آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , Saturday 16 February 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 99162
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  فعالان رسانه‌ای لبنانی: محور مقاومت باید «اتاق خبر و عنوان‌های کاری مشترک» داشته باشد

  فعالان رسانه‌ای لبنان تأکید کردند اعضای محور مقاومت باید در اتاق خبری مشترک، تحولات دنیای روز را با یکدیگر بررسی کرده و در جنگ نرم قوی‌تر ظاهر شوند.

  آوای شمال/ جمعی از فعالان رسانه‌ای لبنان امروز (شنبه) با حضور در خبرگزاری فارس، به بیان دیدگاه‌های خود درباره تحولات لبنان، ایران و منطقه پرداختند.

  «ناصر قندیل» تحلیلگر لبنانی در ابتدای این نشست گفت: ما اتفاقات را دنبال می‌کنیم و قدردان تلاش دوستان هستیم، خبرگزاری فارس در دوره‌ای کوتاه با کم‌ترین امکانات توانست به جایگاهی برسد و موفقیت‌هایی کسب کند. ما در حال مبارزه برای یک هدف هستیم، هدف ما مشترک همان مبارزه با طرح صهیونیست و آمریکا در منطقه است، ‌نیازی نیست اینجا ما سیاست‌های‌مان را یادآوری کنیم بلکه آنچه نیاز است مکانیزم و عنوان‌های کاری مشترک هست که ما باید درباره آن تصمیم بگیریم و بر روی آن کار کنیم.

  وی ادامه داد: ما در سالروز انقلاب اسلامی هستیم که با رهبری امام خمینی به سرانجام رسید، کسی که با رهبری ایشان دوران جدیدی به طور کل آغاز شد و به لطف شهدای مقاومت وارد مرحله جدیدی شدیم.

  قندیل افزود، فرماندهی مقاومت از ایران، سوریه تا فلسطین،‌ فرماندهی بی‌نظیری بوده است.  به خصوص سید حسن نصرالله که استثنایی است؛ اکنون نیاز به  این است که اثبات کنیم می‌توانیم دستاوردهای بزرگتری محقق کنیم و حتی به دستورعمل‌های سیاسی برسیم.قندیل به عنوان مثال به توافق‌ هسته‌ای اشاره کرد و گفت ضروری است که این دستورالعمل‌ها وارد سیاست شود.

  «عبدالحلیم فضل الله» رئیس مرکز پژوهش‌های حزب‌الله لبنان گفت، در سایه رهبری مقتدر آیت‌الله خامنه‌ای در ایران گرفته تا بشار اسد در سوریه تا سید حسن‌نصرالله در لبنان، و همچنین رهبران متحدین مانند «ولادیمیر پوتین»رئیس‌جمهور روسیه و مقامات چین دیگر نباید نگرانی داشته باشیم، چرا که این رهبری با درایت و دوراندیشی همراه است، ما از این جهت نگرانی نداریم اما در دو موضوع چالش داریم و نیاز داریم برای پیشرفت درباره آن فکر بکنیم، این دو چالش باید بین ما نخبگان جامعه بحث بشود.

  فضل‌الله افزود: اولین چالش اقتصاد است و اینکه چطور ما باید از وضعیت کنونی خارج شویم؛ دوم اینکه ما در رسانه باید به اخلاق پایبند باشیم و به رسانه‌ای تبدیل شویم که جلب توجه کند و تریبون‌هایی جذاب برای مردم داشته باشیم، این دو چالش در کشورهای مختلف فرقی ندارد و ما در لبنان، عراق یا سوریه و غیره باید به آن توجه داشته باشیم.

  «طلال عتریسی» استاد دانشگاه دولتی لبنان گفت: همه ما جزء محور مقاومت هستیم و باید به رسانه‌های‌مان توجه داشته باشیم. چون اکنون در ایران هستیم من به رسانه‌های ایران می‌پردازم، تعدد رسانه‌ها در ایران این فرصت را به وجود آورده تا هر کدام وارد حوزه‌های تخصصی بشوند و نه تنها در جهت خدمت به اهداف ایران بلکه در راستای خدمت به تمام محور مقاومت باشند.

  وی ادامه داد: خبرگزاری فارس گنجایش این را دارد که در حجمی ورای حجم فعلی ظاهر شود. کشوری با حجم ایران نیازمند این است که در مقابله با قوای استکباری، رسانه‌ای در  حد خودش داشته باشد، بنابراین می‌طلبد که ما از سطح صرفاً پوشش تحولات به مرحله‌ هدایت افکار عمومی برسیم.

  عتریسی گفت: ما با همین مشکل در لبنان نیز مواجه هستیم اما ما باید یک «آشپزخانه سیاسی» داشته باشیم تا در آن اتاق، اخبار پخته شود. وجود یک اتاق خبر ضروری است؛ علاوه اینکه در کنار منطقه‌ای که خبری خاص در آن اتفاق افتاده باید خبرنگار حضور داشته باشد تا خبر مطابق با مواضع ما مخابره شود.

  «حسین رحال» رئیس واحد رسانه های الکترونیک حزب الله و دیگر فعال رسانه‌ای لبنانی، در ابتدا از دعوت خبرگزاری فارس تشکر کرد و پیروزی انقلاب و پیروزی‌های محور مقاومت را تبریک گفت. وی در ادامه به جنگ نرم و سخت در منطقه پرداخت و گفت: جنگ سخت در جبهه نبرد و جنگ نرم در رسانه‌ها و امثال آن وجود دارد؛ ما پیروزی‌های بسیاری در مقابله با داعش و تکفیری‌ها کسب کرده‌ایم اما گاهی در سطح جنگ نرم موفقیت خاصی به دست نیاورده‌ایم.

  وی ادامه داد: نبرد رسانه‌ای که اکنون با آن مواجه هستیم و نیز حمایت آمریکایی از برخی کشورهای حاشیه خلیح فارس این را می‌طلبد که ما درباره خود بازنگری داشته باشیم. پس از اتفاقات مربوط به سال ۲۰۱۱ میلادی، محور مقاومت اکنون بخشی از بیننده‌های عربی خود را در منطقه از دست داده است. دلایل ملموس زیادی وجود دارد اما به هر ترتیب برای مقابله با این دلایل شاید به امکاناتی بیش از آنچه در اختیار محور مقاومت است، نیاز است اما با همین امکانات هم شاید بتوان بخشی از این بیننده‌ها را بازگرداند.

  رحال سپس تصریح کرد: در سطح عربی ما اینها را تجربه کرده‌ایم و نیازمند فناوری‌هایی هستیم؛ رسانه‌های ایرانی از جمله خبرگزاری فارس هم باید در این مسیر یاری کنند تا بتوانیم به اهداف برسیم. برای تولید این گفتمان، رسانه‌های ایران باید عمیقاً متوجه سیاستی که به کار می‌برند باشند زیرا برای مخاطب عربی حساسیت‌های مختلفی در موارد مختلف مانند سیاست‌های مذهبی و بین‌المللی وجود دارد؛ این مسئولیت نه فقط شما بلکه مسئولیت همه ماست؛ پیشنهاد می‌کنم کارگاهی عملی در منطقه بین کشورهای محور مقاومت و سران رسانه‌ای شکل بگیرد؛ ما فقط نباید با مردم موافق خودمان حرف بزنیم بلکه باید به آرای مخالفان خود نیز توجه کنیم.

  «حسام مطر» دیگر فعال رسانه‌ای لبنانی از میزبانی فارس تشکر کرد و گفت: می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که رسانه‌های رقیب، امکانات مالی زیادی دارند که ما قدرت رقابت با آنها را نداریم به عنوان مثال یکی از شبکه‌ها در چند سال پیش بودجه‌ سالانه بیش از یک میلیارد دلار داشت؛ سؤال این است که ما چگونه می‌خواهیم با رسانه‌ای با این توان مالی رقابت کنیم؛ باید در این رابطه فکر کنیم. هماهنگی میان رسانه‌های محور مقاومت درست است و عملی کردن آن مفید است. اصطلاحاتی که در گفتمان و خبر به کار برده می‌شود، باید دقیق باشد و من موافق هماهنگی در این زمینه را تأیید می‌کنم تا بتوانیم آن امکان مالی که نداریم را از طریقی دیگر جبران کنیم.

  نفر ششم «علی نورالدین» از خبرنگاران تلویزیون «NBN» لبنان بود، وی گفت من به دو نکته می‌پردازم: گفتمان ایران باید حاوی نکاتی مفید برای منطقه باشد؛ دوم اینکه رسانه‌های ایرانی فقط نباید مترجم اخبار باشند. اکنون بسیاری از کشورهای عربی، اخبار را به فارسی هم دنبال می‌کنند. برخی اخباری که در رسانه‌های ایران منتشر نمی‌شود این خبر در سایت‌های دیگر پوشش داده می‌شود و این باعث به وجود آمدن نوعی ابهام می‌شود.  نکته دوم درباره قالب تولید اخبار هست که قدیمی شده و اکنون نیازمند جدیدتر شدن است به نحوی که بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند.

  «حبیب فیاض» عضو هیأت رئیسه دانشگاه دولتی لبنان اعلام کرد هر نبردی در هر جایی از سیاسی گرفته تا نظامی و فرهنگی را رسانه‌ها می‌توانند یاری کنند و نقش رسانه در این زمینه بسیار پررنگ است. ممکن است شما در میدان بازنده باشید اما در رسانه‌ می‌توانید برنده باشید. ایران قدرت زیادی دارد و ما در لبنان تجربه زیادی داریم وشاید با کنار هم قرار گرفتن این دو بتوان به اهداف مشترک «بهتر» دست یافت.

  عضو هیأت رئیسه دانشگاه دولتی لبنان افزود: ایران در رسانه‌های تصویری و شنیداری باتجربه بوده اما می‌تواند قوی‌تر از این باشد برخی رسانه‌ها مانند خبرگزاری فارس موفق شدند خلأ ارتباط‌ با مخاطب را پر کنند.  مشکلی در ایران وجود دارد این است که خبرگزاری‌ها این تصویر را از کشورشان که کشوری نظامی است،‌ تقویت می‌کنند و گویی که ایران قدرتی نظامی است که حضور سیاسی هم در منطقه دارد. ایران را اکنون با موشک‌ها، تاسیسات هسته‌ای، حضور نظامی در عراق و سوریه و مذاکرات هسته‌ای ۵+۱ و امثال آن می‌شناسند اما مسایل ایران اعم از اینهاست ، در حالی که ایران یک پیشینیه تاریخی تمدنی برجسته دارد که باید بازتاب داده و شناخته شود.

  «پیام تیرانداز» مدیرعامل خبرگزاری فارس نیز ضمن تشکر از اظهارنظرها گفت: نکات مهمی اشاره شد که بخشی از این‌ها در حال برنامه‌ریزی است و بخشی دیگر  نیاز به هماهنگی اعضای محور مقاومت دارد که ما می‌توانیم سنگ بنای این کار را بگذاریم تا از هم‌افزایی یکدیگر استفاده کنیم. اتفاقاً یکی از توصیه‌ها همین هم‌افزایی میان رسانه‌ها در محور مقاومت بود که ا‌ن‌شاءالله همه به سمت حرفه‌ای شدن حرکت  کنیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات