آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ , Saturday 20 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 98951
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  آغاز به کار عملیات اجرایی آزادراه صدرا ـ دوکوهک/ افتتاح ۴۵۰ واحد پروژه بناسازان رمضان

  با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن گشایش 2 مرکز آموزشی و 450 واحد مسکونی پروژه بناسازان رمضان در شهر جدید صدرا، عملیات اجرایی آزادراه صدرا ـ دوکوهک آغاز شد.

  آوای شمال/ حبیب‌الله طاهرخانی بعدازظهر امروز در آئین گشایش و بهره‌برداری از ۲ مرکز آموزشی ۱۲ کلاسه و ۴۵۰ واحد مسکن مهر پروژه بناسازان رمضان شهر جدید صدرا و آغاز عملیات اجرایی آزادراه صدرا به دوکوهک اظهار داشت: ۱۸ شهر جدید در دستور کار است که شهر صدرا نیز یکی از آن‌ها است که توانسته بخشی از تبعات هجوم جمعیت به کلان‌شهرها را بپذیرد و مردم را در خود جای دهد.

  وی با بیان اینکه حدود یک‌صد هزار جمعیت در صدرا ساکن هستند، افزود: یکی از دستور کارهای جدی ما این است که بستر شکل‌گیری هویت را در این شهر فراهم و در این راستا تسریع کنیم و وظیفه ما است که بسترهای شکل‌گیری این هویت اعم از مذهبی، فرهنگی و کارکردی را در صدرا موجب شویم.

  این مقام مسؤول اضافه کرد: خلأهایی در راستای ایجاد بسترهای زیرساختی موردنیاز به وجود آمده و واقعاً مورد قبول نیست که در شهرهای جدید با کمبود امکانات آموزشی، فرهنگی یا درمانی مواجه باشیم که بخشی از آن به دلیل ایجاد مسکن مهر در ابعاد گسترده و خارج از ظرفیت صدرا بوده که خود موجب عقب‌ماندگی شد.

  طاهرخانی افزود: مسکن مهر مصداق این مصرع شعر حافظ بود که می‌فرماید: «که عشق آسان نمود اول، ولی افتاد مشکل‌ها» که به‌نوعی خانه‌دار کردن مردم عشق می‌خواهد ولی اگر منابع و مطالعات لازم در این خصوص صورت نگیرد، عملکرد آن به ضدش تبدیل می‌شود.

  وی افزود: تمرکز دولت این است که برچسب بدنامی مسکن مهر را برداریم که در این راستا توسعه دادن فعالیت‌ها، شکل‌گیری مراکز محلات، تأمین خدمات روبنایی و زیر بنایی مسکن مهر را با توجه ویژه‌ای دنبال خواهیم کرد.

  طاهر خانی با بیان اینکه در شهرهای جدید در دهه فجر ۱۵ واحد آموزشی را افتتاح کرده و ۷۰ واحد دیگر را زیرساخت داریم، ادامه داد: در چهارچوب مسکن مهر هیچ فکری برای تأمین مالی خدمات روبنایی و زیربنایی نشده بود و معلوم نبود مدرسه و کلانتری و فضای سبز شهری و تصفیه‌خانه فاضلاب را چه کسی خواهد ساخت و همه به دستگاه‌های دولتی موکول شده بود که آن‌ها نیز درگیر مشکلات ریز درشت خود بودند.

  این مقام مسؤول اضافه کرد: ساخت مسکن راحت بود چراکه بخشی از تسهیلات را بانک می‌داد و بخشی نیز با آورده مردم تأمین می‌شد اما آماده‌سازی و محوطه‌سازی در برخی سایت‌ها ۱۸ میلیون تومان نیاز داشت یعنی به ازای همان پول ساخت باید هزینه این مسئله نیز پرداخت می‌شد و مردم نیز آمادگی پرداخت چنین پولی را نداشتند چراکه به آنان گفته شده بود ۴ میلیون بیاورید و مسکن را بگیرید.

  وی افزود: مسکن مهر بسیار مسئله پیچیده‌ای بود و اگر به این مرحله رسیده، نشان‌دهنده همت کسانی بود که دغدغه این کار را داشتند و با همت استاندار فارس و هماهنگی مدیرکل مسکن و شهرسازی و… این کار به سرانجام رسید.

  طاهرخانی ادامه داد: دولت برای حل این موضوع و عدم تحمیل هزینه‌ها به مردم، بخش عمده آماده‌سازی محوطه مسکن مهر را پذیرفته است و در شهرهای جدید هر جا که احساس می‌کنیم به مردم فشار می‌آید امکان مجوز به مجموعه شرکت‌ها را می‌دهیم که در این زمینه کار کنند.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال گذر از این مرحله هستیم، افزود: هدف اصلی ما این است که بخشی از کارکرد اصلی شهر شیراز را صدرا ایفا کند که در این راستا ۲ کارکرد مدنظر ما است که یکی از آن‌ها ارائه خدمات درمانی سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی است که پایه‌های محکمی برای آن در صدرا گذاشته‌شده که بیمارستان پیوند کبد نمونه آن است.

  وی افزود: کارکرد بعدی موردنظر برای شهر صدرا، مسئله تفریحی و گردشگری است که می‌تواند اقتصاد صدرا را شکل دهد و برای این آینده مطلوب، مجموعه همکاران ما توجیه شده‌اند.

  طاهرخانی در پایان نیز گفت: شهر صدرا را شهر زندگی و محیط‌زیست پایدار برای شهروندان تبدیل خواهیم کرد.

   

  برچسب ها :

  نظرات