آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ , Saturday 20 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 98930
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ بهمن, ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  بی‌توجهی به اقتصاد روستاها مولد پسرفت اقتصادی است/ تولید ناخالص اردبیل پایین‌تر از میانگین کشوری

  نائب‌رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: دستیابی به توسعه ملی با محور قرار دادن توسعه متوازن شهر و روستا محقق شده و بی‌توجهی به اقتصاد روستایی پسرفت اقتصادی را در پی خواهد داشت.

  آوای شمال/ رضا کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: دستیابی به توسعه ملی با محور قرار دادن توسعه متوازن شهر و روستا میسر خواهد شد و پیشرفت همه جانبه کشور بدون توجه به توسعه پایدار روستاها غیرقابل تصور است.

  وی افزود: برای ماندگاری فعالیت‌های زیرساختی انجام پذیرفته در روستاها باید به افزایش درآمدها و رونق اقتصادی روستائیان توجه ویژه شود، اما متأسفانه در تحقق این اتفاق شاهد کم‌کاری و بی‌برنامگی‌هایی هستیم.

  نائب‌رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان مردم در مجلس به دنبال تعریف ساختارهای خاص و ایجاد سازمان عمران و توسعه روستایی بوده که محوریت برنامه‌های خود را سیاست‌گذاری در ارتقای وضعیت اقتصادی روستاها قرار دهند.

  کریمی به جایگاه مهم روستانشینان در پویایی اقتصاد کشور اشاره کرد و توضیح داد: ایجاد تسهیلات صنایع تبدیلی در روستاها، احداث سدهای معیشتی، استفاده بهینه از منابع آبی و جلوگیری از مهاجرت روستانشینان از جمله اولویت‌های توجه به رونق اقتصادی روستائیان است.

  تولید ناخالص استانی اردبیل پایین‌تر از میانگین کشوری است

  وی بیان کرد: تولید ناخالص استانی اردبیل پایین‌تر از میانگین کشوری بوده و تا زمانی که زیرساخت‌های اقتصادی استان ترمیم نشود، قادر به دستیابی به حداقل‌ها نخواهیم بود.

  نائب‌رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در برهه‌ای از زمان در استان اردبیل از فرصت بهره‌گیری از منابع دولتی برای ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی برخوردار بودیم که متأسفانه از این فرصت به خوبی استفاده نشد.

  کریمی بیان کرد: از سال ۸۴ طبق اصل ۴۴ قانون اساسی با منع قانونی ایجاد صنایع مادر با استفاده از منابع دولتی مواجه شدیم تا دولت‌ به واگذاری بنگاه‌های اقتصادی به بخش‌های خصوصی روی آورد و به همین دلیل برای رونق صنایع باید به دنبال بخش‌های خصوصی قدرتمند باشیم.

  وی تأکید کرد: جهش اقتصادی استان با سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی قدرتمند محقق خواهد شد و در این راستا دولت نیز مکلف شده تا صنایع و بنگاه‌های اقتصادی را به بخش خصوصی واگذار کند.

  نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: افزایش تولید و ایجاد زنجیره‌ای از محصولات کشاورزی مهم در کنار برخورداری روستاها از صنایع تبدیلی از برنامه‌های در حال پیگیری نمایندگان مردم در خانه ملت است.

  کریمی گفت: دیدار مستقیم نمایندگان استان با وزیران دولت پیگیری شده تا به صورت مستقیم و شفاف تمامی دغدغه‌ها و مشکلات مردم مطرح شده و خواسته‌های آنها به صورت جدی بیان شود.

  وضعیت اقتصادی استان اردبیل قابل قبول نیست

  وی با اشاره به اینکه تا پیش از سال ۹۶، راه‌آهن اردبیل جزء پروژ‌های اولویت‌دار دولت‌ نبود، افزود: در حالی که از اعتبار ۲۷ میلیارد تومانی درنظر گرفته شده برای تکمیل راه‌آهن تنها ۶ میلیارد تومان آن تخصیص داده شده بود، با تلاش مجمع نمایندگان و مسؤولان استانی با تخصیص تمامی اعتبارات مذکور موافقت به عمل آمده و علاوه بر آن در سال جاری افزایش اعتبار ۹۱ میلیارد تومانی این پروژه را شاهد بودیم.

  نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وضعیت اقتصادی استان اردبیل با توجه به بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌‌های خدادادی و منابع انسانی مناسب در شأن مردم استان نیست و برای جهش اقتصادی نیازمند توجه ویژه دولت و همت ویژه تمامی مدیران دستگاه‌های اجرایی برای برطرف‌سازی موانع هستیم.

  کریمی بیان کرد: برای سال آینده ۱۴۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و ۲۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده که چنانچه این روند تداوم یابد قطعا تا سه سال آینده شاهد اتمام پروژه راه آهن اردبیل – میانه و تحقق مطالبه چندین ساله مردم خواهیم بود.

   

  برچسب ها :

  نظرات