آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ , Friday 18 January 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 98254
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  روایتی از یک روستا که ۲۰۰ هنرمند منبت کار دارد/ روستایی که بیکاری در آن معنا ندارد

  روستای سنگ سفید بروجرد، روستایی است که بیش از ۲۰۰ نفر از اهالی روستا در کار چوب و منبت کاری مشغول بوده و در این روستا بیکار وجود ندارد.

  آوای شمال/ “سنگ سفید” نام روستایی از شهرستان بروجرد است که در ۳۰ کیلومتری بروجرد واقع شده است، جمعیت این روستا حدود ۸۰۰ نفر هستند که بیش از ۲۰۰ نفر از اهالی این روستا مشغول به کار منبت کاری بوده که این روزها حرف اول کار هنری را در روستا می زنند.

   

  در این روزگاری که بیکاری امان جوانان بیکار را بریده و آنها را سرگردان کرده اما در این روستا بیکار و بیکاری معنایی ندارد، جنب و جوش و فعالیت منبت کاران تا جایی است که بسیاری از کارگاه های این روستا با کمبود کارگر مواجه شده اند.

  چوب

  قدمت کار چوب و منبت کاری در این روستا به بیش از ۳۰ سال پیش برمی گردد و روز به روز این هنر در میان اهالی روستا بیشتر گسترش می یابد و محصولات هنرمندان این روستا که حاصل دستانی است که نقش و نگارهایی زیبا بر روی چوب خصوصا مبل های زیبا حک می کنند به بسیاری از شهرهای کشور فرستاده می شود.

   

  “رضا حسینی” یکی از کارفرمایان کارگاه این روستا در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: ۳۰ سال سن دارم و از ۱۵ سالگی در کارگاه چوب و منبت مشغول به کار شده ام و از این کار بسیار راضی هستیم و روز به روز رونق در این کار بیشتر می شود.

  چوب

  وی اضافه کرد: در روستای سنگ سفید ۱۸ کارگاه با بیش از ۲۰۰ نفر فعالیت دارند که از صفر تا صد کارهای چوب مانند مبل، تخت و تاج های روی مبل در این کارگاه ها تولید و سپس به تهران ارسال می شوند.

   

  به گفته وی روز به روز علاقه مندان زیادی به این کارگاه ها مراجعه می کنند و در روستای ما بیکار وجود ندارد تا جایی که برخی از کارگاه ها با کمبود کارگر مواجه شده اند و همیشه سعی داریم تا بهترین کار را تحویل مشتری دهیم.

  چوب

  حسینی اظهار داشت: کار منبت کاری و چوب در این روستا به بیش از ۳۰ سال پیش برمی گردد و اولین کارگاه الگویی شد تا سایر اهالی روستا بتوانند در این حرفه مشغول به کار شوند.

   

  وی بیان کرد: امروزه به دلیل بیکاری در برخی از روستاها شاهد هستیم که روستائیان از روستا به شهر مهاجرت می کنند اما همه ما اهالی روستا سعی کرده ایم همان فعالیت را در روستا انجام دهیم و به دلیل علاقه زیادی که به روستایمان داریم هیچگاه روستا را ترک نمی کنیم.

   

  به گفته وی البته در کنار این کار مشکلاتی وجود دارد که تهیه مواد اولیه و گاهی برای فروش با مشکلاتی همراه هستیم که این مشکلات را با مسئولان در میان گذاشته ایم و امیدواریم مشکلات حل شود تا بهتر و بیشتر بتوانیم در این حرفه تلاش کنیم.

   

  حسینی تصریح کرد: در برخی از شهرهای دیگر امکاناتی وجود دارد که می توانیم بهتر در آن شهرها فعالیت کنیم اما روستایمان را دوست داریم و همین فعالیت را در این روستا انجام می دهیم.

  چوب

  وی اضافه کرد: بسیاری از کارگاه های روستا تهیه مبل و تزئیات مبل را انجام می دهند و سپس برای رنگ به شهرهای دیگر فرستاده می شود.

   

  در ادامه “عبدالعی گیوه کی” رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد گفت: ظرفیتی عالی در این روستا وجود دارد که اهالی روستا به کار منبت کاری مشغول هستند و قرار است که تعاونی منبت کاران در این راستا تشکیل شود.

  وی بیان کرد: در این کارگاه ها منبت کاران با هنرهای دست خود بخش هایی از مبل چوبی را آماده و نقش آفرینی می کنند و سپس از مابقی ادامه کار به سایر استان ها فرستاده می شود.

  برچسب ها :

  نظرات