آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ , Friday 18 January 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 98130
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ بهمن, ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  نماینده سابق مردم نور و محمودآباد در مجلس:

  سیاست رژیم گذشته خدمت‌رسانی به مردم و برخورداری جامعه از امکانات نبود

  نماینده سابق مردم نور و محمودآباد در مجلس گفت: سیاست رژیم گذشته خدمت‌رسانی به مردم و برخورداری جامعه از امکانات نبود اما اکنون دورترین روستاهای ما از نعمت آب، برق و مدرسه برخوردار هستند و این دستاورد انقلاب اسلامی است.

  آوای شمال/ عبدالوحید فیاضی طی گفت‌وگویی با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: تفاوت ایران قبل و بعد از انقلاب قابل ملاحظه است و شهرستان نور به عنوان تابعی از کلان کشور جمهوری اسلامی ایران نیز تفاوت معناداری بین قبل و بعد از انقلاب در خود نشان می‌دهد.

  وی افزود: بخشی از این تفاوت‌ها در گستره ملی است که در شهرستان نور هم شاهد آن هستیم و همچنین در شاخصه‌های ملی توسعه پایدار که نور هم بخشی از این شاخصه است مانند شاخص سلامت و افزایش میانگین طول عمر که در کلیات کار شامل حال شهرستان نیز می‌شود.

  نماینده سابق مجلس در شهرستان نور تصریح کرد: نور قبل از انقلاب، از شهر نور، بخش چمستان و بخش بلده تشکیل شده بود که در آن زمان شهر رویان از توابع نوشهر بود و چمستان مرکز شهر نبود که بعد از انقلاب و حدود ۲۰ سال گذشته چمستان مرکز شهر و دارای شهرداری شد.

  فیاضی اضافه کرد: این شهر با مجموعه روستاها و بخش‌های ییلاقی و قشلاقی در مجموع روزهای مختلفی از لحاظ توسعه یافتگی طی کرده است و به برکت انقلاب اسلامی و تأسیس جهاد سازندگی در کشور بسیاری از روستاهای ما از نعمت آب لوله کشی، مدرسه، حمام عمومی، راه‌های روستایی و … برخوردار شد، بسیاری از راه‌های بلده و میانبند راه مال‌رو داشتند و فقط جز یک خط شسته از جاده هراز که به سمت مرکز بخش بلده و از مرکز بخش بلده به پل زنگوله می‌رفت بقیه راه‌ها مالرو بوده که به برکت انقلاب راه‌های روستایی در این مناطق، لاویج و روستاهای دیگر احداث شد.

  وی با اشاره به خدمات انقلاب اسلامی ایران خاطرنشان کرد: برق‌رسانی به روستاها، خانه بهداشت و مرکز بهداشت درمانی در روستاها و افزایش مراکز آموزشی، دبیرستان‌ها در روستا و شهر همراه با افزایش جمعیت و ایجاد مراکز فرهنگی، آموزشی، قرآنی، ورزشی و تفریحی و سالن‌های ورزشی و … از دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

  فیاضی با اشاره به بخش درمانی اضافه کرد: با توجه به اینکه رشد شهرستان نور در بخش درمانی نسبت به جاهای دیگر کشورکمتر بوده و بیمارستان نور قبل از انقلاب ساخته و در زمان انقلاب افتتاح شد اما در این سال‌ها بیمارستان تقویت و مجهز شده است و مرکز بهداشتی، درمانی و تأمین اجتماعی شهر نور، رویان، چمستان، ایزدشهر توسعه پیدا کرده است.

  نماینده سابق مردم نور و محمودآباد در مجلس با اشاره به اینکه دورترین روستاها بعد از انقلاب اسلامی صاحب مدرسه شدند و در طی دهه ۶۰ و ۸۰ افزایش دانش‌آموز داشتیم، اظهار کرد: بعد از دهه ۸۰ با کاهش جمعیت برخی از روستاها مدرسه برخی از روستاها تعطیل شد اما در حال حاضر یکبار دیگر مقطع ابتدایی طبق آمار افزایش پیدا کرده است و در آموزش عالی به برکت انقلاب اسلامی شاهد حرکت خوبی بودیم و در نور نیز دانشکده تربیت مدرس و منابع طبیعی تأسیس و کاخ اشرف رژیم منقوض تبدیل به دانشگاه شد که این دانشکده فارغ التحصیلان خوبی را تربیت کرده که امروز متخصصان خوب کشور هستند و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور و دو دانشگاه غیر انتفاعی و در شهرستان نور تأسیس شد که در توسعه فرهنگی شهرستان تأثیرگذار بود.

  وی با اشاره به تعداد دانشگاه قبل از انقلاب در مازندران، گفت: قبل از انقلاب یک دانشگاه مازندران در بابلسر و یک دانشگاه کشاورزی در جاده بادله بین نکا وساری بود اما اکنون مازندران دارای دانشگاه علوم پزشکی، کشاورزی و … شد و به تبع آن شهرستان‌ها نیز در حوزه آموزش عالی پیشرفت کردند.

  فیاضی با اشاره به حوزه صنعت و اشتغال، افزود: قبل از انقلاب شرکت و کارخانه‌ای جز شرکت زربال در نور نبود که در دهه گذشته با روند نزولی مواجه شد و اکنون در حال رشد است، ایجاد شهرک صنعتی پس از انقلاب هرچند پررونق نیست اما نسبت به گذشته از عملکرد مثبت نظام جمهوری اسلامی تلقی می‌شود، در گذشته حوزه گردشگری و زیرساخت‌ها مورد توجه نبود اما در حال حاضر بخش‌های خصوصی، مردم، شرکت‌ها و مؤسسات غیر دولتی این موقعیت را دارند که وارد این فضا شوند و در کل نور امروز از لحاظ امکانات، تأسیسات در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، درمانی، صنعتی و … نسبت به گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است.

  وی با اشاره به عملکرد نظام درون انقلاب، اظهار کرد: در چند سال اخیر با فشارهای اقتصادی و کاهش اشتغال و تولید، در بین آحاد جامعه شکاف ایجاد شده و این از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است که دولت باید به آن توجه کند و زمینه‌ای که در دهه‌های اول و دوم انقلاب به وجود آمد آن را به منصه ظهور برساند.

  نماینده سابق مردم نور و محمودآباد در مجلس در ادامه اضافه کرد: در دهه ۶۰ و ۷۰ بسیاری از امکانات به روستاها برده شد اما از این امکانات بعدها به درستی استفاده نشد و منطقه محروم بلده با توجه به پتانسیل‌های خوب کشاورزی و دامداری ۴۰ سال پس از انقلاب به نام منطقه محروم نام برده می‌شود و با توجه به سیاست گذاری‌های امروز و ظرفیت‌هایی که جمهوری اسلامی آورده محروم ماندن بلده ضعف مدیریتی است و با توجه به اینکه روستاهای بلده قبل از انقلاب مدرسه نداشتند اما کلاس‌ها در خانه‌های قدیمی و خشتی برگزار می‌شد و بعد از انقلاب در بلده مانند سراسر کشور مدرسه و جاده ساخته شد اما زمینه اشتغال در آن منطقه فراهم نشد، مردم از بلده به تهران مهاجرت کردند و بلده خالی از سکنه شد، همانطور که رهبر معظم انقلاب تأکید کردند برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان مسئولان باید به اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال توجه ویژه کنند.

  فیاضی گفت: نور هم مانند کل کشور مقوله‌های متعددی وجود دارد و امکانات به مناطق مختلف رفته اما امکاناتی که باید زمینه ساز حضور مردم و کاهش مهاجرت باشد، نبوده و حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ آمار نگران کننده‌ای دارد.

  وی تصریح کرد: روستاها دارای امکانات شدند اما اشتغال‌زایی صورت نگرفت و این معضل سبب مهاجرت مردم از روستا شد.

  فیاضی با اشاره به وضعیت کشاورزی، افزود: کشاورزان در گذشته با گاوآهن کشاورزی می‌کردند، بعد از آن تیلر، تراکتور و ماشین‌های مدرن‌تر و امکانات برای کشاورزی آورده شد اما آیا کشاورزی راندمان گذشته را دارد؟ چرا کشاورزان مایل به فروش زمین‌های کشاورزی شدند؟ این یعنی پس از آوردن خدمات توسط انقلاب اسلامی یک پارادوکس به وجود آمد و زمانی که بعد از انقلاب اسلامی کشاورزی مکانیزه شد به جای پیشرفت در توسعه کشاورزی در این حوزه ما پسرفت کردیم و سیاست غلط بانکی که یکی از عوامل اضمحلال ستون این کشور است، در حوزه کشاورزی و تولیدات نیز از عوامل تأثیرگذار بوده است.

  نماینده سابق مردم نور و محمودآباد در مجلس گفت: واردات بی‌رویه برنج و محصولاتی که در کشور تولید می‌شود از عوامل مهم نابودی تولیدات داخلی است و در حالی مجوز واردات برنج را صادر کردند که کارخانه‌ها مملو از برنج کشاورزان است و به فروش نمی‌رسد، اینجا انقلاب اسلامی مقصر نیست بلکه مدیریت نادرست سیاست‌مدارانی است که هم اکنون دولت را در حوزه کشاورزی، صادرات، بانک و … مدیریت می‌کنند.

  وی خاطرنشان کرد: انقلاب خدماتش را ارائه کرده و کشاورزی مکانیزه شده اما مدیریت صحیح انجام نشد، بانک‌ها با بنگاه داری در پی سرمایه‌گذاری هستند و به سپرده‌گذاران، کشاورزان و جامعه هدف بی‌توجهی و از آن‌ها غفلت کردند و این از مشکلات امروز جامعه است.

  فیاضی گفت: اگر رژیم گذشته قصد توسعه کشور را داشت با منابع آن روز می‌توانست طی ۱۰ سال دهه ۴۰ تا ۵۰ در کشور توسعه و تحول ایجاد کند اما سیاست آن‌ها خدمت‌رسانی به مردم و برخورداری جامعه از امکانات نبود، نزدیک‌ترین روستاها در سال‌های ۵۶ و ۵۷ در سه کیلومتری نور، برق نداشتند اما اکنون دورترین روستاهای ما از نعمت آب برق و مدرسه و … برخوردار هستند و این دستاورد انقلاب است.

  نماینده سابق مردم نور و محمودآباد در مجلس بیان کرد: در دهه ۵۰ خواهر شاه در ۷۰ هکتار از پارک جنگلی نور کاخ شخصی ساخته که البته کاخ‌های متعددی در داخل و خارج کشور داشتند و کاخ اشرف نمونه‌ای بارز از حکومت استبدادی دوران شاهنشاهی است که می‌توان در مورد آن قضاوت کرد.

  فیاضی در پایان در مورد آزادی بیان در حوزه فرهنگ قبل از انقلاب، گفت: بعد از انقلاب چند مؤسسه فرهنگی و چند انجمن هنری در شهر نور به وجود آمد و رسانه‌ها متعدد در شهرستان فعال شدند که یک نمونه از آن در گذشته وجود نداشت.

  برچسب ها :

  نظرات