آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ , Tuesday 25 September 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 98824
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ بهمن, ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  تیلرسون از پیشرفت در طرح دولت ترامپ برای مذاکرات سازش خبر داد

  وزیر خارجه آمریکا که به اردن سفر کرده روز چهارشنبه از پیشرفت در مذاکرات سازش خبر داد.

  آوای شمال/ «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه از «پیشرفت‌های مناسب» در اقدامات دولت این کشور روی «طرح صلح خاورمیانه» (مذاکرات سازش) خبر داده و گفته «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره زمان اعلام این موضوع تصمیم‌گیری خواهد کرد.

  تیلرسون این مطلب را دور چهارشنبه، در خلال سفر خود به اردن مطرح کرد. وی در  این سفر همچنین بسته کمک ۵ ساله کشورش به اردن را هم امضا کرد.

  به نوشته رویترز، وزیر خارجه آمریکا درباره طرح سازش میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها گفت: «من این طرح را دیده‌ام… چند ماه روی آن کار شده است. با آنها درباره طرح مشورت کرده‌ و حوزه‌هایی که به کار بیشتر نیاز دارند را مشخص کرده‌ایم.»

  تیلرسون اضافه کرد: «بنابراین، فکر می‌کنم به رئیس‌جمهور بستگی دارد که درباره زمان مناسب برای علنی کردن طرح تصمیم بگیرد. از نظر من، این طرح کاملاً پیشرفت کرده است.»

  ترامپ چند ماه پیش با دگرگون کردن سیاست چندین دهه‌ای آمریکا قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته و فرایند انتقال سفارت کشورش از تل‌آویو به قدس را کلید زد.

  این اقدام خشم جهان اسلام را به همراه داشت. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که با آمریکا به عنوان طرف میانجی در مذاکرات سازش همکاری نخواهد کرد.

  چند هفته بعد، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را در مخالفت با تصمیم آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به تصویب رساند.

  ترامپ کشورهایی که از آن قطعنامه حمایت کردند را به قطع کمک‌های مالی تهدید کرد. اردن یکی از کشورهای حامی آن قطعنامه بود.

   

  برچسب ها :

  نظرات