آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ , Friday 18 January 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 98238
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  نجفی مرد روزهای سخت تهران نیست/ ادعای شعار «تهران شهر امید، مشارکت و شکوفایی» به کجا رسید؟

  نفس تهران به شماره افتاده و شهری که عادت نداشت به وعده ها و شعارها نه تنها امروز اسیر این نوع سیاست ها شده بلکه شهردارش نیز حال و رمق دست و پنجه نرم کردن با مشکلاتش را ندارد.

  آوای شمال/ کار در شهرداری تهران با بسیاری از سازمان ها و نهادها به خصوصی دولتی متفاوت است. شهردار در این شهر باید بیش از دیگران تلاش کند، بدود، بودجه بگیرد خود را به آب و اتش بزند تا تهران ۱۲ میلیون نفری و به بیانی ۱۸ میلیونی در طول روز را سر و پا نگه دارد.

  از روزی که نجفی وارد بهشت شد تاکنون نوعی مدیریت جدید بر شهر چنبره انداخته که حتی ریزترین مسائل تهران را درگیر خود ساخته است. ریز به معنای واقعی آن یعنی اختلال در پله های برقی سطح شهر حال اختلال در ایستگاه های مترو و جمع نشدن زباله ها به مدت ۳ روز به بهانه برف، بماند.

  برنامه ای که محمدعلی نجفی، شهردار تهران در روز نخست ارائه کرد «تهران: شهر امید، مشارکت و شکوفایی» عنوانش بود. عنوانی که بعدها مشخص شد منظورش دمیدن روح به کالبد بی روح تهران است! اظهارات انتزاعی و بدون شاخص های ملموس فیزیکی و عینی که بتوان در آینده آنها را بر اساس شعار کلی معیارسنجی کرد.

  اصطلاحات فرهنگی، اجتماعی، روحی و روانی کلید واژه هایی هستند که شهردار وقت تهران به مراتب از آن استفاده می کند و راه حل مشکلات را هم فرهنگ سازی می داند. برای نمونه وی در روزی که برنامه هایش را به شورای شهر ارائه می داد، عنوان کرد: « ما شهروندان خیلی خوبی داریم اما متاسفانه در بخش فرهنگ شهری و شهروندی خیلی ضعیف هستیم، مثل ترافیک که اگر روی بخش فرهنگسازی ترافیک کار کنیم بخش زیادی از این مشکل و نه همه آن، حل می‌شود.» درست ۴ ماه پس از این صحبت ها، شهرداری از طرح جدید ترافیک خود رونمایی کرد که خبری از فرهنگ سازی در آن نبود بلکه همه آن زمینه را برای افزایش درآمدهای شهرداری به قیمت افزایش آلودگی و ترافیک فراهم ساخته است. طرحی که شکست آن از همین امروز مشخص است.

  نجفی همچنین در جلسه ای دیگری گفته بود: « شهرداری یک نهاد خدماتی است منتها معتقدم باید این خدمت باید با رویکرد اجتماعی باشد.» شهردار تهران در سومین ماه تصدی شهرداری به فکر حقوق شهروندی به سبک رئیس جمهور ولی با اصطلاح جدیدی تحت عنوان « منشور زیست اخلاق مدارانه شهروندی» افتاد و برایش مسئول و مشاور هم گذاشت و در حکم مشاورش از وی خواست که این نقایص را حل کند:« تهران، امروز در کنار مشکلات و چالشهایی چون ناهنجاری‌های اجتماعی، آلودگی‌های هوا و صدا و حمل و نقل شهری، از بی‌مهری، عدم مسئولیت‌پذیری و جدی نگرفتن اخلاق و فرهنگ شهروندی رنج می‌برد و انتظار می‌رود با تلاش‌های جناب‌عالی و سایر صاحبنظران عرصه فرهنگ و اخلاق این نقیصه بزرگ شهر عزیزمان بر اساس برنامه‌ای مشخص برطرف شود.» هرچند در این بخش از اظهارات نجفی روی سخنش بیشتر با شهروندان بود که مسئولیت پذیرتر شوند و به واقع در برف بهمن ماه نیز که به خاطر عدم حضور به موقع شهرداری به بحران تبدیل شد وی از شهروندان و دانش آموزان خواست تا با قبول مسئولیت درختان را بتکانند و کوچه ها را تمیز کنند!

  نجفی پنج ماه پس از قبول مسئولیت در دیدار با هنرمندان وعده تا شهری درخور انسان تهرانی امروز بسازد ولی مشخص نیست این شهر درخور چه مشخصه ها یا معیارهای برای مقایسه و سنجش دارد: «علی رغم همه مشکلات اقتصادی که شهر و شهروندان را تحت فشار قرار داده است علی رغم همه مشکلات سیاسی که در دو ماه گذشته بعضا به اجمال به آنها اشاره کردم و علی رغم همه مشکلات امنیتی که به آنها اشاره نکردم، امیدوارم با پشتیبانی شهروندان و حمایت و همفکری جوامع فرهنگی، هنری و موسیقیایی شهر بتوانیم این مهم را انجام دهیم و شهری بسازیم در خور انسان امروز و تهرانی امروز.»

  نجفی براساس اظهارات و خط مشی که دارد بیشتر سعی می کند خود را مدیری فرهنگی با دغدغه های روحی و معنوی معرفی کند تا یک شهردار چندوجهی که قادر به اداره شهری به بزرگی تهران با همه مشکلات ریز و درشتش باشد. در ماههای اخیر شهر تهران با مشکلات عدیده ای دست به گریبان بوده است. از زلزله ۲۹ آذر که شهردار به خاطر مسائلی که براساس شایعات عنوان می شود عمل بوتاکس داشته یا در کیش بوده یا عدم حضور به موقع بر سر حوادثی مانند حادثه بزرگ آتش سوزی در ساختمان وزارت نیرو، که گفته می شود بدون اجازه مرخصی از شورا راهی سفر خارجی بوده، همگی نشان می دهد، شهردار تا حدودی عافیت طلب باشد.

  مدیریتی که به پشت میزنشینی و بخشنامه صادر کردن عادت کرده و اعتقادی به مدیریت غیرمتمرکز و حاضر بر سر همه مشکلات شهر ندارد. هرچند در ماههای اخیر سیستم باقی مانده از قبل تا حدودی شهر را سرپا نگه داشته ولی به نظر می رسد مشکلات بزرگی در راه باشد که شهر را می تواند فلج کند. سیستم حمل و نقل عمومی تهران نیازمند توسعه و ادامه تجهیز است ولی با وجود تعطیل کردن خط ۷ و اعلام راه اندازی مجدد آن تا پایان سال، این وعده به سال بعد موکول شد. تا به امروز شهرداری هیچ دستاورد قابل توجهی نداشته و هیچ پروژه جدیدی افتتاح نشده است. بسیاری از پیمانکاران به دلایل مختلف از جمله عدم توجه شهرداری به مشکلات مالی آنها کارهای شهر را وانهاده اند و تعدیل ها در بخش نیروهای خدماتی آسیب هایی چون گرفتار شدن شهر در برف اخیر را به دنبال داشته است.

  همه این مسائل نشان می دهد نجفی مرد روزهای سخت تهران نیست و حتی برای مسائل روزمره و عادی که در گذشته وجود داشته و شهر دچار التهاب نمی شده، وی نمی تواند تهران را اداره یا مدیریت کند. شاید اصلاح طلبان برای پایتخت که ویترین کشور است انتخاب اشتباهی کرده باشند و افزایش سیل انتقادات و نارضایتی شهروندان تاوانی باشد برای کسانی که شهر را ویرانه یا سوخته خواندند ولی حتی شعارها و وعده های خود را نیز نتوانسته اند محقق کنند و به برای فرار از بار مسئولیت ها به روح تهران پناه برده اند!!

  برچسب ها :

  نظرات