آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ , Friday 18 January 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 98403
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  واردات ۱۰۰ درصدی محصولات کشاورزی، خودروسازی، نظامی و مواد غذایی در ایران قبل از انقلاب/ امروز ۹۵ درصد نیازهای کشور در داخل تولید می شود

  رزاقی با بیان اینکه دیدگاه اقتصادی نیز در حرکت و انقلاب امام خمینی ره وجود داشت گفت: بر اساس وصیتنامه امام خمینی ثروت اگر مشروع هم باشد باید در اختیار تولید قرار گیرد این جمله بدان معنی است که امام خمینی ره به دنبال استقلال اقتصادی محض با تولید داخلی بودند.

  آوای شمال/  در خصوص دستاوردهای اقتصادی کشور بعد از دوران پهلوی و پیروزی انقلاب اظهارداشت: ماجرا از این قرار است که ایران قبل از انقلاب تنها وارد کننده صرفه در تمامی زمینه ها بود و از لحاظ اقتصادی نیاز ۱۰۰ درصدی به بیرون از کشور داشت.

  وی ادامه داد: در حوزه های کشاورزی، خودروسازی، تجهیزات نظامی ، مواد غذایی و… به طور کامل نیاز مردم از خارج کشور تامین می شد در حالی که امروز بیش از ۹۵ درصد نیاز های مردم کشور از داخل تامین می شود و نیازی به واردات نداریم؛ اگر تمام ظرفیت و نیروی انسانی خود را به کار ببریم می توانیم در تمامی زمینه ها به صورت ۱۰۰ درصد می توانیم نیاز های کشور را تامین کنیم.

  استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به شعار انقلاب “استقلال آزادی ، جمهوری اسلامی” خاطر نشان کرد: یکی از مهم ترین دستاوردهای اقتصادی انقلاب استقلال در حوزه اقتصادی کشور است که در اصل ۴۹ قانون اساسی به آن نیز اشاره شده است.

  رزاقی با بیان اینکه دیدگاه اقتصادی نیز در حرکت و انقلاب امام خمینی ره وجود داشت گفت: بر اساس وصیتنامه امام خمینی ثروت اگر مشروع هم باشد باید در اختیار تولید قرار گیرد این جمله بدان معنی است که امام خمینی ره به دنبال استقلال اقتصادی محض با تولید داخلی بودند.

  وی همچنین با اشاره به دیگر نظریات اقتصادی در کشور ها و همچنین دیدگاه اقتصادی در دوران قبل از انقلاب وجود داشت عنوان کرد: در دوران قبل از انقلاب برخلاف امروز اعتقاد به واسطه‌گری، دلالی، احتکار و واردات در کشور بود ولی بعد از انقلاب امام خمینی طی سخنرانی های مختلفی که داشتند این موضوع را همواره نفی می کردند و از استقلال اقتصادی در کشور سخن به میان می آوردند.

  استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به پیشرفت در صنایع بعد از انقلاب اظهارداشت: بعد از انقلاب ایران در تمامی زمینه های اقتصادی اعم از صنایع دفاعی، ذوب آهن، فولاد ، مس ، خودروسازی، هواپیما و … در میان کشور های مطرح جهان صاحب فن و سخن شده است و امروز می توانیم به برکت انقلاب حرفی برای گفتن در این زمینه ها داشته باشیم.

  رزاقی با اشاره به قدرت نفوذ ایران در منطقه و استقلال کشور در تمامی حوزه ها بیان کرد: امروز قدرت و نفوذ ایران در منطقه و از طرفی دیگر استقلال ایران در تمام حوزه های اقتصادی ، امنیتی دفاعی موجب شده است تا مسائل مربوط به ایران تیتر یک روزنامه های خارجی شود در حالی آن روزها یعنی در زمان قبل از انقلاب ایران غلام حلقه به گوش امریکا و غرب بود و خبری از ایران در رسانه ها نبود.

  وی همچنین با اشاره به قانون کاپیتولاسیون نیز گفت: در زمان پهلوی قانون کاپیتولاسیون در ایران اجرا شد که به موجب این قانون مستشاران نظامی آمریکا و تکنسین های وابسته و اعضای خانواده و خدمه آن ها اعم از نظامی و غیر آن از شمول قوانین قضائی ایران معاف شوند و به مصونیت دیپلماتیک دیپلمات ها و اعضای سیاسی سفارت خانه های خارجی ملحق گردند به عبارتی با این قانون کاپیتولاسیون که در اصل مصونیت سیاسی دیپلمات ها و نمایندگان سیاسی در حال ماموریت یک کشور در کشور دیگر بود به دیگر اتباع داده می شد به گونه ای که به نظامیان آمریکایی که در ایران مامور بودند و وابستگانشان این مصونیت سیاسی اعطا شد و کلیه مستشاران آمریکایی نیز از حیطه قانون ایران بر کنار شدند. به طوری که اگر آنان مرتکب جرم وجنایتی در ایران می گردیدند در دادگاه های ایران جواب گو نبودند.

  برچسب ها :

  نظرات