آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ , Friday 3 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 98282
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۰
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد > گزارش و گفت‌وگو
 •   

  آوای‌شمال گزارش می‌دهد

  ضرورت ورود جدی انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان در اوضاع نابسامان بازار/ مسؤولان؛ بازار شب عید را جدی بگیرند

  برای حمایت از حقوق مصرف کنندگان باید از تولید کالاهای بی‌کیفیت و نامرغوب، ایجاد الگوی مصرف غلط، افزایش آلودگی، ایجاد بی‌اعتمادی به بازار داخلی و رها کردن مصرف کننده در شرایط ناگوار جلوگیری شود.

  آوای شمال/ برای حمایت از حقوق مصرف کنندگان باید از تولید کالاهای بی‌کیفیت و نامرغوب، ایجاد الگوی مصرف غلط، افزایش آلودگی، ایجاد بی‌اعتمادی به بازار داخلی و رها کردن مصرف کننده در شرایط ناگوار جلوگیری شود.
  از آنجایی که در زنجیره تولید، تمامی تولید کنندگان نیز مصرف کننده هستند بنابراین حمایتی که از مصرف کننده می‌شود در واقع حمایت از خود تولیدکننده نیز به حساب می‌آید.
  همه افراد به عنوان مصرف کننده، دارای حقوقی هستند که عرضه کنندگان کالا باید آن را رعایت کنند که از جمله آن حق برخورداری از ایمنی و انتخاب آزادانه کالاها، حق معامله منصفانه، حق دادرسی برای جبران خسارت، حق جبران آسیب‌های وارده، حق برخورداری از حمایت دولت در صورت وقوع برخی تخلفات از صاحبان واحدهای صنفی، حق استفاده از محصولات با کیفیت مناسب با انتظارات مصرف‌کنندگان کالا است.

   

  حسن شجاعی کارشناس مسائل اقتصادی و مدرس دانشگاه، در گفت‌و‌گو با آوای‌شمال، اظهار کرد: دین مقدس اسلام، برای امور اقتصادی و مالی قواعدی در نظر گرفته که با رعایت آنها، هیچ گونه زیانی متوجه فروشنده و خریدار نخواهد شد.
  وی تصریح کرد: خداوند در قرآن، فروشندگان را به رعایت عدالت و دقت در وزن کردن اجناس و پرهیز از کم فروشی امر می‌کند، که پیمانه و وزن را تمام بگذارند و کم فروشی نکنند.
  این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: سوره مطففین نیز در مذمت و توبیخ کم فروشان نازل شده است، به همین دلیل کم فروشی، امری کلی است و شامل نقص و کم گذاشتن در هر گونه اندازه‌گیری می‌شود.

   

  سهیل فلاح‌زاده تاجر لباس در گفت‌و‌گو با آوای‌شمال، اظهار کرد: کاهش بهای تمام شده کالا از طریق کاهش توجه ویژه اداری، تخصصی شدن واردات و ارتقای بهره‌وری و تشریفات اداری در خدمت ارتقای بهره‌وری برخی راهکارهای مؤثر بر حمایت از حقوق مصرف کننده در حوزه محصولات وارداتی است.
  وی افزود: همچنین تسریع امور، نیز آسان شدن تجارت قانونی، همچنین ایجاد پنجره واحد تجاری در گمرکات کشور، ایجاد خط سـبز گمرکی برای واردکنندگان و تولیدکنندگان شناسنامه دار کردن و مسؤولیت پذیری واردکنندگان و تولیدکنندگان، مقابله با پدیده شوم قاچاق و واردات کیفی و پیشگیری از رانت و تقویت فرایندهای گردش اطلاعات و تقویت جایگاه تشکل‌های وارداتی و تولیدی به‌عنوان بازوی مشورتی دولتمردان از دیگر راهکارهای مؤثر بر حمایت از حقوق مصرف کننده در حوزه محصولات وارداتی است.
  این بازرگان خاطرنشان کرد: با توجه به انجمن‌های حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان می‌توانند شکایات از افراد حقیقی و حقوقی را بررسی کرده و در صورت عدم توافق دو طرف برای رسیدگی قانونی به سازمان تعزیرات حکومتی مراجعه کنند.

  به گزارش آوای‌شمال، با توجه به اینکه مصرف‌کننده و حقوق آنها به یکی از موضوع‌هایی مهم در حقوق کشور ایران تبدیل شده است و با وجود قوانین و مقررات و سازمان‌های مرتبط با حقوق مصرف‌کننده، باید تاکید کرد که همچنان انتقادهایی در عدم وجود تعادل در روابط مصرف‌کننده و عرضه‌کننده وجود دارد که بخشی از آن به نواقص قوانین و بخشی دیگر به عدم اجرای دقیق قوانین موجود مرتبط است.

  برچسب ها :

  نظرات