آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ , Monday 15 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 98252
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  پیشرفت چشمگیر خدمات انقلاب در حوزه دانشگاهی/ از گسترش تنها دانشگاه زمان انقلاب تا ایجاد بیش از ۴۰ دانشگاه در یک استان محروم

  در سال ۵۴ دانشگاه بیرجند به ریاست مرحوم پروفسور گنجی افتتاح شد و اکنون تعداد دانشگاه ها در خراسان جنوبی به بیش از 40 دانشگاه رسیده است.

  آوای شمال/ یکی از اهداف انقلاب اسلامی جهش در حوزه سواد، علم و دانش بود به طوری که اکنون این استان به لحاظ فرهنگی و سواد این استان سرآمد در کشور است.

  اگر بخواهیم وضعیت دانش، سواد و رشد علمی شهرستان بیرجند و به تبع آن استان خراسان جنوبی را با قبل از انقلاب مقایسه کنیم، انقلاب اسلامی ایران و نظام جمهوری اسلامی دستاوردهای شگرفی را در زمینه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و البته دانشگاهی، سطح سواد و علم داشته و توانسته محیطی سالم و بسترهای مناسب را برای رشد و تربیت افراد جامعه فراهم کند که محصول عینی آن وجود انسان های فرهیخته علمی و وجود شش پدر علم در این استان است.

  محمدرضا میری، رئیس اسبق دانشگاه بیرجند در گفتگو با خبرنگار خاورستان، با بیان اینکه بیرجند به عنوان یک شهر فرهنگی از قدیم الایام شناخته می‌شد، گفت: هم زمان با دارالفنون مدرسه متوسطه شوکتیه را در بیرجند داشتیم که روش تدریس در آن روش نوین بود.

  وی گفت: از قدیم الایام این منطقه منطقه فرهنگی بوده است و یکی از مهم ترین صادرات ما در سطح دنیا معلم بوده است؛ بیرجند نه تنها در ایران بلکه در خارج ایران، متخصص متعدد و متعددی را داشته است.

  رئیس اسبق دانشگاه بیرجند افزود: یکی از مزیت های اصلی شهر بیرجند وضعیت فرهنگی آن بوده و است؛ حوزه علمیه معصومیه یکی از قدیمی ترین حوزه های علمیه در منطقه است.

  میری با اشاره به اینکه در مناطق کویری یکی از محاسن بهادادن به آموزش است، خاطرنشان کرد: حسینیه امام رضا (ع) محل اولیه مدرسه شوکتیه بوده است و اولین مکانی که دانشگاه بیرجند تاسیس شده است در همین محل حسینیه امام رضا (ع) بوده است.

  وی با بیان این‌که موافقت اولیه تاسیس دانشگاه بیرجند در ۱۳۵۴ بوده است و در ۱۳۵۶ اول بار دانشجو گرفته است، گفت: از زمانی که این دانشگاه دانشجو گرفته است ۴۰ سال می گذرد و ۴۲ سال از قدمت این دانشگاه است.

  رئیس اسبق دانشگاه بیرجند گفت: دانشگاه بیرجند اول بار با سه رشته ریاضی، فیزیک و شیمی و ۱۲۰ دانشجو کار خود را آغاز کرد اما اکنون با دانشکده های اقماری ۱۳ دانشکده و آموزشکده دانشگاه بیرجند دارد و ۱۳ هزار دانشجو دارد که در قالب این رشته‌ها دانشجو می پذیرد.

  میری افزود: در اکثر قریب به اتفاق رشته‌ها دانشجو داریم؛ تا چهار سال پیش در ۱۳۰ رشته کارشناسی ارشد داشتیم و اکنون در ۳۰، ۴۰ رشته دکترا داشتیم.

  وی اظهارکرد: دانشگاه علوم پزشکی سال ۶۵ تشکیل شد که این دانشگاه به همراه دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور، صنعتی، علمی کاربردی به کمک دانشگاه بیرجند تاسیس شدند و این دانشگاه ها در واقع فرزندان دانشگاه بیرجند هستند.

  رئیس اسبق دانشگاه بیرجند افزود: در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار دانشجو در خراسان‌جنوبی داریم و در شهر بیرجند، دانشگاه‌های متنوعی اعم از دانشگاه بیرجند، علوم پزشکی، ازاد اسلامی، فرهنگیان، فنی و حرفه ای، پیام نور، مراکز جهاد دانشگاهی، غیرانتفاعی، هرمزگان است.

  میری بیان کرد: تقریبا در همه شهرستان‌های استان مراکز دانشگاهی داریم و خیلی بیشتر از ظرفیت مورد نیاز استان دانشگاه داریم.

  وی گفت: در حال حاضر دانشگاه های ما علاوه بر قدمتی که دارند که قدمت آنها به قدمت انقلاب است تا مقطع دکترا در رشته های خیلی زیادی رشته دارند؛ در تخصص‌ها دانشگاه علوم پزشکی رشته دارد و توانسته جایگاه خودش را پیدا کند؛ امکاناتی که در استان ما به عنوان مزیت شناخته می شود و در مسائل اقتصادی تاثیر دارد همین دانشگاه ها هستند.

  طبق کتاب “از شوکتیه تا دانشگاه بیرجند نویسنده دکتر محمد امین ناصح و دکتر محمد رضا میری”، در سال ۱۲۸۶ شمسی مدرسه شوکتیه بیرجند تاسیس شد.

  شهرستان بیرجند که در دوره قاجار مرکز حکومت سیستان و قاینات بود، از پیشگام ترین شهرهای ایران در ایجاد مدارس نوین در شرق کشور است.

  حضور دو فرد محمدولی خان اسدی وضیاءالطبای تربتی در دربار امیر و نیز وجود علمای عالی قدر و روشن بینی چون آیت الله حاج شیخ محمد هادی هادوی، موجب افتتاح مدرسه شوکتیه بیرجند شد و در کشاکش جنبش مشروطه، نخستین آموزشگاه شوکتیه در ۱۸ ذیحجه سال ۱۲۸۶ هجری شمسی در بیرجند گشایش یافت.

  در سال ۱۳۰۶ تعداد دانش آموزان در دبستان شوکتیه بیرجند ۱۸۲ و تعداد معلمان نه نفر، تعداد دانش اموزان در دبیرستان شوکتیه ۷۴ نفر و تعداد معلمان ۱۱ نفر بوده اند.

  هم چنین در همین بازه زمانی ۱۰۲ دانش آموز در مدرسه شوکتیه نسوان بیرجند و ۴ معلم کار آموزش به آنها را انجام می دادند.

  در همین سال، تعداد دانش آموزان در مدرسه معرفت قاین ۵۷ دانش آموز و چهار معلم کار آموزش به آنها را انجام می دادند.

  هم چنین در همین سال، ۷۸ دانش آموز در مدرسه دولتی خوسف تحصیل می کردند و چهار معلم کار آموزش به آنها را بر عهده داشتند.

  در مدرسه دولتی نهبندان تعداد دانش آموزان ۲۵ و تعداد معلمان دو نفر بودند.

  در مدرسه ملی درخش ۳۱ دانش آموز در حال تحصیل بوده و سه معلم به انها آموزش می دادند.

  در مدرسه ملی زهان، ۲۷ دانش آموز و سه معلم، در مدرسه ملی آبیز ۳۲ دانش آموز و دو معلم و در دبستان زارعین گیو ۴۰ دانش آموز و یک معلم مشغول فراگیری علم و علم آموزی بوده اند.

  اولین دانشسرای مقدماتی پسران در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی تاسیس شد و در اوایل ۱۳۲۰ هجری شمسی دارای ۶۳ جلد کتاب خطی و ۵۰۰ جلد کتاب چاپی بوده است.

  دانشسرای مقدماتی دختران در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی تاسیس و در اوایل ۱۳۲۰ شمسی دو زبان فرانسه و عربی در ان تدریس می شده و دارای ۲۵۸ جلو کتاب چاپی و یک تیم والیبال بوده است.

  دبیرستان ضمیمه دانشسرا، همان گونه که دارالمعلمین تهران دبستانی ضمیمه داشت که محصلین تحت نظر معلمین خود در انجا به تدریس می پرداختند و خود را برای فن معلمی آماده می کردند دانشسرای مقدماتی بیرجند دبستانی ضمیمه داشت که بعدها به نام تدین نام گرفت و مدتی آقای هادوی مدیر آن بود که در سال ۱۳۱۷ شمسی تاسیس و در پایان سال تحصیلی ۱۳۲۰-۲۱ زبان فرانسه در آن تدریس می شد.

  هم چنین بعد از این دانشسراها به ترتیب دبستان تدین، حکیم نزاری، مختلط ۱۷ دی، دولتی مهر، منصف، بانوان، ۱۵ بهمن، نوبنیاد، دبستان ودبیرستان پرویز،  دبستان نمونه تشکیل شد.

  تاسیس دانشگاه بیرجند

  تحقق عملی اندیشه تاسیس دانشگاه بیرجند پس از یک دهه تاخیر در یکصدو دومین نشست شورای گسترش آموزش عالی در خرداد سال ۱۳۵۴ به بار نشست. در آن سال همزمان با بازنشستگی زنده یاد دکتر محمدحسن گنجی، استاد ممتاز جغرافی دانشگاه تهران، وی از سوی وزیر وقت دربار به عنوان مسئول طرح پیگیری و راه اندازی موسسه آموزش عالی امیر شوکت الملک علم انتخاب شد و پس از نهایی شدن فهرست اعضای هیئت امنای ان، ساختمان مدرسه تاریخی شوکتیه، به عنوان دبیرخانه این موسسه آموزشی در اختیار قرار گرفت.

  در آبان همان سال، فهرست اعضای هیئت امنای دانشگاه به وزارت علوم منعکس شد و امکان بهره برداری از بودجه مصوب آن فراهم شد.

  نهایتا در مهرماه ۱۳۵۶ طی مراسمی رسمی دکتر منوچهر گنجی ( وزیر وقت آموزش و پرورش) و معاونین ایشان، دکتر پرویز آموزگار (رئیس وقت دانشگاه فردوسی مشهد) و همراهی جمعی از مقامات تشریفاتی، نوار سه رنگ گشایش موسسه آموزش عالی بیرجند  به طور نمادین توسط قدیمی ترین دبیر بازمانده دبیرستان شوکتیه (مرحوم دکتر اسدالله ناصح) در محل آن مدرسه تاریخی بریده شد و این گونه بود که موسسه آموزش عالی بیرجند به ریاست شادروان محمدحسن گنجی و با پذیرش ۱۲۰ دانشجو در سه رشته کارشناسی ریاضی، شیمی و فیزیک رسما گشایش یافت.

  با پیروزی انقلاب اسلامی این موسسه اموزشی از خرداد ۱۳۵۸ به مجتمع آموزش عالی تغییر نام یافت  و سپس با الحاق آموزشکده کشاورزی در همان سال، تعداد دانشجویان مجتمع آموزش عالی بیرجند تا انقلاب فرهنگی به حدود ۴۰۰ نفر رسید.

  متعاقبا با گشایش آموزشکده فنی در سال ۱۳۶۷ و هم چنین افتتاح دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۱۳۶۹ و آغاز پذیرش دانشجو در دوره شبانه از مهر ۱۳۷۰ و نیز ارتقاء آموزشکده های کشاورزی و فنی به سطح دانشکده، نهایتا مجتمع دانشگاهی بیرجند در اسفند سال ۱۳۷۱ به «دانشگاه بیرجند» ارتقاء سازمانی یافت.

  بنا بر امار سال ۱۳۶۰ شمسی، این دانشگاه دارای ۴ استادیار رسمی، یک استادیار قراردادی، سه مربی رسمی، چهار مربی قراردادی، سه کارشناس آموزشی، یک کارشناس فنی، ۸۷ کارمند رسمی و ۳۶ کارگر فصلی بوده است. به علاوه دانشگاه، مجموعا ۵۸۵ دانشجو (۳۶۰ دانشجوی قدیم و ۲۲۵ دانشجوی جدید) در پنج رشته فیزیک، شیمی، ریاضی، زمین شناسی و کشاورزی عملی داشته و در نیمه دوم همان سال، برنامه ریزی جهت استخدام ۱۹ استادیار، ۱۶ مربی و ۱۱ کارشناس آموزشی را نیز در دستور کار داشته است.

  ۱۷ سال بعد دانشگاه بیرجند در ۲۲ امین سال تاسیس (۱۳۷۷) با چهار دانشکده علوم پایه، کشاورزی، مهندسی و ادبیات و علوم انسانی در ۲۷ رشته تحصیلی روزانه و ۱۱ رشته تحصیلی شبانه با سه هزار و ۸۵۰ دانشجو و ۱۶۰ عضو هیات علمی در سه دوره کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به ارائه خدمات آموزشی پژوهشی مشغول بوده است.

  این دانشگاه در چهلمین سال آغاز به کار رسمی، دارای حدود ۱۲ هزار دانشجو با ۳۲۸ عضو هیات علمی در ۱۱ دانشکده با ۴۵ گروه آموزشی در ۳۱۸ کد رشته در دوره های مختلف تحصیلی و هم چنین چهار پژوهشکده با هشت گروه پژوهشی و نهایتا سه آموزشکده اقماری است.

  از سال ۱۳۹۲ با موافقت دانشگاه بیرجند، دانشکده فنی قاین از مجموعه آموزشکده های اقماری این دانشگاه منفک شد و اینک با عنوان دانشگاه بزرگمهر به ارائه خدمات آموزشی مشغول است.

  ضمنا مقدمات گشایش پردیس بین الملل دانشگاه بیرجند نیز هم اینک در دست اقدام است که امید می رود در سال آتی به نتیجه برسد.

  اینک دانشگاه بیرجند با در اختیار داشتن زیرساخت هایی چون ۱۹۰ هزار متر مربع فضای آموزشی، کمک آموزشی تحقیقاتی رفاهی در قالب سه پردیس دانشگاهی شوکت آباد (کیلومتر ۷ جاده بیرجند زاهدان)، امیرآباد (کیلومتر ۱۶ جاده بیرجند کرمان) و داخل شهر، حدود ۱۹ خوابگاه دانشجویی، چهار سالن غذاخوری دانشجویی و قریب ۱۸۰ آزمایشگاه و کارگاه مجهز آموزشی و پژوهشی، چهار کتابخانه دانشگاهی مجموعا با حدود ۱۲۰ هزار جلد کتاب فارسی و لاتین و نیز امکانات ورزشی، خدماتی و درمانی مقبول در ردیف دانشگاه های توسعه یافته کشور و از نظر تشکیلاتی، جزو دانشگاه های ردیف الف محسوب می گردد.

  تاسیس دیگر نهادهای آموزش عالی دولتی و غیردولتی بیرجند چون دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه پیام نور به ترتیب در سال های ۱۳۶۳، ۱۳۶۵ و ۱۳۶۷ نیز از پیامدهای طبیعی گشایش دانشگاه بیرجند به عنوان نخستین نهاد آموزش عالی خراسان جنوبی تلقی می‌گردد و هم اینک بخش قابل توجهی از مدیران و شاغلین دستگاه های دولتی مختلف خراسان جنوبی، دانش آموخته مراکز آموزش عالی این استان است.

  در دانشگاه بیرجند ۱۰ دانشکده داخلی مشغول ارائه خدمات آموزشی هستند.

  اکنون با خدماتی که انقلاب اسلامی در حوزه دانشگاهی و سطح آموزش داده است توانسته ایم دانشگاه‌های مختلفی با رشته های گوناگون داشته باشیم.

  اکنون استان خراسان‌جنوبی دارای سه دانشگاه بیرجند، صنعتی بیرجند و بزرگمهر قاین زیرمجموعه وزارت علوم، دانشگاه علوم پزشکی زیر مجموعه وزارت بهداشت، دانشگاه امام سجاد و باهنر بیرجند و بنت الهدی صدر فردوس زیر مجموعه تربیت معلم است.

  هم چنین دارای چهار دانشگاه آزاد در بیرجند، فردوس، قاین و نهبندان، ۱۳ دانشگاه پیام نور در بیرجند، فردوس، طبس، قاین، اسدیه، بشرویه، حاجی آباد، خضری دشت بیاض، خوسف، زهان، سرایان، سربیشه و نهبندان است.

  هم چنین چهار دانشگاه فنی و حرفه ای در بیرجند، طبس و قاین از دیگر دانشگاه‌های استان است.

  وجود دانشگاه‌های علمی کاربردی با ۱۵ مرکز فعال، غیرانتفاعی و هرمزان از دیگر دانشگاه های دیگری است که به دانشجویان خدمات علمی می دهد.

  برچسب ها :

  نظرات