آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ , Wednesday 24 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 98719
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  ۲ میلیارد دلار حجم مبادلات بازرگانی خارجی ازبکستان در ژانویه ۲۰۱۸

  بر اساس گزارش کمیته آمار ازبکستان، مبادلات بازرگانی خارجی ازبکستان در ژانویه سال 2018 میلادی به 2 میلیارد دلار رسیده است.

  آوای شمال/ بر اساس گزارش کمیته آمار ازبکستان، مبادلات بازرگانی خارجی ازبکستان در ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی به ۲ میلیارد دلار رسیده است.

  در ژانویه ازبکستان صادرات گندم را تقریبا ۷ برابر، گاز طبیعی را ۳٫۳ برابر، ماشین و تجهیزات را ۳ برابر افزایش داده است.

  مبادلات بازرگانی خارجی ازبکستان در ژانویه حدود به یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از جمله صادرات به حدود ۷۰۰ میلیون دلار، واردات یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار رسیده است.

  در این مدت موازنه مبادلات خارجی منفی، ۴۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار بوده است.

  در ساختار صادرات کشور ۳۴٫۱ درصد را خدمات، ۲۴٫۲ درصد را سوخت و فرآورده‌های نفت، ۸٫۲ درصد را فرآورده‌های شیمیایی، ۷٫۲ درصد را مواد غذایی، ۴٫۸ درصد را فلزات سیاه و رنگی، ۳٫۷ درصد را ماشین و تجهیزات و ۱٫۱ درصد را الیاف پنبه تشکیل می‌دهند.

  صادرات ماشین و تجهیزات نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی به ازای صادرات ۴۶٫۷ درصدی، صادرات باتری‌ها، ۵٫۴ درصدی کابل و فرآورده‌های سیمی، ۹٫۱ درصدی دیگ‌ها، دستگاه‌ها و قطعات آنها، ۳ برابر افزایش پیدا کرده است.

  حجم صادرات مواد غذایی در پی افزایش صادرات گندم به ۶٫۸ برابر و مواد غذایی به ۲۸٫۸ درصد تا ۴۰٫۸ درصد افزایش یافته است.

  بر اساس این گزارش، در این مدت واردات ماشین‌ها و تجهیزات ۳۵٫۴ درصد، مواد شیمیایی و فرآورده‌های آن ۱۴٫۸ درصد افزایش یافته است.

  ۱۱٫۳ درصد واردات را مواد غذایی، ۱۱٫۳ درصد را فلزات سیاه و رنگی، ۷٫۶ درصد را سوخت و فرآورده‌های نفتی و ۶٫۴ درصد را خدمات تشکیل می‌دهند.

  روسیه، قزاقستان، بلاروس، اوکراین، تاجیکستان و قرقیزستان در بین کشورهای مستقل مشترک المنافع اصلی‌ترین همکاران بازرگانی خارجی ازبکستان می‌باشند که ۴۱٫۴ درصد مبادلات بازرگانی خارجی متعلق به آنان است.

  ۴۱ درصد مبادلات بازرگانی خارجی متعلق به کشورهای جمهوری اسلامی ایران، چین، ترکیه، کره جنوبی، آلمان، افغانستان، لتونی، هند، لیتوانی است.

   

  برچسب ها :

  نظرات