آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ , Tuesday 16 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 99108
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  معاون سازمان میراث فرهنگی:

  بیمه هنرمندان صنایع دستی هزار میلیارد تومان بودجه می‌خواهد/میراث فرهنگی مسؤولیتی ندارد

  معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: سازمان میراث فرهنگی هیچ مسؤولیتی در قبال بیمه هنرمندان صنایع دستی ندارد و این موضوع کاملا مرتبط با تامین اجتماعی است و تامین اجتماعی باید سالی هزار میلیارد تومان برای بیمه هنرمندان صنایع دستی هزینه کند.

  آوای شمال/ بهمن نامورمطلق شنبه‌شب در حاشیه آیین افتتاح هتل اهورا در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در بیمه هنرمندان صنایع دستی و فرش در روستا مشکلی وجود ندارد اما در شهرها هنرمندان صنایع دستی با مشکل بیمه‌ای روبه رو هستند.

  وی افزود: سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری هیچ مسؤولیتی در قبال بیمه هنرمندان صنایع دستی ندارد و این موضوع کاملا مرتبط با تامین اجتماعی است و تامین اجتماعی باید سالی هزار میلیارد تومان برای بیمه هنرمندان صنایع دستی هزینه کند و دولت نیز به دلیل کمبود بودجه نمی‌تواند این مبلغ را به تامین اجتماعی پرداخت کند در نتیجه چالش بیمه‌ای برای هنرمندان صنایع دستی به وجود می‌آید.

  معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خاطرنشان کرد: هرچند نمی‌توانیم فردی را اکنون بیمه کنیم اما تمام تلاش خود را برای ابقای بیمه شدگان گذشته انجام داده‌ایم و طرحی نیز با تاکید بر بیمه هنرمندان صنایع دستی به مجلس ارائه شده که منتظر تصویب آن هستیم..

  این مسؤول درباره بازار فروش صنایع دستی کشور بیان کرد:  مشکل فروش صنایع دستی در همه کشورهای پست مدرن به دلیل عرضه بیش از تقاضا وجود دارد اما در ایران به دلیل تحریم‌ها این معضل خود را بیشتر نشان می‌دهد و در شرایط پسابرجام چالش فروش کماکان دامن‌گیر هنرمندان این رشته است.

  نامورمطلق تصریح کرد: بخاطر اشتغال‌زایی صنایع دستی شورای عالی صادرات غیرنفتی باید از صنایع دستی و به ویژه فرش حمایت کند ولی هرچند صادرات صنایع دستی طی این سال‌ها چهار برابر شده اما به دلیل ضعف ساختاری صنایع دستی کشور باید این مقدار صادرات ۱۰ برابر شود تا شاهد رونق اقتصادی از طریق صادرات صنایع دستی باشیم.

  وی افزود: برای رشد و پویایی صنایع دستی ابتدا باید در داخل کشور فرهنگ‌سازی صورت گرفته و سپس برای صادرات تبلیغات ویژه در خارج از کشور برای شناساندن آثار هنرمندان انجام گیرد.

  معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور یادآور شد: با مشوق‌های صادراتی، تعرفه‌های دوجانبه و حمایت از تجار ایرانی می‌توان شرایط خوبی را برای رقابت صنایع دستی ایران با بازارهای جهانی فراهم کرد.

  این مسؤول بیان کرد: ۴۰۰ هزار نفر در سامانه هنرمندان صنایع دستی کشور عضویت دارند و بیش از یک میلیون نفر در کشور در حوزه صنایع دستی و فرش فعالیت دارند که با فرهنگ‌سازی و جلوگیری از قاچاق صنایع دستی و نگاه ویژه به این حوزه می‌شود بین دو تا سه میلیون شغل ایجاد کرد.

  نامورمطلق افزود: ایران بیشترین فارغ‌التحصیلان، تحصیلات تکمیلی صنایع دستی جهان را دارد و این سرمایه مهمی برای ورود قدرتمند به بازارهای جهانی است.

  وی در پایان گفت: اکنون حدود ۵۵ بازارچه صنایع دستی در کل کشور برای عرضه محصولات هنرمندان صنایع دستی فراهم شده است و ما با شعار ” هر شهرستان؛ یک بازارچه صنایع دستی” سعی در نهادینه کردن صنایع دستی در سبد خرید خانوارها هستیم.

  برچسب ها :

  نظرات