوده و سایر محل ها، ۶۷۰۰ میلیارد تومان به سقف بودجه پیشنهادی دولت تا به امروز برای آموزش و پرورش افزوده شده است.

  وی با بیان اینکه سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی ۱۰٫۱۰ درصد بود که ۱۱٫۵ درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: علی رغم همه این افزایش ها ما کسری داریم؛ ۳۸۰۰ میلیارد تومان از سال ۹۶ و در خود سال ۹۷ هم در صورت اجرای احکام برنامه ششم توسعه ۳۰۰۰ میلیارد تومان کسری خواهیم داشت ضمن اینکه کسری اعتبارات احکام جدید و افزایش سنواتی را هم باید در نظر گرفت.

  معاون حقوقی و امور مجلس در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص مصوبه معاف بودن مدارس از پرداخت قبوض آب، برق و گاز بر اساس الگوی مصرف، گفت: رعایت الگوی مصرف به مدیریت بهینه مصرف انرژی در مدرسه کمک می کند که در این خصوص باید دستورالعملی با همکاری وزارت نیرو و آموزش و پرورش تهیه شود.

  وی ادامه داد: کل هزینه آب، برق و گاز مدارس سالیانه در سطح کشور ۳۰۰ میلیارد تومان است که ما از این محل ۱۵۰ میلیارد تومان به شرکت های مربوطه در سال ۹۶ بدهی داریم.

   

  برچسب ها :

  نظرات