آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , Saturday 16 February 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 98107
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ بهمن, ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > اخبار برگزیده
 •   

  روند ساماندهی زباله مازندران وارد فاز جدید شد

  استاندار مازندران و رئیس کل دادگستری بر برخورد جدی با متخلفان امر عدم ساماندهی مناسب زباله در استان تاکید کردند.

  آوای شمال/ زباله سال‌های زیادی است که امان از مردم مازندران، طبیعت استان و محیط زیست برده است.

  نداشتن برنامه مدون برای ساماندهی زباله، عدم استفاده از ظرفیت مردمی در تفکیک زباله از مبدا، نداشتن برنامه اصولی برای جمع‌آوری زباله‌های تفکیک شده، کم‌توجهی متولیان جمع‌آوری پسماند، عدم نظارت کافی توسط سازمان‌های متولی و در نهایت پول کلانی که بابت حمل زباله دریافت می‌شود، باعث شده است که زباله‌های مازندران به صورت بسیار نامناسب جمع آوری و دپو شود.

  سال‌های سال مردم در منطقه چهاردانگه مازندران و انجیل‌سی بابل از وضعیت نامناسب پسماند گلایه دارند، انتقال نامناسب و دپو آن انتقادات شدید را دربر داشته ولی متولیان امر هر بار به بهانه سیاسی‌کاری، افراد منتقد و معترض را اغتشاش‌گر معرفی کرده و پای نیروهای امنیتی و انتظامی را برای یک مطالبه اجتماعی وسط کشیده و به قول خودشان غائله را ختم به خیر کردند.

  درپوش گذاشتن روی مشکلات زباله، آسیب‌های جدی به مناطقی که زباله در آن دفن می‌شود ایجاد کرده است. براساس برنامه‌ریزی، فرمانداری محل تعیین دفن پسماند است، انتقال و دفن زباله باید توسط شهرداری و با اصول مناسب انجام شود و نظارت بر دفن مناسب زباله توسط محیط زیست باید انجام شود و دانشگاه‌های علوم پزشکی هم اگر در اثر دفن نامناسب زباله مخاطراتی متوجه مردم شد باید نسبت به این موضوع واکنش نشان دهند.

  اما آنچه که از چند سال گذشته در استان مازندران بوده و سازمان‌های محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی به آن توجه نکردند، بحث نظارت‌های قوی بوده و فریادهای مردمی هم به جایی نرسیده است.

  حق زندگی مردم در مناطق محروم به شدت ضایع شده و حداقل تلاش برای رفع این معضلات در برنامه کاری قرار نگرفته است.

  سال‌های سال مردم در محور چهاردانگه ساری شاهد ریزش زباله در سطح محور بودند و تنها خون می‌خوردند، به این دلیل که پیگیری‌ها نتیجه‌بخش نبوده است.

  خندان عضو انجمن پیگیری ساماندهی زباله در منطقه چهاردانگه مازندران در حضور استاندار از انتقال زباله‌های بیمارستانی صحبت به میان آورد، از عدم فعالیت دستگاهی که به عنوان تصفیه شیرابه در این مکان نصب شده و تنها هزینه آن توسط مردم ساری پرداخت شده، گلایه کرد.

  وی از طولانی شدن پروسه ساخت کارخانه زباله سوز به شدت انتقاد کرد و از اینکه زباله‌ها به صورت اصولی دفن نمی‌شود بسیار ابراز ناراحتی کرده و این موضوعات را به استاندار مازندران انتقال داده است.

  با وجود مشکلات جدی برای ساماندهی زباله، رئیس کل دادگستری و استاندار مازندران به صورت علنی خواستار ساماندهی زباله و برخورد جدی با مسببان تعرض‌کننده به محیط زیست در اثر دفن نامناسب زباله شدند.

  طرح تفکیک زباله از مبدا باید توسط مردم به خوبی اجرا شود و پس از آن ساماندهی و از بین بردن پسماند به صورت اصولی از مطالبات جدی مردم از مسئولان قرار گیرد.

  در اظهارات اخیر استاندار مازندرن و رئیس کل دادگستری درباره برخورد با متخلفان در امر ساماندهی پسماند زباله، نشان می‌دهد که در استان طرح جدی و جدیدی برای حمل معضل زباله شکل گرفته و این طرح نیاز به حمایت‌های مردم دارد.

  برچسب ها :

  نظرات